Bakı Ali Neft Məktəbinin müəllimi Portuqaliya institutunun ilin ən yaxşı tələbəsi seçildi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) böyük laborantı Rima Quliyeva Braqansa Politexnik İnstitutunun (Portuqaliya) «Kimya mühəndisliyi» bölümü üzrə ilin ən yaxşı tələbəsi seçilərək institutun medalçıları siyahısına salınıb. O, portuqal univerisitetinin ən yaxşı tələbəsi olmasını təsdiq edən xüsusi diploma layiq görülüb.
Qeyd edək ki, Rima Quliyeva orta təhsilini Bakının 35 saylı məktəbində alıb. 2000-ci ilde Bakı Dövlət Universitetinin Kimya fakultesinə yüksək balla qəbul olunub. 2014-cü ildə TQDK tərəfindən keçirilən magistraturaya qəbul imtahanında yüksək bal toplayaraq Qafqaz Universiteti Kimya mühəndisliyi bölümünün “Əsas üzvi sintezin kimyası və texnologiyası” ixtisasına qəbul olunub. 2015-ci ildə magistratura təhsilini Portuqaliya, Braqansa Politexnik İnstitutunda davam etdirib və təhsilinin bu pilləsini fərqlənmə ilə bitirib.
“Bakalavr təhsilini bitirdikdən tam 10 il sonra həyatımda yeni bir başlanğıc edərək magistraturaya qəbul olmaq üçün sənədlərimi TQDK-ya təqdim etdim və ele bu qazanacağım uğurların başlanğıcı oldu. Qafqaz Universiteti ile başladığım təhsili Portuqaliyada yüksək nəticə ilə başa vurdum. Amma bu müddət ərzində məqsədim yalnız təhsil almaq deyil fərqli təhsil sistemi və onun üstün cəhətlərini öyrənib öz vətənimdə tətbiq etmək idi. İnstitutun keçirdiyi beynəlxalq tədbirlərdə aktiv iştirak edərək Azərbaycanı, onun sərvətlərini, tarixi mədəni irsini bacardığım qədər tanıtmağa çalışdım və aldığım sertifikatlar buna nail olduğumun göstəricisidir”, - Rima Quliyeva deyə bildirib.
O vurğuladı ki, qazandığı bilik və təcrübəni reallaşdırmaq ancaq Bakı Ali Neft Məktəbində mümkün idi. R.Quliyevanın sözlərinə görə burada gənc mütəxəssislər üçün elmi və pedaqoji fəaliyyət üçün geniş imkanlar mövcuddur.

Baku Higher Oil School teacher is Best Student of the Year at institute in Portugal
Senior research assistant of Baku Higher Oil School (BHOS) Rima Guliyeva is recognized as the best student of the Chemical Engineering department at the Polytechnic Institute of Bragança (Portugal) and her name is included in the Honor Student list of this European higher educational institution. Recently, she has received a diploma confirming her title of the best student of the Polytechnic Institute of Bragança.
Rima graduated from a secondary school N35 in Baku. In 2000, she earned high score at the entrance exams and became a student of the Department of Chemistry of Baku State University. In 2014, having earned high score, she was admitted to master program of Chemistry Department at Qafqaz University in the specialty of Chemistry and Technology of Fundamental Organic Synthesis. Then Rima continued pursuing her Master degree at the Polytechnic Institute of Bragança in Portugal and graduated with distinction.
“It took me ten years after receiving my bachelor degree to make a decision to start a new stage in my life. And this step was just a beginning of my following success. I am very proud of obtaining my Master degree in Portugal, but studying was not the only reason my going abroad. I wanted to learn more about foreign system of education and its advantages, and to understand its difference from our national educational system. I also wanted to share my experience and new knowledge back in my country. Apart from that, I actively participated in various international events and meetings arranged by the Polytechnic Institute of Bragança and did my best to inform people about rich history and culture of Azerbaijan, our national traditions and the country current achievements,” tells Rima Guliyeva.
Rima says that she has managed to achieve her goals at Baku Higher Oil School. In her words, BHOS provides young professionals with great opportunities for their scientific and teaching activities.