Bakı Ali Neft Məktəbinin 29 məzunu STAR-da (Türkiyə) işləyəcəklər
Bakı Ali Neft Məktəbində SOCAR-Türkiyə şirkətinin STAR Refinery müəssisəsində işləyəcək məzunlar və istehsalat təcrübəsi keçəcək tələbələr ilə görüş keçirilib. Bu səbəblə Ali Məktəbin 2016/2017-ci tədris ili üzrə təhsil alan 29 məzunu və 20 tələbəsi yaxın zamanda Türkiyəyə yola düşəcəklər.
Görüşdə BANM-in rektoru Elmar Qasımov, SOCAR-ın Kadr, rejim və informasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezident Xalik Məmmədov, Strateji inkişaf üzrə vitse-prezident Tofiq Qəhrəmanov, Emal üzrə vitse-prezident David Məmmədov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin sədri İsa Həbibbəyli, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə regionunda xarici əlaqələr və strategiya üzrə vitse-prezidenti  Bəxtiyar Aslanbəyli, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, “SOCAR Turkey Enerji A. Ş.”-nin baş direktoru Zaur Qəhrəmanov, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirinin müavini Mətin Kərimli, SOCAR-Türkiyə şirkətinin İnsan resursları üzrə departament rəhbəri Dinar Məmmədova, Star Refinery şirkətinin İnsan resursları üzrə departamentin meneceri Anar Süleymanov, SOCAR-Türkiyə şirkətinin Kadrların cəlb edilməsi və idarə olunması departamentin nümayəndələri Ozay Unsal, Serda Okumuş, Leyla Axundzadə, Bəhruz Babayev, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti, tələbələr və valideynlər iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan BANM-in rektoru Elmar Qasımov SOCAR-Türkiyə şirkəti tərəfindən iş imkanı qazanan məzunları təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıb. O, qeyd etdi ki, Ali Məktəb dünyanın bir sıra neft-qaz şirkətləri ilə geniş əlaqələr qurub və bu səmərəli əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərir. Rektor Elmar Qasımov BANM tələbələrinin və məzunlarının, həmçinin SOCAR-ın müəssisələrində təcrübəyə cəlb olunduqlarını vurğulayaraq, BANM-in SOCAR-Türkiyə şirkəti ilə əməkdaşlığından da söz aşdı. O, yaradılan iş  imkanların görə tərəfdaş şirkətlərin hər birinə təşəkkür etdi. “Bu layihə Azərbaycan və Türkiyə arasında bir dostluq nümayişidir. Mən fəxr edirəm ki, Ali Məktəbin məzunları regionun ən nüfuzlu olan şirkətlərin birində çalışacaqlar”, - rektor dedi.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin sədri İsa Həbibbəyli Ali Məktəbin məzunlarını təbrik edərək, ingilisdilli yüksək ixtisaslı mütəxəssislər hazırlayan BANM-də yetişdirilən gələcək mühəndis kadrların Azərbaycan sənayesinin parlaq gələcəyinə zəmin yaratdığını deyib.
SOCAR-ın Kadr, rejim və informasiya texnologiyaları üzrə vitse-prezidenti Xalik Məmmədov, Strateji inkişaf üzrə vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanov, Emal üzrə vitse-prezident David Məmmədov, BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə regionunda xarici əlaqələr və strategiya üzrə vitse-prezidenti  Bəxtiyar Aslanbəyli öz çıxışlarında qeyd ediblər ki, BANM-in məzunları “STAR Refinery” şirkətində işləməklə gələcəkdə Azərbaycan və Türkiyənin ən önəmli mütəxəssisləri olacaqlar.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral Ali Məktəbin fəaliyyətinin beynəlxalq sahədə yüksək səviyyədə olmasını vurğulayaraq, gələcəkdə bu amilin Ali Məktəbi dünyanın ən qabaqcıl universitetlərindən birinə çevirəcəyini qeyd edib. Iki qardaş ölkə arasında əlaqələrin  inkişafından söz açan səfir əməkdaşlığın bütün istiqamətlərdə, xüsusilə təhsil sahəsində yüksək səviyyədə olduğunu dedi.
Daha sonra “SOCAR Turkey Enerji A. Ş.”-nin baş direktoru Zaur Qəhrəmanov şirkətin fəaliyyətindən, beynəlxalq layihələrdən və mühüm inkişaf mərhələlərindən bəhs etdi. O, iştirakçılara proqram, seçim prosesi və təcrübə haqqında məlumatlandıraraq qeyd etdi ki, seçim imtahan və müsahibə əsasında keçirilmişdir. “Elə ilk günlərdən biz Ali Məktəbin məzunlarının və tələbələrinin layihəyə olan böyük marağının şahidi olduq. Biz ümumilikdə 220-dən artıq müraciət aldıq, 173 nəfər üçün imtahan, 48 nəfər üçün müsahibə keçirtdik. Bu gərgin rəqabət nəticəsində ən istedadlı və bacarıqlı məzunları və tələbələri seçə bildik”, - Z.Qəhrəmanov dedi.
Gələcək mühəndislər rektor Elmar Qasımova Ali Məktəbin tələbələr və məzunları üçün yaratdığı imkanlara və şəraitə görə təşəkkür etdilər. Ali Məktəbin məzunlarının valideynləri böyük sevinc hissi keçirdiklərini və övladları ilə qürur duyduqlarını dedilər. Azərbaycanda yüksək ixtisaslı mütəxəssis kadrların yetişdirilməsi üçün BANM-də hər cür şəraitin, tələbələr üçün bütün imkanların yaradıldığından söz açan valideynlər BANM-in rəhbərliyinə minnətdarlıq ifadə etdilər.

Twenty nine graduates of Baku Higher Oil School will work at STAR company in Turkey
A meeting with graduates of Baku Higher Oil School selected for work at STAR Refinery of SOCAR Turkey company and BHOS students undertaking on-the-job training at SOCAR facilities in Turkey was held at BHOS. In total, 29 graduates and 20 students will be going soon to Turkey to work or have summer internship respectively.
The event gathered BHOS Rector Elmar Gasimov, SOCAR Vice president for HR, IT and regulations Khalik Mammadov, the company Vice president for strategic development Tofig Gahramanov, Vice president for refinery David Mammadov, Vice president of Azerbaijani National Academy of Sciences, Chairperson of the National Assembly’s Commission on Science and Education Isa Habibbeyli, Ambassador of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral. BP Vice president for communications, external affairs, strategy in Azerbaijan, Georgia and Turkey region Bakhtiyar Aslanbayli, Director of Petrochemical Processes Institute, academician Vagif Abbasov, Director General of SOCAR Turkey Enerji A. Ş. company Zaur Gakhramanov, Deputy Minister of Labor and Social Protection of Population of Azerbaijan Metin Kerimli also attended the event. SOCAR Turkey representatives also included Head of SOCAR Turkey Human Resources (HR) department Dinar Mammadova, Manager of STAR Refinery’s Talent Acquisition and Talent Management department Anar Suleymanov, and staff members of SOCAR Turkey HR department Ozay Unsal, Serda Okumush, Leyla Akhundzadeh and Bahruz Babayev. BHOS professors and teachers as well as students’ parents participated in the meeting, too.
Welcoming the guests, the Rector Elmar Gasimov expressed his congratulations to BHOS graduates on beginning of their professional career and wished them every success. He told that BHOS established close cooperation with large international oil and gas companies, and spoke about internship and training programs implemented within this partnership. Talking about cooperation between the Higher School and SOCAR, Elmar Gasimov informed that on-the-job training of BHOS students is regularly organized at the company facilities including SOCAR Turkey and Petkim companies. The Rector expressed his gratitude to SOCAR management for providing the internship and employment programs. “This project is one of the good examples of friendly ties between Azerbaijan and Turkey. I am proud that BHOS graduates will work at one of the most prestigious companies in the region,” he said.
Chairperson of the National Assembly’s Commission on Science and Education Isa Habibbeyli expressed his congratulations to BHOS graduates and highly praised successes of the Higher School in training Azerbaijani engineers of international level with good knowledge of English language. SOCAR Vice presidents Khalik Mammadov, Tofig Gahramanov and David Mammadov, and BP Vice president Bakhtiyar Aslanbayli expressed their confidence that the BHOS graduates going to work at STAR Refinery would grow into best specialists of the oil and gas sector capable to contribute to development of industry both in Azerbaijan and in Turkey.
Speaking about the Higher School achievements in developing successful international cooperation, Ambassador of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral emphasized that BHOS established close partnership relations with many foreign institutions. In his words, these major accomplishments can help the Baku Higher Oil School become one of the leading international universities. The Ambassador also told about long-term fruitful and diversified cooperation between the two brotherly countries, especially in the field of science and education.
Director General of SOCAR Turkey Enerji A. Ş. company Zaur Gakhramanov told about the company establishment, development, milestones and main activities. He also spoke about the company successes in implementation of large international projects in the region. Zaur Gakhramanov provided information about Student Internship and New Graduate Engineering programs initiated by the company, criteria for selection of the successful candidates eligible to participate in these programs, and the conditions created for interns and employees in Turkey. “We were pleased to see BHOS management and students’ strong and vivid interest to our programs. We received more than 220 applications from the Higher School, 173 students took the test exams and 48 were invited to interviews. The rigorous and careful selection process enabled us to choose the most talented and capable students to work at the company,” he said.
Speaking at the meeting, BHOS students thanked the Rector Elmar Gasimov for providing opportunities for successful study and professional development. Their parents also expressed their gratitude to BHOS management and said that they are proud of their children achievements. In their words, this success would not be possible without excellent conditions at BHOS and continuous support provided by the Higher School’s management to students.