Bakı Ali Neft Məktəbi İtaliyanın Maire Technimont şirkəti ilə əməkdaşlıq edəcək
Bakı Ali Neft Məktəbində BANM və İtaliyanın Maire Technimont Qrupu ilə əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalandı. Tədbirdə Maire Tecnimont Qrup Şirkətinin birinci vitse prezidenti Gianni Bardazzi, Maire Tecnimont Qrupun podratçısı Kinetics Technology şirkətinin Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri  Nikolo Heilpern, o cümlədən şirkətin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin əməkdaşları, İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Campaolo Kutilyo, BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak edirdilər.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq Ali Məktəblə sözügedən şirkət arasında əldə olunan razılaşmanın BANM-də yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasını təmin etmək üçün maddi-texniki, elmi-metodiki və təşkilati tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədi daşıdığını bildirdi. O, dedi ki, bu əməkdaşlıq sayəsində BANM-in tələbələri şirkətin təşkil etdiyi təcrübə proqramlarında iştirak imkanı qazanacaqlar. Eyni zamanda, Elmar Qasımov şirkətin dəstəyi ilə BANM-in kampusunda ixtisaslaşdırılmış tədris laboratoriyasının yaradılmasının da nəzərdə tutulduğunu vurğuladı.
Maire Tecnimont Qrup Şirkətinin birinci vitse prezidenti Gianni Bardazzi və Maire Tecnimont Qrupun podratçısı Kinetics Technology şirkətinin Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri  Nikolo Heilpern təmsil etdikləri şirkət haqqında geniş təqdimatla çıxış etdilər və şirkətin müvafiq sahələrdə BANM-lə əməkdaşıq imkanlarından söz açdılar.
Sonra tərəflər arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalandı.
Qeyd edək ki, İtaliyanın “Maire Tecnimont S.p.A” (Mare Teknimont) şirkətlər qrupu mühəndislik, tikinti, texnologiyalar, lisenziyalaşdırma, energetika və karbohidrogenlər sahəsidə ixtisaslaşmış aparıcı şirkətlərdəndir. Milan Fond Birjasında yer alan bu şirkət 30-dan artıq ölkədə nümayəndəliyə malikdir, 45-dən artıq şirkətə nəzarət edir, ştatı isə təxminən 4900 nəfərdən ibarətdir. Şirkət həmçinin müştərilərini  müxtəlif növlü zavodların tikintisi üçün xüsusi texnologiyalarla təmin edir. Maire Techimont Qrupu beynəlxalq müştərilərinə neft-qaz, neft-kimya və gübrə sənayeləri üçün mühəndislik və tikinti üzrə kompleks xidmətlər təklif edir.
5 fevral 2016-cı il tarixində SOCAR beynəlxalq seçmə müsabiqəsi nəticəsində "Maire Tecnimont" şirkəti ilə Yüksək Sıxlıqlı Polietilen zavodu layihəsinin həyata keçirilməsi çərçivəsində mühəndislik, təchizat və tikinti üzrə müqavilə imzalanıb. Şirkətlər Qrupu Azərbaycanda KT - KINETICS TECHNOLOGY (Kinetiks Teknoloci) şirkəti vasitəsi ilə fəaliyyət göstərir. Bu şirkət mühəndislik, təchizat və tikinti xidmətləri göstərir və əsasən karbohidrogenlərin emalı sənayesi üzrə ixtisaslaşmışdır. Əsasən kükürd emalı, qaz, hidrogen və sintetik qazların emalı, texnoloji qurğular, qızdırıcılar sahəsində təcrübəyə malikdir.

Baku Higher Oil School to cooperate with Maire Tecnimont Group, Italy
Ceremony on signing of Cooperation Agreement between Baku Higher Oil School (BHOS) and Maire Tecnimont Group, Italy, took place at BHOS. The signing ceremony was attended by Mr. Gianni Bardazzi, Senior Vice President Group Special Initiatives and Regions Coordination, Maire Tecnimont Group; Niccolo Heilpern, Head of Baku branch office of Kinetics Technology (KT), process engineering contractor of Maire Tecnimont; representatives of the company in Azerbaijan; BHOS professors and students. Italian Ambassador to Azerbaijan Mr. Giampaolo Cutillo also participated in the ceremony.
Welcoming the guests, BHOS Rector Elmar Gasimov stressed out that signing the cooperation agreement aims at providing technical, scientific and methodological support for education and training of highly qualified specialists at BHOS. He emphasized that within the cooperation with Maire Tecnimont BHOS students would be able to participate in the internship programs offered by the company. He also noted that the agreement would envisage creation of specialized laboratories at BHOS’ new campus.
Gianni Bardazzi, Senior Vice President, Maire Tecnimont Group, and Niccolo Heilpern, Head of Baku branch office of Kinetics Technology made detailed presentation about their companies and operations with particular emphasis on the opportunities of the companies’ cooperation with BHOS in various fields.
Then the cooperation agreement between Maire Tecnimont Group and Baku Higher Oil School was signed.
Maire Tecnimont S.p.A is a leading provider of engineering and construction services, technology and licensing, energy business development and ventures worldwide, with a specific focus on the oil and gas, petrochemicals and fertilizers industries. Listed on the Milan Stock Exchange, Maire Tecnimont is a multinational and multicultural Group with about 4,900 employees presented in 30 countries with 45 operating companies and rooted in well-recognized Italian historical engineering brands. The company supplies its major clients with special technologies in construction of various profile refineries. Maire Tecnimont Group also supplies major international clients with detailed engineering, procurement, construction, commissioning and start-up services for industrial plants in the oil and gas, petrochemical and fertilizer industries.
On 5 February 2016, Maire Tecnimont announced that, as a result of an international tender, its subsidiaries Tecnimont S.p.A. and Kinetics Technology S.p.A signed a contract with SOCAR POLYMER for engineering and procurement cervices and construction of a polyethylene plant. This award followed the contract signed in April 2015 for the realization of the Sumgayit polypropylene plant. Maire Tecnimont Group of companies is functioning in Azerbaijan via KT company. The company offeres its services in engineering, equipment and construction with high expertise in the hydrocarbon processing industry. It has a grand experience in sulphur recovery, gas processing, hydrogen and synthetic gas production, refinery process units and the supply of process fired heaters.