Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu – BP-nin əməkdaşı Əhməd Qələndərli: BANM məndə bilik, parlaq gələcək, gözəl dostlar və unudulmaz xoş xatirələr aşıladı
Baki Ali Neft Məktəbinin (BANM) məzunları inamla peşə fəaliyyətinə başlayırlar. Onların əksəriyyəti aparıcı beynəlxalq və transmilli şirkətlərin seçim mərhələlərini uğurla keçərkən işə qəbul olunublar. Bu imkanı qazanan məzunların sırasında da BANM-in “Kimya mühəndisliyi” ixtisasını qırmızı diplomla bitirən Əhməd Qələndərlinin adı var. O, BP-Azərbaycan şirkətinin əməkdaşı oldu.
- BANM-in “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə ilin ən yaxşı tələbəsi seçildiniz. Ali Məktəbdə aldığınız təhsil sizə nə verdi?
- BANM-da təhsil aldığım müddətdə, mən mühəndislik bilik və qabiliyyətlərindən əlavə parlaq gələcək, gözəl dostlar və unudulmaz xoş xatirələr qazandım. Bakı Ali Neft Məktəbi digər tələbələrin həyatında olduğu kimi mənim həyatımda da əvəzsiz rol oynadı. Sadəcə elm və mühəndisliyə həvəslə başlayan bir gəncə, BANM, biliklərini tətbiq etməyi və lazım gəldikdə digərlərinə izah etməyi, qrup şəklində işləməyi, lider olmaği və daha bir çox əvəzedilməz qabiliyyətləri öyrətdi. Beş ilin sonunda bu amillər mənə beynəlxalq şirkətlərdən iş təklifi almağıma yardımcı oldu.
- BANM-də təhsil aldığım 5 ildə nəinki tələbəlik illəri ücün müəyyənləşdirdiyim məqsədlərimə çatdım, hətta həyatımda çatmaq istədiyim ən son və ən böyük məqsədlərimə nail olmaq üçün tələb olunan qabiliyyətlərə sahibləndim. Elə ilk tədris ilindən bu ali müəssisəsi məndə elm və mühəndisliyə olan marağı artırdı və keçirilən elmi-texniki seminar və konfranslarda aktiv iştirak etməyə başladım və 2014-cü ildə BANM tərəfindən təşkil olunan Tələbələrin 2-ci Elmi və Texniki Konfransın qalibi oldum. Lakin sosial həyata da maraq oyadan bu universitet mənə həm də Prezident yanında Gənclər Fondunun 8-ci qrant müsabiqəsinə müraciət etməyə həvəs verdi və bu müsabiqənin qalibi oldum. Düşünürəm ki, BANM məzunlarının hal hazırda davam etdikləri yola baxsaq görərik ki, burada təhsilini uğurla başa vura bilən insanlar öz məqsədlərinə çatmış və gələcək məqsədlərinə çatmaq üçün lazımlı qabiliyyətlərə yeyələnmiş olurlar.
- Dünyanın ən perspektiv və qabaqcıl transmilli şirkətlərindən birinin BP-nin əməkdaşı olmaq üçün nə etmək lazımdır?
- Hal hazırki dövrdə, transmilli şirkətlərdə çalışmaq üçün texniki bilik yetərli deyil. Əlbəttə ki, texniki biliyi lazımlı səviyyədə olmayan kadr seçim prosesində elə ilk mərhələdə məğlubiyyətə uğrayır. BANM-də mənimsədiyim tədris proqramı məni keçdiyim bir çox müsahibələrdə önə çıxartdı, çünki proqram neft sənayesində ən son və innovativ metodları da əhatə edir. Lakin, liderlik və qrupla işləyə bilmək qabiliyyətləri transmilli şirkətlər üçün əvəzedilməzdir və bu qabiliyyətlərə sahiblənməyən kadrlar seçim prosesini uğurla başa vura bilməz.
- Hansı mərhələləri keçmək lazımdır?
- BP illərin təcrübəsi olaraq unikal seçim prosesi siyasətinə malikdir. BP kimi transmilli şirkətlər göndərilmiş minlərlə CV içərisindən ən güclüləri seçir. Seçim prosesinin çətinliyi bundan ibarətdir ki, bu müsabiqələrdə ən güclü kadrlar iştirak edir və texniki bilik cəhətdən fərqlənmək nisbətən çətindir. Düşünürəm ki, komanda şəklində qarşıya dünyəvi məqsəd qoyub və ona çatmağa doğru işləmək həvəs və qabiliyyəti mərhələləri uğurla keçməyə yardımçı olur. Digər vacib amil isə, biliklərini səlis və düzgün şəkildə ifadə etmək bacarığıdır ki, bunu da BANM-də 2 semestr ərzində Azərbaycan Dili və Nitq Mədəniyyəti fənninin köməyi ilə inkişaf etdirdim. Lider olmaq və çətin anlarda məsuliyyətdən qorxmamaq da, BP kimi şirkətlərin sevdiyi xüsusiyyətdir.
- BANM-in istehsalat təcrübələri sizə gələcək karyeranızda nə kimi köməklik edəcək?
- İstehsalat təcrübəsi, düşünürəm ki, tələbənin mühəndis kimi formalaşmasında əvəzedilməz rol oynayır. Kitabda və mühazirələrdə eşitdiyimiz bir çox nəzəriyyə real həyatda fərqli tətbiq olunur. Bundan əlavə, BP və Petkimdə keçdiyim təcrübə zamanı, bu sənayedə olan yeniliklərlə yaxından tanış oldum. Korporativ mədəniyyət və iş ortamında insanlarla ünsiyyət qabiliyyətləri isə istehsalat təcrübəsi olmasa mənimsənilməsi mümkünsüz olar. Məncə bütün bu aspektlər mənə karyeramın inkişafında çox kömək edəcək.

I leave BHOS with profession, good friends and great memories, says graduate starting work at BP
Graduates of Baku Higher Oil School (BHOS) start their professional career. The most talented of them will become staff members of leading transnational oil and gas companies. Akhmed Gelenderli who graduated from BHOS with honors as Chemical Engineer is one of them. Soon he starts working at BP company in Azerbaijan.
– You were selected the Chemical Engineering Student of the Year. What have learned at BHOS?
– During my studies, I obtained not only a profession, but also a bright future and real friends. I will have keep very memories about my Alma Mater. The Higher School played a very significant role in my life as well as in the life of my fellow students. Young people enter BHOS to receive engineering education, but they receive much more than that. We have been taught to use the knowledge we gain, take responsibility and be a leader, work in a team, and we have acquired other qualities. Having these and other skills, I managed to obtain employment at the world-known company.
– You have managed to achieve your goals, have you not?
– Yes, indeed. I wanted to receive good technical education, and I did. At the same time, I have achieved other purposes, too. From the very beginning, I dedicated all my time to studies. However, I also participated in various conferences, workshops and other activities, as BHOS management always supports students’ initiatives. In 2014, I became a winner of II Student Scientific and Technical Conference held at BHOS. Later on, I won the 8th Grant Contest conducted by Youth Foundation of Azerbaijan under the President of the Azerbaijan Republic. As to other graduates and their future paths of life, I am sure that they will be very successful because they possess qualities they obtained at BHOS.
– What someone needs to do to join a company like BP?
– Nowadays, possession of excellent technical knowledge is not sufficient to become a staff member of a transnational company. Of course, you must be a technical expert in your field; otherwise, you should not apply at all. At BHOS, I did receive such kind of knowledge, as our curriculum was based on the modern international academic programs. However, you must have other skills to work in a large company. You must be able to work in a team, to make decisions, take responsibility and be a leader. Without these qualities, you will never succeed in your attempts to get a good job.
– How was the selection of candidates organized?
– There is a unique staff recruitment system at BP. They need to select best of the best candidates from thousands of applicants. It is a difficult choice, as only strong candidates apply to work at transnational company like BP. You need to differentiate oneself from your competitors, and this is a formidable challenge. I think that BP management has their own selection criteria, and the successful candidates shall meet these criteria to be invited to work for the company. Ability to prove your knowledge and expertise and a strong desire to join the company are also important. BHOS helped me develop these skills, too. During two terms, we attended classes to study Azerbaijani language, rhetoric and speech culture in depth. In addition, being a member of BP team means that you can lead others, make decisions, and that you are not afraid of taking responsibility.
– While a student, you had opportunity to undertake on-the-job training. Will it be useful for your work?
– I am confident that such experience is a crucial part of training of future engineers. It is impossible to master the profession only by reading textbooks and learning theory. On-the-job training at BP and Petkim were very useful and helped me to obtain practical knowledge and learn more about modern oil and gas industry. Moreover, the internships also helped me understand how to work in a team of professionals, how build relations with colleagues and what rules of corporate culture and ethics I need to follow. I believe that these skills and qualities would contribute to my successful career in the future.