Teymur Sadıxov: Bakı Ali Neft Məktəbində heyran qaldım
Bu yaxınlarda Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilati dəstəyi ilə keçirilən “Alternativ gələcəklə əlaqə” layihəsində iştirak edən Azərbaycanlı gənc alim Teymur Sadıxov suallarımızı cavablandırıb.
-Azərbaycana gəlişiniz nə ilə bağlıdır?
- Mən bura Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin dəvəti ilə ADEX-də seminar keçmək üçün gəlmişəm. Düzünü desəm, onlardan öncə BANM-də "Alternativ gələcəklə əlaqə" layihəsində seminar keçdim, digər günlərdə sırayla ADEX sərgisində, ADA Universitetində və təkrar Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələrə seminarlar keçdim. Bütün seminarlar müddətində zallar tamamilə dolmuşdu, doğrusu, heyran qaldım, çünki robotik elmlərə marağın bu səviyyədə olacağını düşünməmişdim. Fikirləşirəm, uğurlu iş alındı. İnsanların texnologiyalara marağının artması mühüm hadisədir. Gələcək üçün potensiallı gənclər yetişir və bu gənclərin istedadından yaxşı mənada yararlanmaq lazımdır.
-BANM-in rektoru Elmar Qasımov sizinlə tanışlığın 10 illik tarixi olduğunu vurğuladı, bu barədə nə deyə bilərsiniz?
-Mən Türkiyəyə hazırlaşan vaxt - 2003-cü ildən söhbət gedir, Elmar Qasımov Təhsil Nazirliyində nazir müavini vəzifəsində işləyirdi və xaricdə təhsil üçün mənə xeyli dəstək oldu, təkrar onunla görüşmək xoş oldu.
- Süni intellekt sistemlərinin inkişafı gələcək üçün nələr vəd edir? Bu gələcəklə bağlı hansı potensial və problemləri özü ilə gətirə bilər?
- Suni intellektlə bağlı potensial böyükdür, robotlar artıq demək olar ki, insanın gördüyü bütün işləri görür, ancaq süni intellekti yaratmaqda məqsədimiz insanları işsiz qoymaq deyil, əsas istəyimiz insan ölümlərinin azalmasıdır. Əgər sükan arxasında olan şəxs yorğundursa və ya alkoqollu içki qəbul edibsə, bu böyük təhlükədir, həm tək sürücü üçün deyil, qarşı tərəf üçün də problemdir. Ancaq öz-özünü idarəedən maşınlarda belə problemlərlə üzləşmək qeyri-mümkündür.
-Hazırda işlədiyiniz Mercedes-Benz şirkəti ilə eyni vaxtda Kaliforniyada yerləşən, özünü idarə edən avtomobillər üzrə kifayət qədər çox iş gormüş Google-X şirkətindən də sizə iş təklifləri olubmu?
- Google-X və Mersedes-Benz şirkəti eyni vaxtda iş təklifi etdilər, Mercedes-Benz şirkətinin layihəsi daha çox xoşuma gəldi. Ona görə də Google-X şirkətinə təkliflərini qəbul etmədiyimi bildirdim. Şirkət bizə yaxın ərazidə yerləşir, onlar da çox iş görür, robotikə ciddi sərmayə yatırırlar. Qabaqcıl şirkətlərdən biridir. Mənim marağım layihəyədir, şirkət adının xüsusi bir önəmi yoxdur.
-Vətənə qayıtmaq haqqında düşünürsünüz?
- Hazırda belə bir planım yoxdu, ancaq bu sahəyə yaxşı investisiya ayrılsa, güclü komandamı da götürüb uğurlu işlər görməyi planlayaram. Mənimlə işləyən Cənubi Azərbaycandan olan dostlarım sevə-sevə bu işlərdə köməklik göstərərlər. Lakin bunu da qeyd edim ki, indi kiçik miqyaslı layihələr həyata keçirmək olar, baza tamamlandıqdan sonra böyük işlərə imza ata bilərik.

Recently, young Azerbaijani scientist Teymur Sadikhov participated in the Connecting to Alternative Future project organized with organization support of Baku Higher Oil School (BHOS). Today he is answering our questions.
- Teymur, what is the purpose of your visit to Azerbaijan?
- I came at the invitation of the Ministry of Defence Industry of the Azerbaijan Republic to conduct a workshop, which was organized within Azerbaijan International Defence Exhibition ADEX 2016 held in Baku. During my stay in Baku, I also conducted a series of other workshops including a workshop for the students of the Baku Higher Oil School and another one for students of the ADA University.
I was surprised to see full audience at all those workshops. I could not anticipate that there was such a strong interest towards robotics technology in Azerbaijan. This interest to science and technology is an important sign. New generation has a great potential which shall be effectively developed.
- At the workshop conducted by you at Baku Higher Oil School, the BHOS Rector Elmar Gasimov noted that he had known you for 10 years. What does this mean for you?
- Yes, indeed, we first met in 2003, when I entered a Turkish university. At that time, Elmar Gasimov was a Deputy Minister of the Azerbaijan Republic. He strongly supported me in my intention to continue my education abroad. No wonder I was very pleased to meet him again…
- What are prospects and trends of the artificial intellect development in the future? What are its advantages and challenges?
- Artificial intellect has a great potential. Now robots can perform all monotonous, unskilled and boring work instead of people. However, it does not mean that people will be jobless. The aim of the artificial intellect technologies is to ensure safety and reduce fatality cases. For example, a car driver who is either drunk or very tired puts people around him in a jeopardy. In this case, autonomous transportation vehicle can ensure road accident reduction by excluding human factor, which is a common case of road traffic incidents.
- Currently, you are working at the Mercedes-Benz Research & Development North America, Inc, in the state of California. Google-X company, which is developing various innovative technologies including driverless cars, is also located in this state. Have you received a job offer from them, too?
- It happened that both companies made me a job offer simultaneously. Opportunity to work for Mercedes-Benz looked more attractive for me, so I preferred this company to Google-X, which also develops robotics technologies and receives significant investments. However, I am not so much interested in the company itself, as in the project I would like to work on.
- Do you think of returning home yet?
- I do not have plans to come back now. At the same time, if large investments are made in this field, my team, my friends, colleagues and I are ready to get down to business. I shall note, though, that only small-scale projects can be implemented today. Large-scale projects can be developed after a solid base is created.