700 bal toplayan abituriyent: Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaq mənim ən xoşbəxt anımdır
Vahab Fuad oğlu Cəbrayılov 2000-ci ildə İsmayıllı rayonu Lahıc qəsəbəsində anadan olub. Orta təhsilini 2006-2017-ci illərdə Lahıc qəsəbə tam orta məktəbində alıb. Orta təhsil dövründə müxtəlif bilik yarışlarında, sosial tədbirlərdə fəal iştirak edib. 2015-ci ildə Riyaziyyat fənnindən Respublika Fənn Olimpiadalarında bürünc medal qazanıb. Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) 2017/2018-ci tədris ili üzrə keçirilən qəbul imtahanında 700 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasını seçəcək.
- 700 ballıq nəticəni nələrin sayəsində əldə edə bilmisən? Necə düşünürsən, bunun üçün xüsusi istedad olmalıdır, yoxsa burada şans hansısa rol oynayır?
- Maksimum nəticə-700 bal toplamaq üçün mənim fikrimcə zəhmət əsas faktordur. Bu nəticəyə yalnız gərgin zəhmətlə nail olmaq olar. Amma yüksək diqqət də öz rolun oynayır, imtahanda təqdim olunan hər bir suala eyni diqqətlə yanaşmaq lazımdır.
- İmtahanın ilk 10-15 dəqiqəsi hər kəs kimi məndə də həyəcanlı keçdi. Amma sualları yazmağa başlayandan sonra insanda bir özünəinam yaranır. Məncə də imtahanın taleyini də elə bu həll edir. İmtahandan sonra cavablarımı DİM tərəfindən təqdim olunmuş düzgün cavablarla yoxladıqdan sonra artıq bu nəticəyə nail olduğum anlaşıldı və sonra rəsmi nəticələr də bunu təsdiqlədi.
- Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaq mənim ən xoşbəxt anımdır. Azərbaycan təhsilində öz sözünü qısa bir müddətdə demiş Ali Məktəbinə inanırdım və imtahandan öncəki məqsədim də elə bu idi. “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına gəldikdə isə kompüter və robot texnologiyalarına olan marağım səbəbindən son qərarım kimi bu ixtisas üzərində durdum. Gələcəkdə bu sahədə təkcə Azərbaycanda deyil, dünyada bu sahə üzrə peşəkar bir mütəxəssis kimi formalaşmağı və bu sahədə ölkəm adına bir ilkə imza atmağı qarşıma məqsəd qoymuşam.
- Ən böyük arzum təhsil alacağım sahədə vətənimi uğurlu bir elmi kəşflə dünya miqyasında tanıtmaqdır.
- Özümü gələcəkdə dünyanın ən nüfuzlu elm ocağlarından birində vətənimin təmsilçisi kimi görməyi planlaşdırıram və buna nail olacağıma inanıram.

Becoming a student of Baku Higher Oil School was a happiest moment for me, says prospective student earning 700 points
Vahab Jebrayilov was born in Lahij village of Ismayilli district in 2000. In 2006-2017, he studied at a secondary school at Lahij and actively participated in quiz contests and social events. In 2015, Bahab won a bronze medal at the National academic competition in mathematics. As the results of the recent entrance exams to higher educational institutions for 2017/2018 academic year revealed, he earned the highest possible score (700 points). Vahab decided to study at Baku Higher Oil School (BHOS) to be Process Automation Engineer.
– I believe that I earned 700 points because I studied really hard. Only thorough preparation can bring about such a great result. Besides, it is very important to be attentive and concentrate on every question in the examination sheet.
– At the beginning, I was nervous like everyone, I think. But when I started answering examination questions, I gained confidence. In my view, this was a critical moment of the exams. When I compared my answers with those published by the State Examination Centre after the examinations, I realized that I managed to earn a high score.
– Within a short period of time, Baku Higher Oil School managed to take a special place among other universities in Azerbaijan. I have chosen BHOS long before the exams. As for the profession of Process Automation Engineer, I have chosen it because I always was interested in computer technologies and robotic science. My goal is to become an excellent specialist, who is well known not only in Azerbaijan, but also in other countries.
– I want to be one of the best engineers, who is recognized abroad. My biggest dream is to bring glory to Azerbaijan as to the country of science.
– In the future, I would like to work in one of the most prestigious international scientific centers, where I can honorably represent Azerbaijan. You know, I am sure I will achieve this goal.