Qurban Qurbanov Bakı Ali Neft Məktəbinin qonağıdır
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) əfsanəvi futbolçu, şöhrət qazanmış “Qarabağ” Azərbaycan futbol klubunun baş məşqçisi Qurban Qurbanovla görüş keçirilmişdir. Görüşü açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonağı ali məktəbin professor-müəllim heyəti və tələbələri adından ürəkdən salamladı. Rektor Qurban Qurbanovun idman karyerasından və başçılıq etdiyi komandanın uğurlarından söhbət açdı. “Qarabağ” futbol klubunun azarkeşi olduğunu deyərək, Elmar Qasımov klubun daşıdığı adın hər bir azərbaycanlı üçün əziz olduğunu da vurğuladı. BANM-in rektoru qeyd etdi ki, “Xaricdə bizim idmanımızı layiqincə təmsil edən Qurban Qurbanovun və klubun futbolçuları sayəsində Avropada və bütün dünyada “Qarabağ” sözü qələbə simvoluna çevrilir”.
Vaxtilə Azərbaycan Milli komandasının ən yaxşı hücumçusu olan, məşhur futbolçu Qurban Qurbanov BANM-in rəhbərliyinə ali məktəbə dəvət olunmasına görə təşəkkür etdi və BANM haqqında təəssüratları ilə bölüşdü. O dedi ki, BANM-in tələbələri çox savadlı və istedadlı gəncdirlər və öz biliklərinə görə ölkənin ən aparıcı ali təhsil müəssisələrindən birində təhsil almaq haqqını qazanıblar. Onun sözlərinə görə “İdmançı, müəllim, mühəndis kim olduğundan asılı olmayaraq hər bir insan, mükəmməllik naminə öz ölkəsi və milləti üçün çalışmalıdır”. Qonaq həmçinin qeyd etdi ki, BANM-in hazırladığı mühəndis mütəxəssisləri Azərbaycanın uğurlu neft-qaz sənayesinin inkişafı üçün lazımdır və o, tələbələrə seçdikləri peşələrdə və tədrisdə müvəffəqiyyətlər arzuladı.
Sonra Qurban Qurbanov çoxsaylı suallara cavab verdi və ən maraqlı sualların müəlliflərinə “Qarabağ” futbol klubunun baş məşqçisinin imzası ilə toplar hədiyyə etdi. Belə hədiyyələrin xoşbəxt sahibləri Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının üçüncü kurs tələbəsi Nərgiz Hüseynova, Kimya mühəndisliyi ixtisasının ikinci kurs tələbəsi Nazpəri İsfəndiyarzadə, həmin ixtisasın birinci kurs tələbələri Nazim Nəsirov və Qəzənfər Qəzənfərli oldular.
Görüşün sonunda BANM-in rektoru Elmar Qasımov görüşdə iştirak edənlərin adından şöhrətli qonağa təşəkkürünü bildirdi və BANM-ə gəlişi haqqında xatirə üçün ona plaket bağışladı. Qurban Qurbanov Elmar Qasımova idman suvenirləri və hədiyyələr bağışladı. Görüşün sonunda xatirə fotolar çəkildi.
Xatırladaq ki, 2009-cu ildən “Qarabağ” futbol klubu müntəzəm olaraq UEFA-nın Avropa liqasında çıxış edir və komanda üç dəfə pley-off mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. Ötən il “Qarabağ” öz tarixində ikinci dəfə Azərbaycanın çempion titulunu və Çempionlar Liqasında iştirak etmək üçün vəsiqə qazanmışdır.

Gurbanov_BHOS-(1).jpg)
Gurban Gurbanov, a legendary Azerbaijani football player and the Manager of the famous Qarabağ Futbol Klubu (FC Qarabağ), visited Baku Higher Oil School (BHOS). Opening the meeting, the BHOS Rector Elmar Gasimov welcomed Gurban Gurbanov on behalf of the Higher school’s students and academic teaching staff. Speaking about Gurbanov’s competitive career and successes achieved by FC Qarabağ under his management, the Rector said that he belongs to fans of this club whose name is sacred for every Azerbaijani. “Gurban Gurbanov and his team made the name of Qarabağ known to millions of people in Europe and other counties and associated it with glory and victory,” said Elmar Gasimov.
The honorable guest, who was the best player of the Azerbaijani national football team, thanked BHOS management for the invitation and shared his impressions of the school. He said that only educated and talented young people could become BHOS students. Gurban Gurbanov emphasized that high-qualified engineers graduating from BHOS are in high demand in the oil and gas industry of Azerbaijan and wished them success in their study and professional career.
Then Gurban Gurbanov answered numerous questions, and those who asked the most interesting ones received footballs signed by the Manager of the FC Qarabağ. Nargiz Huseynova, first-year Process Automation Engineering student, Nazperi Isfendiyarzada, second-year Chemical Engineering student, and Nazim Nasirov and Gazanfar Gazanfarli, first-year Chemical Engineering students, became lucky winners of the prize.
At the end of the meeting, Elmar Gasimov expressed his gratitude to the guest and presented him plaquette as a token of appreciation. In his turn, Gurban Gurbanov presented BHOS Rector with sports souvenirs and keepsakes. Then a group commemorative picture was taken.
Under Gurbanov, Qarabağ has become one of the most successful Azerbaijani football clubs in Europe (with three consecutive wins). Qarabağ Futbol Klubu won the Premier League, their first league title for 21 years, in 2014. Qarabağ have won the Premier league four times and Azerbaijan Cup five times. The achievements in European competitions marked Gurban Gurbanov as among the most successful Azerbaijani managers ever.