Bakı Ali Neft Məktəbinin kollektivi 1001 gecədə
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, əməkdaşları və tələbələri Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun “1001 gecə” ikihissəli baletini izlədilər. Bu mədəni tədbir 2017-ci ilin iyulunda buraxılışı olacaq ilk məzunların şərəfinə təşkil edilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov gələcək məzunları təbrik etdi və onlara uğurlar dilədi. Rektor qeyd etdi ki, onun başçılıq etdiyi təhsil ocağında dəqiq elmlərlə yanaşı, incəsənətə və yaradıcılığa da eyni dərəcədə maraq göstərirlər. “Ali Məktəbin rəhbərliyi və müəllimləri Azərbaycan üçün sadəcə neft-qaz mühəndisliyi sahəsində yüksəkixtisaslı mütəxəssislər deyil, həm də intellektual və zəngin  şəxsiyyətlər və vətəndaşlar yetişdirməyə çalışırlar. Bu gün isə biz dahi sənətkarımızın Fikrət Əmirovun “1001 gecə” baletini izləyəciyik. Artıq 40 ilə yaxındır ki bu tamaşa Opera və Balet Teatrının repertuarında olan ən populyar tamaşalardan biridir”, - E.Qasımov dedi.
Daha sonra, qonaqlar “1001 gecə” baletini çox böyük maraqla izlədilər. Tamaşa başa çatdıqdan sonra tamaşaçılar uzun müddət yaddaşlardan silinməyəcək bir gün yaşatdıqlarına görə təşəkkürünü bildirərək aktyorlara gül dəstələri  təqdim etdilər və onları ayaq üstə alqışladılar.

Management, professors, teachers, staff members and students of Baku Higher Oil School (BHOS) went to the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater to see One Thousand and One Nights ballet in two acts by prominent Azerbaijani composer Fikret Amirov. This cultural event was organized in honor of the fifth-year students who would become the first graduates of BHOS in July this year.
Prior to the performance, BHOS Rector Elmar Gasimov congratulated future graduates and wished them every success in their work and career. He emphasized that the management of the Higher School pays close attention both to technical education of the students and their cultural and intellectual development. “The management and teachers of the Higher School strive to ensure that our graduates are not only highly qualified oil and gas engineers, but also true citizens and erudite persons with deep scientific and cultural knowledge. This evening we will see One Thousand and One Nights, a ballet by famous Azerbaijani composer Fikret Amirov, which is the most popular performance of the Opera and Ballet Theater for nearly 40 years,” said Elmar Gasimov.
After the performance, which was met by the audience with great interest and standing applause, the actors were presented with bouquets of flowers as an expression of gratitude.