BANM-də Ümummilli lider Heydər Əliyev anıldı
12 dekabr Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım günüdür. Bu gün ilə əlaqədar olaraq Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) bütün tədris auditoriyalarında ilk dərs Azərbaycan xalqının tarixində həlledici xidməti olan tarixi şəxsiyyət, görkəmli siyasət və dövlət xadimi Heydər Əliyevə həsr olundu.
Bildirildi ki, Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətləri içərisində xalqın ümummilli lideri adını qazanmış görkəmli dövlət xadimi, dünya miqyaslı siyasətçi Heydər Əliyevin xüsusi rolu vardır. Heydər Əliyev dünyanın nadir, unikal, seçilən siyasət adamı kimi dünya siyasətinə təsir etmək gücündə olan lider idi. Heydər Əliyev tək Azərbaycan səviyyəsində deyil, beynəlxalq səviyyədə düşünməyi və təhlillər aparmağı bacarırdı. Ümummilli liderimiz böyük siyasət üçün yaranan, təkcə bir ölkə miqyasında yox, dünya əhəmiyyətli məsələlərin həllində qətiyyətli sözünü deyə bilən nadir siyasətçi idi.
Ulu öndərin Ali Məktəbdəki büstü önünə gül dəstələri qoyularaq bu dahi şəxsiyyətə hörmət və ehtiram nümayiş olundu.

Tribute to the memory of National leader Heydar Aliyev paid at BHOS
December 12 is Memorial Day of the Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev. This day, first lessons and lectures in all classrooms and auditoriums of Baku Higher Oil School (BHOS) were dedicated to the great historical figure and outstanding political and state leader Heydar Aliyev who played a crucial role in the history of Azerbaijani people.
At the lessons, it was emphasized that the national leader and remarkable politician of global scale Heydar Aliyev occupies a special place among great people in the history of Azerbaijan. He was worldwide recognized as a leader with unique and rare qualities who was able to exert a strong influence on the international politics. He could think and analyze not only nationwide within Azerbaijani boundaries, but also on a global scale. The national leader was a unique politician who had influence on making decisions on questions of vital importance not only for our country, but also for the whole world.
To commemorate the great leader and pay the tributes to the memory of the great person, flowers were laid to the bust of the national leader Heydar Aliyev at the Higher School.