BANM-də Bərpaolunan enerji mənbələri: çağırışlar və perspektivlər adlı konfrans keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) davamlı şəkildə təşkil olunan “Bərpaolunan enerji mənbələri: çağırışlar və perspektivlər” adlı elmi seminarının növbəti iclası keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Akademik H. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, fizika riyaziyyat elmləri doktoru Rauf Qardaşov “Günəş radiasiya modeli və onun tətbiqi” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Sonra məruzədə əks olunan problemlər üzrə fikir mübadiləsi və müzakirələr keçirildi.
Seminarın iclasında BANM-ın Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov, Ömürboyu təhsil fakültəsinin dekanı Rəna Mustafayeva, Mühəndislik fakültəsinin dekanı Zəfər Qurbanov, Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professorları Siyavuş Azakov, Arif Məmmədzadə və Fuad Vəliyev, BANM-in Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzinin müdiri Sənan Eminov iştirak etdilər. Tədbirdə o cümlədən, enerji təhlükəsizliyi, günəş və geotermal enerji istifadəsinin təsirliyi üzrə aparıcı mütəxəssislər, elmi işçilər, ekspertlər – SOCAR-ın nümayəndələri, “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin (ASC) “Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti ("AzETvəLAEİ" MMC), AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutu, AMEA-nın H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, AMEA-nın Geologiya və geofizika İnstitutu, Azərbaycan Respublikası Alternativ və bərpaolunan enerji mənbələri üzrə agentlik, agentliyin “Azalternativenerji” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisadiyyat Universitetinin nümayəndələri seminarın iştirakçıları oldular.
Daimi təşkil olunan “Bərpaolunan enerji mənbələri: çağırışlar və perspektivlər” seminarının əsas məqsədi – müasir biliklərin yayılması və bərpaolunan enerji mənbələri sahəsində çalışan mütəxəssislər arasında BANM-ın Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzinin sıx əməkdaşlığı ilə məlumat mübadiləsinin təmin edilməsidır.
Seminarın elmi rəhbəri BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru, fizika riyaziyyat elmləri doktoru Siyavuş Azakovdur. İclasın proqramı seminarda iştirak edən mütəxəssislərin təklifləri və mövzuları əsasında qurulur. İclaslarda bərpaolunan enerji mənbələrin istifadəsinin nizamlanması ilə bağlı qanunvericilik, münasib texnologiyalar və bu sahədə dünya təcrübəsi, elmi vəsaitlərin hazırlanması, bərpaolunan enerji mənbələrin istifadəsi ilə bağlı proqram həllərin yaradılması məsələlərinə, həmçinin Azərbaycanda iqtisadi, ekoloji və sosial aspektlərinə baxılır. Müasir enerji qoruyan texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı problemlərə böyük diqqət yetirilir.

A scheduled session of ongoing seminar entitled “Renewable Energy Sources: Challenges and Prospects” was conducted at Baku Higher Oil School. Head of department of the Institute of Geography named after academician H.Aliyev of Azerbaijan National Academy of Science (ANAS), corresponding member of ANAS, Dr. Sci. in Physics and Mathematics Rauf Gardashov made a report on Solar Radiation Model and its Appliance followed by discussions and exchange of opinions on the issues highlighted in the report.
BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov, Dean of Lifelong learning department Rena Mustafayeva, Dean of Engineering Faculty Zafar Gurbanov, professors of Petroleum Engineering department Siyavush Azakov, Fuad Veliyev and Arif Mammadzade, and senior teacher of Chemical Engineering Faculty and Director of Training and Research Centre on Renewable Energy Engineering (REE) Sanan Eminov participated in the event. Among other participants were experts, research scientists and leading specialists in energy security, energy efficiency, geothermal energy, solar and wind energy, and solar technologies from SOCAR; Scientific-Research and Design Prospecting Power Engineering Institute of “Azerenergy” JSC; ANAS’ Institute of Radiation Problems, Institute of Geography, and Institute of Geology and Geophysics; Azalternativenerji LLC.; Agency for Alternative and Renewable Energy Sources; Academy of Public Administration under the President of the Azerbaijan Republic; Azerbaijan State Oil and Industrial University; Azerbaijan Technical University; and Azerbaijan State University of Economics.
The major objective of the regular seminar on Renewable Energy Sources: Challenges and Perspectives organized in close cooperation with the Training and Research Center on REE is to disseminate contemporary knowledge on renewable energy sources and ensure information exchange amongst specialists. Dr. Sci. in Physics and Mathematics of BHOS’ Petroleum Engineering Department Prof. Siyavush Azakov was appointed the scientific supervisor of the seminar. Programs of the seminar’s sessions are developed based on the topic proposals and titles of the presentations submitted by experts.
At the sessions, open discussions are held on the matters raised in the reports. The topics covered during the seminar include, but are not limited to, the legislative basis for the use of renewable energy resources; relevant global practice and appropriate technologies; economic, ecological, educational and social aspects of utilization of renewable energy resources in Azerbaijan and associated opportunities and challenges. Special attention at the seminar is focused on energy saving technologies.