Bakı Ali Neft Məktəbi 700 ballı tələbələrin sayına görə ölkə birincisi oldu
Dövlət İmtahan Mərkəzinin 2017/2018-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinə keçirdiyi qəbul imtahanlarının nəticələrinə görə, ümumrespublika üzrə 700 bal toplayan 15 nəfərin 7 nəfəri I ixtisas qrup üzrə Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) seçib. Bununla da Ali Məktəb 700 ballı tələbələrinin sayına görə ölkə birincisi oldu.
700 bal toplamış abituriyentlərin seçdikləri Ali Məktəblər üzrə statistika:
1. Bakı Ali Neft Məktəbi                                      –  7 nəfər
2. Azərbaycan Tibb Universiteti                             3 nəfər
3. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti               2 nəfər
4. Bakı Dövlət Universiteti                                     2 nəfər
5. ADA Universiteti                                                1 nəfər
Cəmi:                                                                       15 nəfər
I ixtisas qrupu üzrə maksimal bal toplayan tələbələrin hamısı məhz BANM-i seçdiklərinə görə məmnunluqlarını ifadə ediblər:
Qabil Əliyev (Dəyanət liseyi), Xalidə Əliyeva (Bakı, 220 saylı məktəb), Vahab Cəbrayılov (İsmayıllı rayonu, Laçın qəsəbə tam orta məktəbi), Mahirə Əsədzadə (Bakı, 162 saylı məktəb), Elmir Əhmədov (Bakı, Akademik Zərifə Əliyeva adına lisey), Abdulla Əsgərzadə (Gəncə, İstək liseyi), Jalə Məmmədova (Xırdalan, 5 saylı məktəb).

Baku Higher Oil School holds record for number of students who earned 700 points at entrance exams
According to the results of the entrance exams to national higher educational institutions for 2017/2018 academic year conducted by the State Examination Center of Azerbaijan, 15 prospective students earned the highest score and received 700 points. Seven of them participated in the exams on the 1st group of specialities and all of them have chosen to study at Baku Higher Oil School (BHOS), which became a record-holder for the number of the students earning 700 points and admitted to higher educational institutions of the country.
Statistics on high education institution choices by prospective students earning 700 points
The group of BHOS students who earned at the entrance exams 700 points includes Gabil Aliyev (Dayanet Lyceum), Khalida Aliyeva (school №220, Baku), Vahab Jebrayilov (secondary school of Lahij village, Ismayilli district), Mahira Asadzadah (school №162, Baku), Elmir Akhmedov (Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva), Abdulla Askerzadeh (Istek Lyceum, Gandja) and Jale Mamedova (school №5, Khirdalan town).
Moreover, the Higher School is a record-holder for the number of the students who passed the entrance exams in 1st group of specialities with high score and became Presidential scholars this year. Twenty-four first-year students at BHOS were awarded with Presidential scholarship.