ROXAR şirkətinin nümayəndəsi BANM tələbələrinə təlim keçir
Baki Ali Neft Məktəbində (BANM) rektor Elmar Qasımovun təşəbbüsü ilə “RMS Base” adlı beş günlük təlim kursu keçirilir. Təlimçi Norveçin Roxar (Emerson) şirkətinin Rusiya Federasiyası üzrə nümayəndəsi, texniki dəstək departamentinin geoloqu Maksim Plotnikovdur. Təlimdə 5-cı kurs “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr və treninqin kuratoru BANM-in “Neft-qaz mühəndisliyi” kafedrasının professoru Arif Məmmədzadə və kafedranın müəllimləri iştirak ediblər.
Tədbiri çıxış sözü açan BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun adından qonaqları salamlayaraq onlara uğurlar dilədi. Prorektor bildirdi ki, keçirilən təlim kursunun məqsədi Roxar RMS proqram kompleksi ilə tanışlıq, geoloji modelləşmənin əsasları ilə və geoloji modelləşdirmə sahəsində bacarıqların tətbiqidir.
Təlimlər zamanı tələbələr layların geoloji modelləşdirmələrinin bütün mərhələləri üzrə sistemli biliklər alacaqlar, kəsikləri korrelyasiya sxemləri, struktur modellərin qurulması, geoloji modelləşdirmənin geostatik yanaşmasının əsaslarını və fasial təhlilinin əsaslarını nəzərdən keçirəcəklər. Beş günlük kursun sonunda tələbələr qatın struktur modellərinin tikililər üzrə praktiki vərdişlərini istifadə edə biləcəklər, korrelyasiyaların qurulması üçün qeostatik yanaşmaları tətbiq etməyi öyrənəcəklər, geofiziki məlumatların fasial analizinin növləri və əsasları ilə tanış olacaq, həmçinin ROXAR şirkətinin statistik modellərin qurulması üçün proqram məhsullarının tətbiqini öyrənəcəklər.

Upon initiative of Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov, a five-day training course entitled “RMSBase” has commenced at BHOS. It is conducted by geologist of the Technical Support Department of Norwegian company ROXAR (Emerson Group) in Russia Maxim Plotnikov. Fifth-year Petroleum Engineering students, training curator, Head of BHOS Petroleum Engineering department, professor Arif Mammadzade and the department teachers participate in the training course.
Opening the course, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov welcomed the trainer and training participants on behalf of the Higher School management and wished them successful work. He said that the training was aimed at learning Roxar RMS software package and gaining basic skills in geological modeling.
During the training course, the students shall obtain basic knowledge about all stages of geological modelling of sheet deposits, log correlation schemes, structural modelling, facies analysis and geostatic approach to geological modeling. Upon completion of the course, the students will be able to put new knowledge to use and utilize Roxar company software package for static modelling.