BANM-in Prezident təqaüdçüsü danışır: Qəbul imtahanında bu balı toplamağı arzulayırdım
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “BANM-in prezident təqaüdçülərinə 10 sual” layihəsində sualları BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının I kurs tələbəsi Nigar Əhmədova cavablandırır.
- Mən 1999-cu ildə Göycay rayonunun Ləkçıplaq kəndində anadan olmuşam. 2005-ci ildə Ləkciplaq kənd 1 saylı orta məktəbində 1-ci sinfə getmişəm və 2016-cı ildə həmin məktəbin 11-ci sinfini bitirmişəm. Bu il BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına daxil olmuşam. Hazırda I kurs tələbəsiyəm. Prezident təqaüdçüsüyəm.
- İmtahana hazırlıq dövründə adətən çox stressli olurdum və imtahana son bir həftə qalmış daha cox həyəcanlı idim. Səbəbini bilməsəm belə, imtahan və ondan əvvəlki gün heç bir həyəcan və stress yox idi. Sadəcə olaraq, fikirləşirdim ki, səhər qəbul imtahanı deyil, adi bir sınaqdır.
- Qəbul imtahanında 690 bal topladım və əslində, bu balı toplamağı arzulayırdım.
- İxtisasım uzrə ən yaxşı təhsil verən ali təhsil müəssisəsi kimi məhz BANM-i gördüyüm üçün buranı seçmək qərarına gəldim.
- Ailəmin oxumağımda həm mənəvi, həm də maddi cəhətdən cox böyük əməyi olub. Hər zaman ailəm mənə oxumağımla bağlı dəstək verib.
- Ən böyük arzum ixtisasıma yaxşı yiyələnmək və ingilis dilini yaxşi oyrənməkdir. Əminəm ki, bu arzumu BANM-də gerçəkləşdirə biləcəm.
- İxtisas haqqında onu qeyd etmək istərdim ki, çox çətin, maraqlı və istedad tələb edən sənətdir. İnanıram ki, gələcəkdə bu ixtisas sahiblərinə indikindən daha cox ehtiyac və tələbat olacaq.
- Maraqli formada olan qələmləri toplamağı və saplardan müxtəlif geyimlər toxumağı xoşlayıram.
- Bədii əsərləri oxumağı və kinoya baxmağı çox xoşlayıram.
- Əgər kitab maraqlıdırsa, mənim üçün janrın fərqi yoxdur. Ən çox sevdiyim kitab isə Cek Londonun “Martin İden” əsəridir. Bundan basqa, Xalid Huseyninin “Min möhtəşəm günəş”, ”Cərpələng uçuran “ əsərlərini çox xoşlayıram.

«I wanted to get this score at the entrance exams, says BHOS student and Presidential Scholar
Public Relations department of Baku Higher Oil School (BHOS) continues the project entitled “10 questions to Presidential Scholar”, which tells about Presidential Scholars studying at BHOS. Nigar Ahmedova, first-year Process Automation Engineering student, is answering our questions today.
- Please tell about yourself.
- I was born in the Lekchiplag village of the Goychay district in 1999. In 2005, I entered school №1 in this village and graduated from this secondary school in 2016. This year, I entered BHOS to study Process Automation Engineering. Thus, I am a first-year student and a Presidential scholar.
- The exams are in the past now. What are your impressions about them?
- While preparing for the exams, I was really stressed, and I was very much nervous a week before them. But then, at the day of the exams, I was very calm. I do not know why, but I decided to pretend that this was just a trial test, not a real examination.
- I wanted to get 690 points, and this is exactly the score I wanted to achieve.
- I thought that only at BHOS could I receive the best education in my specialty field. This is the main reason why I have chosen BHOS.
- My family helps me a lot in my studying and provides all necessary support, both financial and moral.
- My biggest dream is to master my profession and learn English language. I am sure that I can realize my plans at BHOS.
- It is difficult and challenging, but it is also very interesting and requiring special talents. I think specialists in this field will be in demand, as there will be more need in them in the future.
- I like to collect pens. I like to knit, too.
- I like reading fiction and watching movies.
- If the book is interesting, the genre does not matter. Most of all I like the novel Martin Iden by Jack London. And I do like books written by Khaled Hosseini, namely A Thousand Splendid Suns and The Kite Runner.