BANM-də Alternativ gələcəklə əlaqə layihəsi yekunlaşdı
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi (AREA) və “Multimedia” İnformasiya Sistemləri və Texnologiyaları Mərkəzinin tərəfdaşlığı və Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilati dəstəyi ilə “Alternativ gələcəklə əlaqə” layihəsi yekunlaşdı.
Layihənin bağlanış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov, “Ömürboyu təhsil” fakultəsinin dekanı Rəna Mustafayeva iştirak ediblər.
Layihədəki iştirakını uğurla başa vurmuş jurnalist və tələbələrə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, layihənin üçüncü günündə Azərbaycan Respublikası Alternativ və Bərpa olunan Enerji Dövlət Agentliyinin quraşdırdığı və idarə etdiyi Suraxanı Günəş Elektrik Stansiyasına iştirakçıların səfəri təşkil olunub. İştirakçılara stansiyanın gördüyü işlər və ümumi günəş panellərindən alınan enerji haqqında təlimçilər tərəfindən məlumatlar verilərək gələcəkdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr təqdim olunub.
Xatırladaq ki, “Alternativ gələcəklə əlaqə'' layihəsinin əsas məqsədi biliyə əsaslanan iqtisadiyyata keçid həllərinin müəyyən olunması, mətbuat vasitəsilə alternativ enerji, nanotexnologiya haqqında ətraflı məlumatı Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyətinə çatdırmağa stimul vermək, Azərbaycan gəncliyinin davamlı inkişaf etməsi üçün təcrübə və potensial gələcəyin öyrənilməsi, kütləvi informasiya vasitələrində davamlı olaraq göstərilən istiqamətlərdə məqalələrin, tədqiqat yazılarının dərc olunmasına kömək göstərməkdir.

Connecting to Alternative Future Project at Baku Higher Oil School Completed
A project entitled “Connecting to Alternative Future” implemented at the Baku Higher Oil School (BHOS) is completed. It was conducted with financial support from the Youth Foundation of Azerbaijan under the President of the Azerbaijan Republic in partnership with the Ministry of Ecology and Natural Resources, The State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources of the Azerbaijan Republic (SAARES) and The Information Systems and Technologies Centre “Multimedia”. Organizational support was provided by BHOS.
BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov and Head of the Postgraduate Education Department Rena Mustafayeva participated in a meeting held at BHOS and dedicated to the project completion. Students and journalists participating in the project were awarded certificates.
On a third day of the project implementation the participants visited solar electric station located in the Surakhan settlement. It is established and managed by The State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources of the Azerbaijan Republic. The specialists working at the station provided the guests with general information about electric energy produced by solar panels and told them about the station work and projects to be implemented in the future.
The “Connecting to Alternative Future” project was aimed at facilitating decision-making process for transition to new economics, studying experience and potential of Azerbaijani youth for future developments and raising civil society’s awareness of nanotechnology and alternative energy sources by highlighting these topics in the press including publishing research articles.