Bakı Ali Neft Məktəbinin ilk magistr tələbələri
Yeni tədris ilində birinci kurs tələbələri ilə yanaşı ilk magistr tələbələri də Bakı Ali Neft Məktəbinə (BANM) qədəm qoyublar. BANM-in ilk magistr tələbələri 17 nəfərdir, onların 14 nəfəri Ali Məktəbin məzunları, 3-ü isə Bakı Mühəndislik Universitetini bitiriblər. Magistratura səviyyəsinə qəbul olunan 6 tələbə “Neft-qaz mühəndisliyi”, 11 tələbə isə “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alır.
Hər iki ixtisas üzrə mütəxəssis hazırlığı Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin proqramları əsasında 2 diplom layihəsi çərçivəsində ingilis dilində keçirilir, məzunlara sözügedən universitetin və BANM-in diplomları təqdim olunacaq.
«Ötən tədris ilində Ali Məktəb üçün mühüm hadisələrdən biri də - magistratura səviyyəsinə ilk qəbulu oldu”, - BANM-in rektoru Elmar Qasımov dedi.- “Cari ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Ali Məktəbin yeni kampusunun təntənəli açılışı, iyulda isə - BANM-də ilk Məzun günü keçirilib. Əminəm ki, BANM-də magistr proqramının həyata keçirilməsi bizim bütün təşəbbüslərimiz kimi uğurla nəticələnəcək”.

. First ever postgraduates have entered Baku Higher Oil School (BHOS) alongside first-year students admitted to the Higher School in the new 2017/2018 academic year. Out of 17 Master degree students, 14 persons are BHOS graduates and three students are graduates of Baku Engineering University. Eleven postgraduates will pursue Master degree in Chemical Engineering and six students will pursue Master degree in Petroleum Engineering.
Master degree programs in these specialities are conducted at BHOS in English language on the basis of academic programs of the Heriot-Watt University (HWU), Great Britain, in the framework of the dual diploma program. Duration of the Master degree programs is a year and a half. After successful master's thesis defense upon completion of the study, the postgraduates will be awarded with Master’s degree and diplomas from both the Higher School and HWU.
“Launch of the Master degree program is one of a number of remarkable and important events, which took place in the life of the Higher School this year,” says BHOS Rector Elmar Gasimov. “In early May, the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev participated in inauguration of the new campus of the Baku Higher Oil School, and in mid-July, the first-ever graduation ceremony was conducted at the new campus. I am confident that implementation of the Master Degree program will be as successful as all our initiatives.”