BANM-ın tələbələrinin Heydər məscidinə səfəri təşkil olunmuşdur
BANM-ın tələbələrinin Heydər məscidinə səfəri təşkil olunub. Səfər zamanı tələbələrə məscid haqqında ətraflı məlumat verilib. Heydər məscidinin Azərbaycanın ən böyük məscidi və multikultural mərkəzi olduğu tələbələrin diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev məscidin tikintisi ilə bağlı müvafiq Sərəncamı verdikdən sonra 2012-ci ilin sentyabr ayında məscidin tikinti işləri başladılmışdır. İki il altı ay ərzində möhtəşəm memarlıq əsəri yaradılmışdır. Məscidin fasadı Şirvan-Abşeron memarlıq üslubunda xüsusi daşlarla üzlənib, ornamentlərin zənginliyi fasadda xüsusi arxitektura harmoniyası yaradıb. Burada 95 metr hündürlüyündə 4 minarə inşa olunub. Məscidin 55 metr hündürlüyündə olan baş günbəzinin və 35 metr hündürlüyündə olan ikinci günbəzinin kənarlarına Quran ayələri yazılmışdır.
2014-cü ilin dekabrında məscidin açılışında çıxış edən İlham Əliyev demişdir: “Məscid ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyır. Bu da təbiidir. Heydər Əliyev dahi şəxsiyyətdir. Azərbaycan xalqına bütün dövrlərdə ləyaqətlə xidmət etmişdir. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan qabaqcıl respublikaya çevrilmişdir “
Onu da əlavə edək ki, təşkil olunan bütün bu təşəbbüslər Ali Məktəbdə təhsil alan tələbələrin dünyagörüşlərinin zənginləşdirilməsi, tələbələr arasında sağlam düşüncə, vətənpərvərlik, tolerantlıq və dövlətçilik ideologiyasının inkişaf etdirilməsi məqsədini daşıyır.

BHOS Students visited Heydar Mosque
Students of Baku Higher Oil School visited Heydar Mosque. During their visit, they were provided with detailed information about the Heydar mosque, which is the biggest mosque in Azerbaijan and a multicultural center.
Construction works commenced in September 2012 upon a relevant Decree issued by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on the construction of this mosque.
In two and a half years, a great piece of architecture was created. Front of the building is decorated with a special stonework in the manner of Shirvan-Absheron architecture, while the whole mosque is built in an ancient Azerbaijani architectural style. It has four 95m-height minarets, 55m-height main dome and 35m-height second dome. Exterior of both domes are inscribed with Quranic ayats (verses).
Speaking at the opening ceremony of the mosque in December 2014, the President Ilham Aliyev, in particular, said: “This mosque is named after great leader Heydar Aliyev. And this is natural. Heydar Aliyev was a great personality. He served the people of Azerbaijan with dignity at all times. Under his leadership, Azerbaijan became one of the leading republics.”
It shall be added that this and other similar initiatives organized for BHOS students help shape their worldview, promote the students’ patriotic education and raise their awareness of the state ideology.