Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu Kamran Əliyev Almaniya təqaüdçüsü oldu
Dünyanın qabaqcıl universitetlərinin magistr pilləsinə qəbul olunmuş Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) məzunlarından biri “Kimya mühəndisliyi” ixtisasını bitirmış Kamran Əliyevdir. Kamran Almaniyanın ən nüfuzlu ali məktəblərindən biri olan Friedrich-Alexander Erlangen Nürnberq Universitetinin magistr səviyyəsinə təqaüdlə qəbul olunub.
- Mən 1995-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşam. 2001-ci ildə Bakı şəhər Nəsimi rayon 5 saylı orta məktəbin birinci sinfinə daxil olmuşam, 2009-cu ildə isə təhsilimi Səbayıl rayon 2 saylı H.Mahmudbəyov adına texniki-humanitar elmlər liseyində davam etdirmişəm. 2012-ci ildə həmin liseyi fərqlənmə ilə başa vurmuşam. 2004-2009-cu illərdə Müslüm Maqomayev adına 26 nömrəli musiqi məktəbində fortepiano ixtisası üzrə təhsil almışam. Dərslərdən əlavə şahmat və üzgüçülük ilə məşğul olmuşam və şahmatda 3-cü və 2-ci dərəcəli diplomlar ilə təltif olunmuşam. 2012-ci ildə orta təhsil səviyyəsini uğurla başa vurduqdan sonra 1-ci qrup üzrə ali məktəblərə qəbul imtahanında 637 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəninin “Kimya mühəndisliyi” ixtisasına daxil olunmuşam. 2013-cü ildə SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma idarəsinin “Dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə Təlim Mərkəzi”ndə keçirilən təlimlərdə iştirak edərək sertifikat əldə etmişəm. Bununla yanaşı 2013 və 2014-cü illərin yayında Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda təcrübə keçmişəm. 2014-cü və 2015-ci illərin iyul-avqust aylarında Halliburton Eurasia Limited şirkətində yay təcrübəsi keçmişəm. 2015-ci ildə tələbələrin Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş 2-ci elmi-texniki konfransda əldə etdiyi müvəffəqiyyətə görə 3-cü dərəcəli dimplomla təltif olunmuşam. Həmçinin, həmin ildə BANM-in “Kimya Mühəndisliyi” ixtisasında 2012-2014-cü tədris illərində yüksək nəticə göstərdiyimə görə təhsilimi bir semestr ərzində Heriot-Watt Universitetində davam etdirmişəm. 2016-cı ilin yanvar ayında Beynəlxalq Ticarət Əməliyyatları və Sənədləşdirmə üzrə qısamüddətli kurs keçdiyi üçün sertifikatla təltif olunmuşam. 2016-cı ilin iyul ayında “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin müəssisələrində yay təcrübəsi keçmişəm. Həmin ilin avqust ayında Türkiyənin “Petkim Petrokimya Holding A. Ş.” neft-kimya kompleksində yay təcrübəsi keçmişəm. 2016-cı ilin sentyabrında “Azərikimya” İB-nın “Etilen-Polietilen” zavodunda və “Petkim Petrokimya Holding A. Ş.”-da keçirilən istehsalat təcrübəsində fəal iştirak etdiyimə və ən yaxşı səmərələşdirici təklif verdiyimə görə 1-ci yer fəxri fərmanı ilə təltif edilmişəm.
- BANM-ə daxil olduqdan sonra qarşıma bir neçə məqsədlər qoymuşdum. Bunlardan bir neçəsi: BANM-də təhsilimi müvəffəqiyyətlə bitirmək, aktiv tələbələrdən biri olaraq bir çox təcrübələrdə iştirak etmək, Ali Məktəbdə yaradılmış imkanlardan maksimum bəhrələnmək və nəhayət, BANM ailəsinin bir parçası olmaq. Fikrimcə mən buna nail olmuşam.
- Almaniyanın ən nüfuzlu universitetlərindən birinin magistrantı olmaq üçün nə etmək lazımdır?
- Avropanın ən nüfuzlu universitlərinin birinə daxil olmaq üçün bir çox faktor lazımdır. İlk öncə yüksək keyfiyyətli dünya standartlarına cavab verən təhsil almaq və eyni zamanda yüksək gpa a malik olmaq lazımdır. Yüksək qiymətlər almaqdan savayı aldığınız biliyi göstərmək, istifadə etmək və beləliklə öz ideyalarınızı bacarıqlarınızı satmaq qabiliyyəti gərəkdir.  Sonda həmin insanın güclü motivasiyası və iradəsi olmalıdır.
- Niyə məhz bu universitetdə qərarlaşdınız? Bu universitet haqqında hansı məlumatınız var və bu kimi universitetdə alacağınız təhsildən gözləntiləriniz nələrdir?
- Seçdiyim Friedrich-Alexander Erlangen Nürnberq Universiteti Almaniyanın Kimya sahəsində beş ən güclü universitetindən və Avropanın 10 ən innovative universitetindən biridir. Bundan savayı təhsil alacağım fakültə həmin universitetin elit fakültəsi kimi qələmə verilir və Almaniyanın elmi tədqiqat şurasına bilavasitə yolu var.
- BANM-də aldığınız təhsil sizin Almaniya Universitetinə qəbul olunmağınızda hansı rol oynayıb?
- Yüksək keyfiyyətli dünya standartlarına cavab verən proqram uzərində təhsil almağım burada əsas rol oynayıb. Bundan savayi transmilli şirkətlərdə aldığım təcrübə və biliklər bu universitetə daxil olmaq üçün lazımı bazanı yaradmışdır. BANM-dəki təhsil proqramı mənə XXI-ci əsrin tələbəsinə xas olan ən yaxşı keyfiyyətləri mənimsəməyə şans yaratdı.

Baku Higher Oil School graduate Kamran Aliyev awarded scholarship from University in Germany
Graduate of Baku Higher Oil School (BHOS) Kamran Aliyev who received a Bachelor degree in Chemical Engineering has obtained a scholarship from Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg (FAU) in Germany and will do a Master degree there.
– Please tell about yourself
– I became a student of the Baku Higher Oil School in 2012, after I earned 637 points at the entrance exams in the first group of specialties. And this year I received my Bachelor degree and became one of the very first BHOS graduates!
I was born in Baku in 1995. In 2001, I started my primary education at the school №5 of Nasimi district of the capital. In 2009, I was transferred to Technical and Humanitarian Lyceum №2 named after Habibbek Mahmudbekov of Sabayil district in Baku and graduated from the lyceum in 2012. From 2004-2009, I studied at a musical school №26 named after Muslim Maghomayev and played chess; I participated in chess competitions and received second and third degrees diplomas. After graduating from the school, I entered BHOS to study Chemical Engineering, as I said earlier.
In 2013-2015, I took summer internship at oil refinery plant named after Heydar Aliyev and at Halliburton Eurasia Ltd. In 2014, I was awarded a third-degree diploma for successful presentation at the second Scientific and Technical Student Conference dedicated to 91st anniversary of the national leader Heydar Aliyev. While a third-year student, I was selected for study during one term at Edinburgh Campus of the Heriot-Watt University in the UK because of my excellent results at BHOS. In January 2016, I attended a short-term training on International Trade Operations and Procedures. In July 2016, I took summer internship at Ethylene-Polyethylene Plant of “Azərikimya” Production Union, and in August that year, I did on-the-job training at petrochemical facility of Petkim Petrokimya Holding A.Ş in Turkey. During the internship, I participated and took the first place in a competition entitled "Evaluation of the best innovations and ideas in production". After the internship completion, I received Certificate of Appreciation as the winner.
– What goals did you set for yourself after you became BHOS student? Have they turned into reality?
– When I became a BHOS student, I set up a number of goals for myself. I can mention some of them. I wanted to successfully finish my studies at the Higher School, be an active student, participate in various events and initiatives, take full advantage of the opportunities offered by Baku Higher Oil School, and, finally, become a member of the BHOS family. I believe that I managed to achieve my goals.
– What someone needs to do to become a Master Student at one of the most famous universities?
– To be admitted to a prestigious university, you need to make a number of steps. You need to receive education, which meets international standards, and to earn high score for the admission. It is also important both to demonstrate your knowledge and to be able to use them to offer and develop new ideas. And, of course, commitment and motivation are keys for the success.
– Why have you selected this university? What do you know about FAU? What are your expectations?
– Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg is among five best universities in Germany in the field of chemistry, and it is considered one of the most innovative higher educational institutions. Moreover, Engineering Faculty of FAU is well known scientific and research center, and it is recognized as one of the most prestigious at the university.
– How did the study at BHOS prepare you for education in Germany?
– The Higher School played a key role in helping me to receive high-quality education according to world standards. The experience, which I obtained during my internship and on-the-job training at transnational companies, was also conducive to my preparation for the Master studies. In addition, at BHOS I had an opportunity to develop best qualities, which every student in the 21st century must possess.