İsveçrə Ali Təhsil Məktəbinin prezidenti Bakı Ali Neft Məktəbində
İsveçrənin Ali Təhsil Məktəbinin (Swiss School of Higher Education-SSHE) prezidenti Mariam Gamurziyeva, professor Nərminə Qarayeva və məktəbin Bakı üzrə koordinatoru Nərgiz Nadirova Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub və Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovla görüşüb.
Görüşdə rektor Elmar Qasımov qonaqlara BANM-in fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri, qısa müddət ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri və yeni açılmış kampusu haqqında məlumat verib. O, BANM-də ölkənin ən yüksək bal toplayan tələbələrinin təhsil aldığını qeyd edərək 2017/2018-ci tədris ili üçün keçirilən 1-ci ixtisas qrupları üzrə qəbul imtahanında beş 700 bal toplayan abituriyentin Ali Məktəbi seçdiklərini deyib.
SSHE-nin prezidenti Mariam Gamurziyeva rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi və Ali Təhsil Məktəbinin menecment, o cümlədən neft-qaz menecment üzrə təhsil proqramıları barədə məlumat verdi.

President of Swiss School of Higher Education at Baku Higher Oil School
President of Swiss School of Higher Education (SSHE) Maryam Gamurziyeva, Professor Narmina Garayeva and SSHE Coordinator for Baku projects Nargiz Nadirova visited Baku Higher Oil School (BHOS) and met with BHOS Rector Elmar Gasimov. Rector informed the guests about the Higher School main activities, international relations, successes achieved within a short period of time, and the new campus, which was recently opened. As he said, BHOS admits only those prospective students who earn high score at the entrance exams. Elmar Gasimov reported that all five prospective students who earned 700 points at the entrance exams in 1st group of specialities this year selected the Baku Higher Oil School for their further study.
As SSHE President Maryam Gamurziyeva informed, the Swiss School of Higher Education is a private university offering students various Bachelor and Master Degree programs in Management including programs in Oil and Gas Management. At the meeting, prospects of cooperation development between BHOS and SSHE were also discussed.