BANM-in tələbəsi qalib oldu
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Orxan Əlixanov Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və “Kaspersky Lab” şirkətinin birgə keçirdiyi “Kaspersky Student's Challenge” yarışmasında Respublika üzrə 1-ci yerə layiq görülüb.
Orta məktəbin 11-ci sinfindən başlayaraq proqramlaşdırma sahəsində ilk addımlarını atan Orxan Əlixanov qısa zaman ərzində kalkulyator, mətn redaktoru və s. kimi qrafiki tətbiqlər hazırlamağı öyrənib. Ali Məktəbə daxil olduqdan sonra ACM ICPC subregional turunda iştirak edən Orxan Əlixanov 2015-ci ilin noyabr ayında bu yarışmadan III dərəcəli diplom alaraq regional tura vəsiqə qazanıb. Həmin ilin dekabr ayında o, Azərbaycanı komanda yoldaşları olan BANM-in tələbələri Əmiraslan Baxşılı və Emin Hüseynli ilə birlikdə Gürcüstanda təmsil edib.
Orxan Əlixanov “Microsoft” şirkətinin 2015-ci ilin iyul ayında keçirdiyi “Imagine Cup” yarışmasına oyun kateqoriyasında komanda yoldaşı Əmiraslan Baxşılı ilə "World Is Out There" adlı oyun hazırlayaraq iştirak edib və Respublika üzrə 2-ci yerə layiq görülüb.
2016-cı ilin yay aylarında “ATL Info Tech” şirkətində sayt inzibatçısı olaraq təcrübə keçib.
Hal hazırda “Neuron Technologies” şirkətində yarımştat “Android proqramı üzrə inzibatçı” vəzifəsində çalışır.

BHOS student became winner
Third-year Petroleum Engineering student of Baku Higher Oil School (BHOS) Orkhan Alikhanov was first and became the winner of a national contest entitled Kaspersky Student's Challenge. It was conducted by the Kaspersky Lab company jointly with the Ministry of Education of the Azerbaijani Republic.
Orkhan took interest in software engineering when he was eleventh-grade student at a secondary school and learned to design computer applications very quickly. In November 2015, as a BHOS student, he participated in a subregional tour of the ACM International Collegiate Programming Contest (ASM-ICPC) among the universities of the world. Orkhan came third and was qualified for a regional tour of the contest held in Georgia in December 2015. Alongside two other BHOS students Amiraslan Bakhshili and Emin Huseinly, he became a member of Azerbaijani team at the contest.
In July 2015, BHOS student team comprised of Orkhan Alikhanov and Amiraslan Bakhshili participated in the Game category of the national contest conducted by Microsoft company in Azerbaijan and took a second place in the competition for developing a World is Out There game.
In summer this year, Orkhan undertook an internship as a website administrator at ATL Info Tech company. Currently, he works part time as an administrator of the Android mobile operating system at Neuron Technologies company.