Qubkin Universitetinin tələbələri: Biz Bakını və Azərbaycanı sevdik,Ali Məktəbin tələbələri ölkənizin gələcəyidir
Bir neçə gün ərzində Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) qonaqları İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft-Qaz Universitetinin (Milli Tədqiqat Universiteti) 10 tələbəsindən ibarət nümayəndə heyəti olublar. Qubkin Universitetinin Beynəlxalq Neftçi Mühəndislər Cəmiyyətini (SPE) təmsil edən tələbə qrupunun səfəri BANM-in SPE bölməsinin dəstəyi ilə təşkil olunub. Səfərlə bağlı öz təəssüratlarını bölüşərək suallarımızı cavablandıranlar Mühəndis mexanika fakültəsinin dördüncü kurs tələbəsi Evelina Qadılşina, Avtomatlaşma və hesablama texnikası fakültəsinin dördüncü kurs tələbəsi Dmitriy Koşeçkin, Kimya texnologiyası və ekologiya fakültəsinin üçüncü kurs tələbəsi Anton Runenkov və Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi fakültəsinin üçüncü kurs tələbəsi Sofiya Şoşkin olublar.
Səfərinizin əsas məqsədi nə idi və ona nail ola bildinizmi?
Sofiya: Səfərimizin əsas məqsədi gələcək əməkdaşlıq üçün Bakı Ali Neft Məktəbi və onun SPE bölməsi ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi idi və biz buna nail olduq. Nailiyyətimiz daha böyük oldu: biz ömürlük dost tapdıq, sizin təkrarolunmaz şəhərinizlə, onun mədəniyyəti ilə yaxından tanış olduq, Azərbaycanın neft sənayesi ilə, valehedici insanları ilə tanış olduq.
Dmitriy: Bizim bir ciddi məqsədimiz var idi – ölkələrimizin gəncləri arasında hazırkı əməkdaşlığın gücləndirilməsi. Biz aşkar sürətdə bu məqsədə nail olduq, birgə əməkdaşlığın səfərlər, konfranslarda iştirak, məktəblilərlə fəaliyyətlər kimi gələcək sahələrini müəyyən etdik.
Siz Rusiyanın təhsil sistemində neft-qaz üzrə aparıcı ali təhsil müəssisəsinin üzvü olaraq demək olar ki, Azərbaycanın neft-qaz üzrə təhsilini təmsil edən ən aparıcı ali təhsil müəssisəsinə səfər etdiniz. Ali Məktəb, onun texniki təchizatı haqqında nə deyə bilərisniz?
Dmitriy: Bir il ərzində yalnız ingilis dili və informasiya texnologiyalarının öyrənilməsi məqsədilə təhsil almaq ideyası xoşuma gəldi. Biz ali təhsil müəssisəsinin yeni kampusunu ziyarət etdik və uğurlu praktiki dərslərin keçirilməsi üçün onun yüksək texnologiyalarla təchiz olunmasına əmin olduq.
Sofiya: Bəli, mən tədris prosesinə nəzər yetirdim, çünki o məni çox təsirləndirdi. İngilis dilində təhsil almaq ideyası xoşuma gəldi, çünki o müasir ideyadır və indiki reallığa uyğundur. Şirkətlərin dəstəyi ilə universitetlərin açılması isə tədris proqramları və sənaye tələbləri arasında mövcud olan uyğunsuzluqların aradan götürülməsinə köməklik göstərir. Bundan əlavə, sizin məktəb tələbələrə aparıcı neft şirkətlərində istehsalat təcrübəsini keçmək və gələcəkdə iş tapmaq imkanları üçün geniş şərait yaradır və bu hər bir tələbə üçün əsas məsələlərdən biridir. Müasir laboratoriya avadanlıqları tələbələrə tədris proqramını daha yaxşı mənimsəməyə imkan verir və bu, öz növbəsində onların gələcək peşələri ilə bağlı konkret praktiki məqsədlərə yönəldilmişdir.
Anton: Mənim Ali Məktəb haqqında ən xoş təəssüratım yaranıb. Fikir verdim ki, o ən müasir texnika ilə təchiz olunub.Məni, həmçinin Heriot-Vatt Universiteti ilə hazırlanan və BANM-də tətbiq olunan tədris proqramları maraqlandırdı. Sizin Ali Məktəbdə bu gün neft-qaz şirkətlərinə lazım olan mütəxəssislər hazırlanır.
Evelina: Bizi yeni kampus öz genişliyi ilə təəccübləndirdi. Müasir, işiqlı, rahat və yüksək səviyyədə təchiz olunmuş binadır, pəncərələrdən isə neft buruqlarını görmək olar. Neft-qaz üzrə təhsil almaq və dərhal prosesi öz gözünlə izləmək olduqca əla fürsətdir.
BANM-də təhsil alan tələbələr haqqında nə deyə bilərsiniz?
Evelina: Onlar çox mehriban, şən və öz işlərini yaxşı bilən gənclərdirlər. Məhz onların sayəsində bizim səfərimiz belə yaddaqalan oldu.Onlar bizə doğma şəhərini, ölkələrini göstərdilər və biz də Bakını və Azərbaycanı sevdik. Çox sağ olsunlar, xüsusilə Fidan, Riyad, Fəhmin və Ramin.
Anton: BANM-in tələbələrindən mən yalnız heyranlıqla danışa bilərəm. Texniki bölmədə onlar yüksək hazırlıq səviyyələrini nümayiş etdirdilər və onların göstərdikləri materiallar bizi təəccübləndirdi. Asudə vaxtlarını bizimlə keçirmələrini əsirgəmədilər və doğma şəhərlərini bizə göstərdilər. Etiraf edirəm, Qubkin Universitetinin nümayəndələrinə göstərilmiş qonaqpərvərlik və səmimilik səviyyəsi yüksəkdir.
Sofiya: İlk öncə sizin tələbələr çox mehriban və savadlıdırlar. Onların ingilis dili biliyi yüksək səviyyədədir və onlar öz ölkələrinin tarixini və mədəniyyətini yaxşı bilirlər. Onlar Azərbaycanın gənc nəslinin ən yaxşı nümayəndələridirlər.
Dmitriy: Sizin tələbələr özlərində həm peşəkarlıq, həm də qonaqları qəbul etmək bacarığını əks etdirirlər. Onlarla ünsiyyət qurmaq bizim üçün xoş idi. Əminəm ki, Ali Məktəbin tələbələri ölkənizin gələcəyidir.
Sizin üçün bu səfər Bakıya ilk səfər idi. Sizin ən çox yadınızda nə qaldı? Siz hansı təəssüratlarla buradan ayrılırsınız?
Evelina: Bəli, Bakıya ilk səfərimiz idi, lakin ümid edirəm son deyil! İlk öncə qonaqpərvər və mehriban sakinlər və öz dar küçələri və xüsusi ruhu ilə İçərişəhər yadda qaldı. Əlbəttə ki, memarlığı, ölçüsü və dizaynı ilə heyran edən Heydər Əliyev adına mərkəz ən gözəl tikintidir. Biz ən xoş xatirələrlə və dadlı narların damağımızda qalan tamı ilə Bakıdan gedirik. Ümid edirəm, sisin gözəl şəhərinizə yenə də gələcəyik!
Sofiya: Bilmirəm nədən başlayım. Bakı gözəl şəhərdir. Bakı Şərqlə Qərbin, qədimliklə müasirliyin birləşdiyi və gözəl parklar və fəvvarələr şəhəridir. Onun qum rəngində işıqlı, mərmər binaları, yeraltı keçidləri onu hətta yağışlı və küləkli havada mehriban edir. Adətən, köhnə evlərin fonunda müasir, şüşəli binaların tikilməsindən xoşum gəlmir, lakin Bakıda onlar nədənsə ideal şəkildə uyğunlaşır – ötən illərin binaları quma bənzəyir, şüşəli binalar isə dənizə və səmaya. Bakı evlərinin interyerləri heyranedicidir. Hazırda tarixi muzey olan Z.Tağıyevin evinin incə, amma dəbdəbəli gözəlliyini heç zaman unutmayacam. Teatr və Opera və Balet Teatrının binası da xoşuma gəldi. Əlbəttə, mən dadlı Azərbaycan yeməklərini və şirniyyatlarını yadıma salacam. Lakin ən çox məni heyran edən insanlar, onların mehribanlığı, qonaqpərvərliyi oldu. Məhz onlar Bakını səfər etdiyim dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevirdilər.
Anton: Azərbaycan möcüzəli ölkədir və onu sözlərlə təsvir etmək mümkün deyil. Hər şeyi öz gözünlə görmək üçün bura gəlməyə dəyər. Sizin mədəniyyətinizlə və sakinlərlə yenə də görüşmək üçün mən bura tezliklə qayıtmaq istərdim.

We liked Baku and Azerbaijan very much, and BHOS students are the best representatives of the Azerbaijani youth, say Gubkins University students
RGU_students-(1).jpg)
Student delegation from Gubkin Russian State University of Oil and Gas (National Research University) paid a visit to Baku Higher Oil School (BHOS). The visit of the representatives Gubkin University SPE (Society of Petroleum Engineers) Student Chapter was arranged with support provided by the Higher School and SPE’s Azerbaijani branch. We asked Evelina Gadilshina, fourth-year student of the Mechanical Engineering faculty, Dmitry Koshechkin, fourth-year student of the Automation and Computer Engineering faculty, Anton Runenkov, third-year student of the Chemical and Environmental Engineering faculty, and Sophia Shoshkovich, third-year student of the Reservoir Engineering faculty to answer a few questions and share their impressions about the visit.
What was the main purpose of your visit? Was it achieved?
Sophia: The main purpose of our visit to Baku was to strengthen ties with your Higher School and its SPE Student Chapter for future cooperation. It was certainly achieved. But there is more than that: we found true friends, we learned a lot about your unique country and its people, we gained knowledge about Azerbaijani oil industry and we met many interesting people.
Dmitry: Our main goal was to enhance existing cooperation between young people of our countries. This goal was successfully achieved, as we defined our coordinated efforts and actions such as, for example, participation in the conferences or work with schoolchildren.
Being representatives of the one of the leading oil and gas industry-oriented universities in Russia, you have visited one of the most prestigious higher education school in Azerbaijan. Did you have a chance to learn about BHOS, its teaching process Baku and the technological infrastructure?
Dmitry: I did like the idea about arranging one-year Foundation Program specifically for studying English and Information Technologies. At the new campus of school, we saw that it modern technical equipment, which would help organize practical lessons for students.
Sophia: Yes, the teaching process did attract my attention, as it very much impressed me. I also liked that all the subjects are taught in English, for this approach meets nowadays realities and requirements. Moreover, establishment of the higher education school with support from companies builds a bridge between the education and practice. In addition, Baku Higher Oil School offers the students good opportunities for internship and further employment at the leading oil and gas companies. Finally, the modern equipment of the laboratories helps the students to successfully complete their education, which, in its turn, is aimed at real practical tasks in their profession.
Anton: I am very impressed by the School. I noticed that it is equipped up to the highest standards. I was also impressed by the fact that BHOS applies the system developed by the Heriott-Watt University. Graduates from the Baku Higher Oil School are specialists required by oil and gas companies all over the world.
Evelina: We were pleasantly surprised by the dimensions of your new campus. It is a modern, bright, well-equipped and comfortable building. The view of working pumpjacks from the lecture halls’ windows is really unusual. At the same time, it so wonderful to study oil and gas engineering and observe the process with your own eyes!
What can you say about the students of Baku Higher Oil School?
Evelina: They are very good and they know a lot about their future profession. It is them who made our visit so special and memorable. They managed to show and tell us about the city and the country in such a way that we also grew to like Baku and Azerbaijan. Thanks to all, especially to Fidan, Riad, Fahmin and Ramil!
Anton: We were delighted to meet the BHOS students. They demonstrated good knowledge of the subjects at the technical presentations session; we were pleasantly surprised by their reports. When we had free hours, they devoted their time to us to show around the city. I shall admit that warm hospitality towards the students of the Gubkin University is exemplary.
Sophia: BHOS students are friendly and intelligent young people with good knowledge of English. They also have deep knowledge of the culture and history of their country, and I would say that they are best representatives of the Azerbaijani Youth.
Dmitry: The students are professionals and, at the same time, they are very hospitable. It was a pleasure to meet them.
For all of you it was the first visit to Baku. What would you remember most of all? What impressions do you leave with?
Evelina: Indeed, it is my very first visit to Baku, but, as I hope, there will be more! I will always remember Azerbaijani people, kind and hospitable. I will also remember the old city with its narrow streets and ancient atmosphere. Of course, I will never forget the Heydar Aliyev Centre. It is a very beautiful construction with impressive architecture, size and design. We leave with fond memories and with very tasty pomegranates. I very much hope to come here once again!
Sophia: Frankly, I do not know where to start from. Baku is a very beautiful city! It is unique in a sense that it combines the West and the East and the ancient history and modern buildings. The city’s splendid parks and fountains, houses of the sandy color and marble pedestrian undercrossings make it warm and nice even in rainy and windy day. In general, I do not like to see modern buildings next to old houses, but they are located ideally in Baku. The old buildings reminded me of the sand, while the modern ones were associated in my mind with the sea and the sky. The interior of Baku buildings are equally beautiful. I will never forget the elegant and splendid beauty of the Taghiyev’s home which is a History Museum now. I also liked the design of the Opera and Ballet Theatre. I will surely remember Azerbaijani dishes and sweets. However, I was most impressed by the people and by their cordiality. It is them who make Baku a nice place to visit.
Anton: Azerbaijan is a wonderful country which cannot be described by mere words. It is absolutely necessary to visit the country and see everything with one’s own eyes. I would like to come back soon to see the country and meet Azerbaijani people again.