BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Uşaqlıqdan kosmonavt olmaq istəmişəm
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Əşrəf Abbasov cavablandırır.
- Zəhmət olmasa özünüz haqqında ətraflı məlumat verin.
- Abbasov Əşrəf Namiq oğlu 1999-cu il aprelin 26-da Bakıda anadan olmuşam. 2005-ci ildə 98 saylı məktəbin I sinfinə getmişəm. 2016-cı ildə həmin məktəbi əlaçı olaraq bitirmişəm. Bildiyiniz kimi, bu il BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına daxil olmuşam. Prezident təqaüdçüsüyəm.
- Əziyyətli idi, amma bu dövrü keçməyə dəyərdi. Hər bir abiturient kimi məndə də imtahan həyəcanı var idi. Hər şey yaxşı qurtardı.
- 685 bal toplamışam.
- BANM-i seçməyim təsadüfi olmadı. Çünki Ali Məktəbimizin Azərbaycanın ən qabaqcıl, ən yaxşı ali təhsil müəssisələrindən biri olduğunu düşünürəm.
- Əlbəttə, valideyinlərimin, xüsusilə də anamın böyük rolu var. Uşaqlara təhsil almanın vacibliyini aşılamaq lazımdır. Məncə, anam da bunu çox yaxşı bacarıb.
- Ən böyük arzunuz?
- Uşaqlıqdan kosmonavt olmaq istəmişəm. Absurd səslənsə də, hələ də ən böyük arzum nə vaxtsa kosmonavt olmaqdır.
- Gələcəkdə istedadlı mütəxəssis olacağımı düşünürəm. Çünki təhsil aldığım ixtisas çox lazımlı və gələcək üçün tələb olunan sahədir.

Since childhood, I have wanted to become a cosmonaut, says Presidential scholar studying at BHOS
Within the project implemented by Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) and entitled “10 questions to Presidential Scholar at BHOS”, Process Automation Engineering student Ashraf Abbasov is answering our questions.
- I was born in Baku on April 26, 1999. I started school in 2005 and graduated from the secondary school №98 in 2016. Having entered BHOS this year, I became a Process Automation Engineering student and then I was awarded with Presidential Scholarship.
- The exams are in the past now. What impressions did they leave on you?
- The exams were difficult, but that was worth it. Like any other undergraduate applicant, I was very nervious during the entrance exams, but everything ended well.
- I got 685 points.
- It was not a random choice. I have chosen BHOS because I consider it one of the best and leading higher educational institutions in Azerbaijan.
- What could you tell about your family’s role in your education?
- Of course, my parents, especially my mother, have greatly contributed to my success. I believe that it is very important to help children realize how important it is to receive proper education. And my Mom has managed to do this for me.
- Since early childhood, I have wanted to become a cosmonaut. As silly as it sounds, it continues to be my biggest dream; I still want to become a cosmonaut, even if at some time in the future.
- I would like to be a talented specialist, because there is a great and growing demand for process automation engineers.