Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu Almaniya universitetinin magistrı oldu
Dünyanın qabaqcıl universitetlərinin magistraturasına qəbul olunmuş Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) məzunlarından biri “Kimya mühəndisliyi” ixtisasını bitirmiş Emil Paşayevdir. Emil Almaniyanın ən nüfuzlu ali məktəblərindən biri olan Hamburg-Harburg Texnik Universitetinin magistr səviyyəsinə təqaüdlə qəbul olunub.
- Mən 1994-cü ildə Yevlax rayonunda anadan olmuşam. 2001-ci ildə Suraxanı rayonu 146 saylı məktəbdə ibtidai təhsilimə başlamışam. Məktəbdə oxuduğum müddətdə texniki fənlər üzrə olimpiadalarda iştirak edərək fizika olimpiadasında rayon üzrə birinci seçilmişəm. Bununla yanaşı, 2011-ci ildə dünya azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibəti ilə Bakı şəhəri üzrə məktəblilər arasında keçirilmiş “Bilik Yarışı”nda birinci ixtisas qrupu üzrə 1-ci yer tutduğuma görə Fəxri Fərmanla təltif olunmuşam. 2012-ci ildə orta məktəbi bitirərkən 627 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin “Kimya Mühəndisliyi” ixtisasına daxil olmuşam. 2014-cü ildə Gürcüstanın Kutaisi şəhərində AİESEC şirkətinin təşkil etdiyi turist agentliyində iki aylıq yay təcrübə proqramına qoşulmuşam. 2015-ci ildə SOCAR-ın “Azərikimya” İstehsalat Birliyində mühəndis-texnoloq kimi 2 aylıq təcrübə keçmişəm. Bakı Avropa Oyunlarında İBC-nin “Graphics Specialists” sahəsində könüllü kimi fəaliyyət göstərmişəm.
- Bəli. Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olanda təcrübəli və bacarıqlı mühəndis olmaqla bərabər yaxşı araşdırma qabiliyyətinə sahib olan tədqiqatçı olmaq istəyirdim. Universitetin bizim üçün yüksək təhsili ilə bərabər təklif etdiyi təcrübə proqramları, başqa sözlə praktikalar, mənim ilkin məqsədimə nail olmağımda böyük rol oynadı. Universitetdə olan tələbə-müəllim isti münasibəti, müəllimlərin tələbələrin hər suallarına cavab vermək istəyi, müəllimlərin tələbələrə istiqamət verməyi və nəhayət müəllimlərin sahib olduğu bilik və təcrübələr bizim yalnız mühəndis kimi yox, həmçinin yaxşı tədqiqatçı kimi inkişafımıza kömək etdi.
- Almaniyanın ən nüfuzlu universitetlərindən birinin magistrantı olmaq üçün nə etmək lazımdır?
- Hər şeydən öncə məqsədini bilmək lazımdır. Qoyulan hər bir məqsəd istəkdən qaynaqlanır və bu da insanda həvəs oyadır. Bu həvəs insanı çalışqanlığa aparır ki bu da məqsədə nail olmaq üçün əsas şərtdir. Məqsədimizi müəyyən etmək üçün bəzilərimiz əziyyət çəkirik bu yolda bizə müəllimlərlə məsləhətləşmək çox kömək edə bilər. Məsələn, magistratura təhsilimi almaq üçün seçdiyim ixtisas barəsində müəllimlərimdən aldığım məsləhətlər çox kömək etdi. Çünki müəllimlərim artıq o ixtisasların nədən bəhs edəcəyini biləcək qədər təcrübəlidirlər.
- Niyə məhz bu universitetdə qərarlaşdınız? Bu universitet haqqında hansı məlumatınız var və bu universitetdə alacağınız təhsildən gözləntiləriniz nələrdir?
- Magistratura təhsili üçün Hamburg-Harburg Texniki Universitetinin (Almaniya) Kimya və Bioproses Mühəndisliyi fakültəsini seçdim. Öncədən daha doğrusu bakalavr təhsilim müddətində magistr təhsilimi Almaniyada etməyi qərara almışdım. İxtisasımın bəzi qollarını dərindən bilmək bir Kimya mühəndisi üçün çox vacibdir çünki bunları mühəndislər daima istifadə edirlər. Kimya və Bioproses mühəndisliyi bu qolların çoxunu əhatə edir.
- BANM-də aldığınız təhsil sizin Almaniya Universitetinə qəbul olunmağınızda hansı rol oynayıb?
- Çox böyük rol oynayıb. Belə ki, motivasiya məktubunda BANM-in mənə nə verdiyini və necə şərait yaratdığını qeyd etmişəm. Almanya səfiri ilə təşkil edilən görüşlər, Almaniyadan Universitetimizə gələn tələbələrlə münasibət, Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) universitetimizə dəvət edilməsi və bu kimi tədbirlər motivasiya məktubumda etdiyim digər qeydləri Hamburg-Harburg Texnik Universiteti yüksək qiymətləndirərək məni magistratura təhsilim üçün qəbul edib deyə düşünürəm.

Baku Higher Oil School graduate will study at university in Germany
Graduate of Baku Higher Oil School (BHOS) Emil Pashayev with Bachelor degree in Chemical Engineering was admitted for Master’s degree program at Hamburg-Harburg Technical University, which is one of the best higher educational institutions in Germany.
– I was born in Evlakh district in 1994. In 2001, I entered school №146 in Surakhan district of Baku. While at school, I always participated in various academic contests and competitions in technical subjects and once I became a winner of a local Physics Olympiad. Then, in 2011, I participated in the Knowledge Contest held among Baku schools and dedicated to the World Azerbaijanis Solidarity Day. I took first place in the first group of specialities, and I was awarded with Honorary Diploma. In 2012, I graduated from the school and participated in the entrance exams. Having earned 627 points, I entered Baku Higher Oil School to study Chemical Engineering. In 2014, I did summer internship at a travel agency in Kutaisi in Georgia; it was arranged by AIESEC, an international youth organization. In 2015, I underwent two-month practical training as a chemical engineer at the "Azerikimya" Production Union. Also, I was a volunteer in the Graphics Specialists group at European games in Baku.
– What goals did you set yourself after you became BHOS student? Have they turned into reality?
– Yes, I achieved my goals. I entered the Higher School student to become not only a professional engineer, but also a specialist capable to able carry out research work. At BHOS, I received excellent education and obtained both theoretical knowledge and practical skills. Of course, our teachers’ friendly and kind attitude towards students, their willingness to answer our questions and provide guidance, and, finally, their professional knowledge and expertise helped us to grow into good specialists and develop abilities necessary to conduct researches.
– What someone needs to do to be admitted as Master Student at a prestigious university?
– The very first step in any endeavor is to determine the goal. All goals grow from your desires, which then transfer into ambition. This ambition is a driving force for us to start acting and take necessary steps to succeed and achieve the desirable goal. However, sometimes we face difficulties in setting goals; in this case, our teachers’ advice can be very useful. When I was thinking about my Master study, their assistance and recommendations actually helped me to choose my field of study.
– Why have you selected Hamburg-Harburg Technical University? What do you know about it? What are your expectations?
– I have chosen to study Chemical and Bioprocess Engineering at Hamburg-Harburg Technical University. I decided that I would pursue Master’s degree in Germany long before the end of my study at BHOS. I also learned about the major disciplines to be taught within the Master program well in advance and I studied them very hard.
– How did study at BHOS prepare you for Stanford?
– No doubts that I owe much of the success to my study at the Higher School. By this, I do not mean exclusively the learning process and conditions at BHOS. There were various opportunities to prepare for study in Germany including meetings with German Ambassador and German students during their visits to BHOS, and presentations about programs of DAAD, the German Academic Exchange Service, arranged at the Higher School by DAAD’s office in Baku. I would like to add that I wrote about this experience in my motivation letter to the University. I am pretty sure that this background information also helped me to succeed.