BANM-in müəllimi: Bizim tələbələrimiz dünyanın ən nüfuzlu universitetlərinin tələbələri ilə rəqabət apara bilərlər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “Mən BANM-in müəllimiyəm” adlı layihəsi davam edir. Beləliklə, suallarımızı BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Farad Kamyabi cavablandırır.
– Mən həmişə öyrənməyi və öyrətməyi sevmişəm. Təhsilimin ilk semestrindən başlayaraq müxtəlif fənlərdən - orta məktəbdə riyaziyyatdan tutmuş univeristetdə hidromexanika və perspektiv layihələndirmə üzrə məşğələlər aparmışam. Tələbələrin sualları özümün də öyrənməyimə vasitə olub. Başqa bir səbəb isə mənim arzum ən yaxşı universitetlərin birinin əməkdaşı olub orada öz yaradıcılığımı göstərmək və həm elmi, həm də idarəçilik sahəsində daha səmərəli olmağı öyrənməkdir.
– Mən 2008-ci ildə İranın Əhvaz şəhərindəki Neft Texnologiyaları Universitetinin “Lay mühəndisliyi” ixtisasına daxil olmuşam. Hələ Universitetdə olarkən anladım ki, məni daha çox “”Modelləşdirmə” və “Neftçıxarmanın artırılması üsulları” fənləri maraqlandırır. 2012-ci ildə öz sahəm üzrə Norveç Elm və Texnologiya Universitetinin magistratura səviyyəsinə daxil oldum. Təhsilim müddətində bu sahə üzrə daha dərin biliklərə yiyələnə bilmək üçün proqram təminatının modeləşdiriməsi üzrə şirkətlə əməkdaşlıq etdim. 2015-ci ilin martından BANM-də çalışıram.
– Mənə çox savadlı professorlar dərs deyib. Mənim sevimli müəlimlərim problemin mahiyətini önə çəkən və tələbələrin ən mübahisəli ideyalarını dinləyən və müzakirə edənlər idi. Auditoriyanı məhz belə müzakirələr canlı və maraqlı edirdi.
– BANM-də yüksək motivasiyalı, enerjili və öyrənməyə həvəsli tələbələr kifayət qədərdir. Onlar yaxşı oxuyur və qarşılarına qoyulmış məqsədlərə nail olmağa çalışırlar. Onlara yüksək səviyyəli təhsil verilir lakin, təəssüf ki, üzdən öyrənmək bəzi tələbələr üçün adət halını almışdır. Mən inanıram ki, bizim tələbələrimiz BANM-də aldıqları təhsil vasitəsilə dünyanın ən nüfuzlu universitetlərinin tələbələri ilə rəqabət apara bilərlər.
– BANM bir ali təhsil müəsissəsi kimi hələ gənc olsa da, inkişaf tempinə görə Azərbaycanda ən yüksək olmağa iddialıdır. Hesab edirəm ki, ali təhsil müəsisələrinin yeni inkişaf mərhələsinə keçməsinin vaxtıdır, praktik sahələrdə əlaqələri gücləndirməli, elmi tədqiqatların aparılmasını çoxaltmanı və BANM-ə istedadlı və intelektual gənclərin cəlb edilməsinə çalışmalıyıq. Bu, ali məktəbimizin parlaq gələcəyinin qarantıdır.
– Mən dağlara qalxmaq həvəskarıyam və bu məşğuliyyətim üçün həmişə təbiətdə mənzərələri və gözəl yerlər tapmağa çalışıram. Buna görə də boş vaxtlarımı təbiətdə keçirməyə üstünlük verirəm. Daha bir məşğuliyyətim isə yeni dillər öyrənməkdir.
– Hər şeydən əvvəl öz peşələrinin əhəmiyyətini və məsuliyyətini dərk etsinlər. Təhsil müddətində hər dəqiqədən yararlanaraq biliklərini dərinləşdirsinlər. Məsuliyyətli olmağı , biznes etikasına əməl etməyi, qaydalar və prosedurlarla işləməyi öyrənsinlər. Mən də öz növbəmdə, tələbələrimizə təhsil və karyeralarında böyük nailiyyətlər arzu edirəm.

Our students can compete with the ones from world well-known universities, says BHOS teacher
With in a media project initiated by Public Relations Department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “I am teaching at BHOS”, Senior Lecturer of BHOS Petroleum Engineering Department Farad Kamyabi is answering the interview questions.
– I have always been as passionate about teaching as I am about learning. Starting from my first semester as an undergraduate student, I tutored and taught many classes ranging from math courses at high schools to fluid mechanics and advanced engineering courses at the university. Students’ questions served as an invaluable learning tool for me. As for the other reason, I would like to mention my desire to be a member of a faculty at a top university where I can show my creativity and learn further to be more productive in both scientific and management areas and, in consequence, it helps me to have balanced and integrated life.
– I entered Petroleum University of Technology in Ahwaz, Iran, as a Reservoir Engineering student in 2008. At the University, I found that my interests are in Simulation and Enhanced Oil Recovery/Improved Oil Recovery courses. In 2012, I was accepted for Master program in Reservoir Engineering at The Norwegian University of Science and Technology. During my MSc studies, I worked for a Simulation Software Developer company to satisfy the thirst for advanced knowledge of Reservoir Engineering. Since March 2015, I have happily been a member of BHOS.
– I had many knowledgeable professors. My favorite ones were those who placed emphasis on the physics of the problems and felt free to hear controversial ideas from the students and discuss them. This made the class discussions enjoyable.
– There are many energetic and high-motivated students at BHOS, who are keen to learn. They receive first-class education, but unfortunately, surface-learning has turned to be a habit for some of the students, and not only at our school. However, I believe that our students, with the education they acquire throughout their study at BHOS, have the capability to compete with the ones from well-known universities in the world.
– BHOS is a young university, which grows fast and which could manage to be the top-ranked university in Azerbaijan. I believe it is already time for us to start a new phase of the school development by enhancing continuous interaction with the industry, carrying out applied research projects, and attracting intellectuals and most talented young people to work and study at the Higher School. This shall guarantee a bright future for our school.
– I consider myself a keen mountaineer who always tries to find scenic landscapes. That is why I am quite in fond of spending my leisure time outdoors. I am also strongly interested in learning new languages.
– First, I recommend them to make sure they know the importance of their profession and the responsibility they have ahead; benefit from every single moment of their educational environment and professors’ knowledge; practice for accountability, working within the framework of rules and regulations, and ethics. Then, I wish them all every success in their further studies and career.