BANM-də İSO monitorinqi yekunlaşdı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Türk Standartları İnstitutunun (TSE) auditorları beynəlxalq standartların tətbiqinin yoxlamasının nəticələrini açıqlayıblar. Belə ki, bir həftə ərzində keçirilən audit yoxlamasından sonra BANM-in konfrans zalında auditin yekun nəticələrinə dair iclas olub. İclasda rektor Elmar Qasımov, TSE-nin Azərbaycan üzrə təmsilçisi Selim Çelebi, TSE-nin baş auditoru Volkan Cağın və BANM-in professor-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Rektor Elmar Qasımov bildirib ki, BANM-in fəaliyyətində keyfiyyətin idarə olunması, ekologiya idraəetmə sistemi, əməyin və ətraf mühitin mühafizəsinin təmin edilməsi ilə yüksək nəticələrə nail olmaq istiqamətində bütün tədbirlər görülməkdədir. Rektor TSE nümayəndələrinə apardıqları yoxlamalarda hərtərəfli təftişə görə təşəkkür edib. Elmar Qasımov bu tədbirlərin bütövlükdə Ali Məktəbin inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Türk Standartları İnstitutunun (TSE) Azərbaycandakı təmsilçisi Selim Çelebi və TSE-nin baş auditoru Volkan Cağın həftə ərzində keçirilən audit yoxlamasının nəticələrinin qənaətbəxş olduğunu bildiriblər. TSE-nin nümayəndələri görülən işləri yüksək qiymətləndirərək Ali Məktəbdə idarəetmə sisteminin, tədris prosesinin təşkilinin müasir tələblərə və standartlara uyğun olduğunu xüsusi qeyd ediblər. TSE nümayəndələri İSO standartlarının üç modul üzrə BANM-də tətbiqinin beynəlxalq standartlara uyğunlüğunu təsdiqləyiblər.
Xatırladaq ki, BANM ilk və yeganə ali təhsil müəssisəsidir ki, İSO-nun üç istiqaməti - ISO 9001 “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi”, ISO 14001 “Ekologiya idarəetmə sistemi”, OHSAS 18001 “Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemi” üzrə beynəlxalq sertifikatlar əldə edib.

Monitoring of BHOS compliance with ISO completed
Auditors from Turkish Standard Institution (TSE) completed an assessment of compliance of Baku Higher Oil School (BHOS) with international standards. The results of the week-long assessment were summarized at a session held in the Higher School’ conference hall. BHOS Rector Elmar Gasimov, TSE Representative in Azerbaijan Selim Chelebi, TSE Chief Auditor Volkan Jagin and BHOS academic teaching staff participated in the event.
Opening the session, BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized that all necessary measures are taken to ensure the Higher School compliance with international standards in quality management, environment management and occupational health and safety management in order to carry out BHOS activities competently and effectively. He expressed his gratitude to TSE representatives for conducting a thorough and detailed inspection. Rector Elmar Gasimov also emphasized that the assessment and its results would contribute to the Higher School development.
Representative of TSE in Azerbaijan Selim Chelebi and TSE Chief Auditor Volkan Jagin reported about satisfactory results of the inspection. They highly praised BHOS efforts and said that management systems and administration of the teaching process met modern requirements and standards. TSE representatives informed that the assessment results confirmed compliance of BHOS work with three international ISO standards.
It shall be reminded that Baku Higher Oil School is the first and the only higher educational institution in Azerbaijan, which received ISO certification on three standards, namely ISO 9001 – Quality Management Systems, ISO 14001 – Environmental Management Systems, and OHSAS 18001 – Occupational Health and Safety Management Systems.