Mübariz Qurbanlı Bakı Ali Neft Məktəbində
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “Beynəlxalq Tolerantlıq günü” ilə əlaqədar tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlının BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə görüşü keçirildi. Tədbirdə Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov, Komitənin Bakı şəhəri üzrə şöbəsinin müdiri Anar Kazımov, o cümlədən komitənin digər əməkdaşları, “Fitnə” filminin ssenari müəllifi Nadir Bədəlov, BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak edirdilər.
Tədbirdən öncə dini radikalizmə qarşı mübarizədən bəhs edən “Fitnə” sənədli filmi nümayiş olundu.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov gənclərin maarifləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin, ölkəmizdə mövcud tolerant mühitin qorunması və təbliği, dini radikalizm meyllərinin qarşısının alınması baxımından bu kimi ekran əsərlərinin mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. O, Azərbaycanın İslam ölkəsi olmaqla yanaşı, eyni zamanda dünyəvi dövlət olduğunu dedi. Elmar Qasımov Azərbaycan dövlətini və cəmiyyətini dini radikalizmin təhlükəsindən qorumaq, gənclərin radikal dini cərəyanların təsiri altına düşməməsi üçün tez-tez maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin önəmini qeyd edərək Ali Məktəbdə gənclərin təlim-tərbiyə, tələbələrin elmə və təhsilə yiyələnmələri üçün bütün işlərin görüldüyünü vurğuladı.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı çıxış edərək ölkədəki dini durum, dini icmaların fəaliyyəti, dövlət-din münasibətləri barədə danışdı. Komitə sədri Azərbaycan dövlətinin tolerantlıq siyasəti barədə danışaraq gəncləri radikal dini qrupların təsirindən qorumağın vacibliyini bildirdi. O, ölkədə dini radikalizmin yayılmasının qarşısının alınması üçün mühüm tədbirlər həyata keçirildiyini vurğuladı. Mübariz Qurbanlı BANM-də tələbə-gənclərin bu istiqamətdə maarifləndirilməsini yüksək qiymətləndirdi və bunun ölkənin təhlükəsizliyi naminə vacib olduğunu dedi.
Daha sonra sual-cavab və müzakirələr oldu.
Tədbirin sonunda rektor Elmar Qasımov Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlıya “Fəxri qonaq” diplomunu təqdim etdi.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildə Azərbaycanda istehsal olunmuş və dini radikalizmə qarşı mübarizədən bəhs edən “Fitnə” sənədli filmi maarifləndirici səciyyə daşıyaraq milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, ölkədə tolerantlığın gücləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Ekrandan tanınmış din xadimləri, alimlər gənclərin radikal dini hərəkatların təsiri altına düşməməsi, onların məlumatlılığının təmin edilməsi üçün təhsilin əhəmiyyəti haqqında danışırlar.

Academic teaching staff and students of Baku Higher Oil School (BHOS) met with Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations of the Azerbaijan Republic (SCWRA) Mubariz Gurbanli at a function, arranged at BHOS to commemorate the International Day for Tolerance. Deputy Chairman of the State Committee Gunduz Ismayilov, Head of the Baku city department of the Committee Anar Kazimov, other representatives of SCWRA and author of the script of “Fitnə” (“Plots”) documentary Nadir Badalov also attended the meeting.
The gathering commenced with demonstration of the documentary, which highlights struggle against religious radicalism. Opening the meeting, BHOS’ Rector Elmar Gasimov noted that this and other films on this topic are very important for youth’s education and formation of national moral principles among young generation, as well as for protection of current atmosphere of tolerance in the country and prevention of religious radicalism. He reminded that Azerbaijan is a Muslim country, while it remains a secular state. Rector Elmar Gasimov told that education plays a key role prevention from religious radicalism and protection of the society from its intervention. He emphasized that BHOS’ management takes all necessary measures to endure proper education of the students and raise their awareness of religious radicalism.
The Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations of Azerbaijan Republic Mubariz Gurbanli told the meeting participants about SCWRA activities, their work with religious communities in the country and relations with the state authorities. Speaking about the Azerbaijani state policy on tolerance, he emphasized the importance of protection of your from impact of religious radicalism. He also informed about measures undertaken in Azerbaijan for prevention of its spread in the country. Mubariz Gurbanli highly appreciated activities carried out at BHOS for students education and said that this work is essential for the national security.
Demonstration of the documentary was followed by questions and answers session and a discussion of the film. At the end of the meeting, Elmar Gasimov presented the Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations of the Azerbaijan Republic Mubariz Gurbanli with BHOS Honorable Guest diploma.
The documentary filmed under the title “Fitnə” in 2016, aims at fighting with religious radicalism. In their interviews for the film, prominent religious figures and well-known young scientists speak about importance of education for raising youth’s awareness of the danger of religious radical movements and for prevention of their negative influence on the young generation.