Bakı Mühəndislik Universitetinin birincisi Bakı Ali Neft Məktəbini seçdi
Dövlət İmtahan Mərkəzinin 2017/2018-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin magistratura pilləsinə keçirdiyi qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən, Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) ilk magistrları adına 17 nəfər layiq görülüb. Onların 14 nəfəri Ali Məktəbin məzunları, 3-ü isə Bakı Mühəndislik Universitetini bitiriblər. Magistratura səviyyəsinə qəbul olunan 6 tələbə “Neft-qaz mühəndisliyi”, 11 tələbə isə “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alır.
Ötən tədris ilində Bakı Mühəndislik Universitetinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının birincisi - ortalama 98,58 balla bitirən Aytən Məmmədli də BANM-in ilk magistrları sırasındadır. Aytən Məmmədli orta təhsilini Bakı şəhəri 254 saylı tam orta məktəbində almışdır. O, bu ixtisasın bakalavr pilləsinə də yüksək balla daxil olmuşdur. 2012-ci ildə 669 balla tələbə adını qazanan Aytən Məmmədli Bakı Mühəndislik Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirən ilk məzunlardandır. Onun növbəti təhsil pilləsində tək hədəfi BANM olmuşdur. Dövlət İmtahan Məkəzinin magistratura pilləsinə keçirdiyi qəbul imtahanlarında ilk turda topladığı balla ölkə 2-cisi olan Aytən Məmmədli ümumilikdə 127 balla Bakı Ali Neft Məktəbinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub. Onun BANM haqda ilk təəssüratları da olduqca maraqlıdır: “Bakı Ali Neft Məktəbində artıq 2 həftədir ki, təhsil alıram və ilk başlarda elə düşünürdüm ki, başqa bir universitetdən gələn bir tələbə olaraq buraya uyğunlaşmaq mənim üçün çətin olacaq. Lakin başda rektor Elmar Qasımov olmaqla işçi və müəllim heyətinin mehriban və səmimi münasibəti sayəsində artıq buranı da doğma universitetim olaraq görürəm. Burada hər kəs çalışır ki, tələbələr üçün təhsil şəraiti həm rahat, həm də yüksək səviyyədə təşkil olunsun. Xüsusilə bizimlə yaxından maraqlanır və fikirlərimizi daim öyrənirlər. Universitetin 5 ildir ki, fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq burada qısa zamanda əldə edilən nəticələr fikrimcə çəkilən əməyin birbaşa göstəricisidir. Magistratura təhsili sahəsində də yeni olmasına baxmayaraq, əminəm ki, Bakı Ali Neft Məktəbi yenə də yeni uğurlara imza atacaqdır.“

.Best graduate of Baku Engineering University has chosen Baku Higher Oil School
Seventeen students became first ever postgraduates at Baku Higher Oil School (BHOS) in 2017/2018 academic year. Fourteen Master degree students are BHOS graduates and three students are graduates of Baku Engineering University. Eleven postgraduates will pursue Master degree in Chemical Engineering and six students will pursue Master degree in Petroleum Engineering.
A graduate of Baku Engineering University Ayten Mamedli is one of the students who will pursue Master degree in Chemical Engineering. Having graduated from secondary school №254 in Baku in 2012, she earned 669 points at the entrance exams and became a student of the university. Ayten graduated from Baku Engineering University as Chemical Engineer with an average score of 98.58 points and received a diploma with honors. At the exams for admission to Master program she earned 127 points in the first round, which was the second best result in the country, and without doubts selected BHOS for pursuing Master degree.
Sharing her first impressions about the Higher School, she says, “The lessons commenced two weeks ago. At the beginning, I was a bit concerned. I thought that it might be difficult for me to study here and adjust myself to the new environment. However, after I met the Rector Elmar Gasimov and our professors and teachers, I started feeling very comfortable, as they were very kind and attentive to us. The management of the Higher School created all necessary conditions for the students. It was established only five years ago, and within this short period of time, BHOS has attained impressive achievements. I am sure that I will have all opportunities to achieve new successes in my studies.”