Bakı Ali Neft Məktəbində Neftçilər günü keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 20 sentyabr Azərbaycanın neft-qaz sənayesi işçilərinin peşə bayramı - “Neftçilər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri açan Bakı Ali Neft Məktəbinin Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov Azərbaycan neftçilərini, BANM-in professor-müəllim heyətini və əməkdaşlarını bayram münasibətilə təbrik edib. R.Hümbətov 20 sentyabr “Neftçilər günü” Ümummilli lider Heydər Əliyevin 16 avqust 2001-ci il tarixli fərmanı ilə təsis edildiyini diqqətə çatdırdı. O, bildirdi ki, “Əsrin müqaviləsi»nin imzalandığı 1994-cü il 20 sentyabr tarixindən artıq 23 il keçir.
“Bu müqavilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin yaradıcısı olduğu Azərbaycanın energetika strategiyasının əsas tendensiyasını müəyyən edib və ölkəmizi dünyanın neft ixracatçılarından birinə çevirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev bu siyasətin layiqlı davamçısı kimi neft sənayesinin inkişafı yeni mərhələnin əsasını qoymaqla neft tarixində yeni bir uğuru imza atmışdır”,- prorektor dedi.
R.Hümbətov 14 sentyabr 2017-ci il tarixində ölkəmizin həyatında çox əlamətdar və tarixi bir gün adlanaraq “Azəri-Çıraq-Günəşli” nəhəng neft yatağının işlənilməsində yeni dövr başlandığını bildirib. O, “Əsrin müqaviləsi” adlanan “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yataqları üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü müqaviləsinin 2050-ci ilə qədər uğurla uzadılması bundan sonrakı mərhələdə Azərbaycanın neftlə bərabər, təbii qaynaqlarının işlənilməsinin davam etməsi üçün çox mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra BANM-in İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti Ələmdar Şahverdiyev “Azərbaycan neftini qələbəyə aparan tarixi yol” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Tədbirin sonunda “Əsrin müqaviləsi”nin imzanlanmasının tarixi əhəmiyyətinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirilib.

An event dedicated to Oilmen Day of Azerbaijan celebrated every year on September 20 was organized at Baku Higher Oil School (BHOS). The meeting gathered the Higher School top managers, professors, teachers and staff members. Opening the gathering, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov extended his congratulations on the professional holiday to the meeting participants and all oil and gas industry workers of the country. He reminded that September 20 has been celebrated as the Oilmen Day in Azerbaijan since 2001 upon a decree by the national leader Heydar Aliyev. It is a remarkable day in the history of modern Azerbaijan: the “Contract of the Century”, namely Production Sharing Agreement on development of offshore Azeri, Chirag and Deepwater Gunashli (ACG) fields in the Azerbaijani sector of the Caspian sea in cooperation with leading international companies, was signed on September 20, 1994, said Ramiz Humbatov.
Twenty-three years have passed since the Contract of the Century was signed, he continued. Over these years, the oil strategy developed by the national leader Heydar Aliyev and effectively implemented by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev has been successfully realized. “New Agreement on the Joint Development and Production Sharing for the Azeri and Chirag fields and the Deepwater Portion of the Gunashli field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea signed on September 14 this year will contribute to further development of the oil and gas sector and to Azerbaijan economic prosperity,” said Ramiz Humbatov. Under the terms of the new contract, which is of historic significance for the country, the development of the ACG oil fields is being extended until 2050. The new agreement is more ambitious than the agreement signed in 1994; it is aimed to ensure effective development of Azerbaijani offshore oil and gas fields for many years ahead, told the Vice-Rector.
Then associate professor of the BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre, Ph.D. in history Alamdar Shahverdiyev made a presentation entitled “Oil of Azerbaijan and the country historic way to victory”. At the end of the meeting, a documentary highlighting signing of the Contract of Century was shown.