BANM-in professoru Fuad Vəliyev: Müəllim zamandan asılı anlayış deyil
Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-qaz mühəndisliyi kafedrası”nın professoru, Amerika Elm və Texnologiya Assosiasiyasının üzvü, texniki elmlər doktoru Fuad Vəliyevlə 5 oktyabr “Müəllimlər günü”ndə söhbətləşdik.
Fuad müəllim, sizcə, müəllim olmaq nə deməkdir?
Mənim  nəzərimdə, müəlim zamandan asılı anlayış deyil. Bu günün müəllimilə, məsələn, yüz il əvvəlki müəllim mahiyyətcə eyni məna kəsb edir. Müəllimin (söhbət əsl müəllimdən gedir) keyfiyyətləri bütün zamanlar üçün eyni olan dörd sütun üzərində formalaşır - yüksək professionalizm, ziyalılıq, öyrətmk həvəsi və bacarığı, tələbəyə sayqı və sevgi. Müəllimin öz sahəsində yüksək biliyə sahib olması, əlbətdə ki, zəruri şərtdir, lakin hələ kafi şərt deyil. Texniki fənndən dərs deyən müəllim və ya dəqiq elmlər üzrə mütəxəssis alim, eyni zamanda, incəsənətdən, tarixdən, fəlsəfədən, dindən, musiqidən xəbərdar olmalıdır. Kvant mexanikasının banisi, Nobel mükafatı laureatı Maks Plank böyük elmi məktəbin yaradıcısı olmaqla yanaşı, Berlin Universitetində musiqi nəzəriyyəsindən dərs deyirdi, elmlə dinin vəhdətinə həsr olunmuş məruzələrlə çıxış edirdi. Eyni zamnda humanitar elmləri tədris edən müəllimin dəqiq elmlərin əsas prinsipləri barədə müəyyən məlumatı olmalıdır. Çarlz Snou deyirdi ki, sənətindən asılı olmayaraq,  hər-hansı ingilis Termodinamikanın  2-ci qanununu bilmirsə, bu ona bərabərdir ki, o, Şekspiri tanımır. Əgər müəllim eyni zamanda görkəmli alimdirsə onun dərsləri yeni , daha yüksək bir səviyyəyə qalxır. Mərhum akademik Azad Mirzəcanzadənin dərsləri buna parlaq misal ola bilərdi. O, sadəcə, mexanika dərsləri keçmirdi, elmin ən yeni nailiyyətləri barədə informasiyalar, həmçinin, tarixə, incəsənətə, klassik musiqiyə bağlı söhbətləri onun dərslərini olduqca dolğun və təsirli edirdi. Həqiqi alim-müəllimlər ən çətin mövzuları asan şəkildə təqdim etməyi bacarırlar. Emersondan müəllimin kim olduğunu soruşurlar, o, isə cavabında deyir: “Müəllim çətini asan edən şəxsdir “.Hər dərs deyən müəllim olmur. Şəxsən mənə ders deyənlər çox olub, lakin onlardan yalnız üç şəxsi mən özümə Müəllim sayıram.   Təhsilin səviyyəsi ,nəticə etibarilə, müəllimlərin səviyyəsindən asılıdır – o yerdə ki, yaxşı müəllimlər var, orada mütləq yaxşı tələbələr olacaq, yaxşı mütəxəssislər yetişəcək. Paris Politexnik məktəbində, 19-ci əsrin birinci yarısında kimlər dərs deyirdi -  Laplas, Lagranj, Furye, Amper, Dyulonq, Bertole... , bu  məktəbi kimlər bitirmişdi -  Karno, Koşi, Koriolis, Puasson, Gey-Lussak, Peti, Frenel, Bio,Klapeyron,Puazeyl... Əsl müəllim təkcə dərs deməklə kifayətlənmir, o, tələbələrində elmə, yaradıcılığa həvəs yaradır. XX əsrin dahi fiziklərindən biri Enriko Fermi deyirdi:  “Tələbə çəllək deyil ki, onu daha çox biliklərlə doldurasan. Tələbə bir məşəldir, müəllimin vəzifəsi onu yalnız alışdırmaqdır!”.Müəllim  tələbəsinə simpatiya və eyni zamanda empatiya ilə yanaşmalı, xeyirxah olmalı, onun şəxsiyyət kimi yetişməsində yardımçı olmalıdır. Lev Tolstoy deyirdi: “Əgər müəllim öz işinə sevgilə yanaşırsa o yaxşı müəllimdir. Lakin, o, bununla yanaşı tələbəsinə qarşı da sevgi ilə yanaşırsa o, mükəmməl müəllimdir“.Müəllim tələbəyə sevgi ilə yanaşırsa, mütləq tələbəsinin sevgisini və ehtiramını qazanacaq – müəllim üçün isə bundan artıq mükafat ola bilməz. Həzrət Əli demişdir: ”Kimsə mənə bir hərf öyrədərsə mən əbədi onun xidmətində olaram “.
Siz uzun illər müxtəlif tələbələrə dərs demisiniz. İndiki tələbələr əvvəlkilərdən fərqlidirlərmi? Nədir  fərqlər?
Müəllimlər mahiyyətcə dəyişmədiyi kimi tələbələr də dəyişməyib. Dəyişən, yalnız dövran, zəmanə, şərait, zahiri atributlardır. İndiki tələbələr daha çox informasiyaya sahibdirlər, lakin bu o demək deyil ki, onlar əvvəlkilərdən daha ağıllıdırlar. Test üsulu bütün müsbət cəhətləri ilə yanaşı bir böyük qüsura malikdir ki, o da uşaqlarda məntiqi düşünmək qabiliyyətini zəiflətməkdən ibarətdir. Əvvəlki nəsl tələbələrin(əlbəttə, yaxşı tələbələrin) məntiqi düşünmə qabiliyyəti daha yüksək idi. Möhtəşəm elektron informasiya sisteminin mövcudluğu indiki tələbələrə böyük imkanlar verir, lakin, eyni zamanda, paradoksal səslənsə də, onların sağlam məntiqə sahib, ziyalı, mədəni şəxsiyyətlər kimi formalaşmasına mane olur. İndiki gənclər, təəssüf ki, daha çox texnokrat praqmatiklərdir, az kitab oxuyurlar, klassik ədəbiyyatla, klassik musiqilə az maraqlanırlar. Bu əslində bütün dünya üçün xarakterikdir – dünyanın ən aparıcı universitetləri belə yalnız mütəxəssis buraxır, ziyalı yox. Halbuki, hələ keçən əsrin əvvəllərində universitet bitirmiş azərbaycanlılar yüksək səviyyəli mütəxəssis olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanın ictimai-siyasi, mədəni həyatında böyük rol oynamış parlaq ziyalılar idi. Təəssüf ki, indiki zamanda ali təhsillilərimiz çox olsa da həqiqi ziyalılarımız azlıq təşkil edir.
Hazırda tədris etdiyiniz Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri haqqında nə deyə bilərsiniz?
Bakı Ali Neft Məktəbi mənim nəzərimdə dünya təhsil standartlarına yüksək səviyyədə cavab verən, çox böyük perspektivə malik nümunəvi bir təhsil ocağıdır. Əminəm, çox yaxın gələcəkdə BANM dünyanın aparıcı universitetləri sırasına çıxacaq. Mən dünyanın bir sıra aparıcı universitetlərində çalışmışam və mən sizi əmin edirəm ki, dünyanın heç bir universitetində tələbəyə bu qədər diqqət, sayqı, yardım yoxdur.   Önəmli cəhət odur ki, qarşıya qoyulan məqsəd kosmopolit texnokrat yox,  yüksək səviyyəli mütəxəssis olmaqla yanaşı, millətinə, vətəninə bağlı, milli ruhlu, və eyni zamanda,  beynəlmiləlçi, müasir düşüncəli ziyalı kadrlar yetişdirməkdir. Azərbaycan tarixi, nitq mədəniyyəti üzrə tədris olunan fənnlər, milli teatr, ədəbiyyat,  musiqi, incəsənət üzrə tədbirlər bu məqsədə xidmət edir. Tələbələrimiz, şübhəsiz ki, bu imkanları lazımınca dəyərləndirir, onlardani  bəhrələnirlər və gələcəkdə dünyanın hər hansı bir ölkəsində həm mütəxəssis kimi, həm də Azərbaycanı hərtəfli layiqincə təmsil edə biləcək ziyalı kimi böyük uğurlar əldə edəcəklər. Onu xüsusi qeyd etmək istəyirəm ki, Bakı Ali Neft məktəbinin orta statistik tələbəsi öz bilik səviyyəsinə, dünya görüşünə, intellektual imkanlarına görə dünyanın ən aparıcı universitetlərində oxuyan  tələbələrlə rəqabət apara biləcək dərəcədə yüksək potensiala malikdirlər və inanıram ki, gələcəkdə onların bir çoxu dünyanın ən iri şirkətlərində, təşkilatlarında rəhbər mövqelərə sahib olacaqlar.

Profession of a teacher is for all times, says BHOS Professor Fuad Veliyev.
On the occasion of the Day of Teachers celebrated on October 5, Fuad Veliyev, Doctor of Engineering, Professor of the Petroleum Engineering Department at the Baku Higher Oil School (BHOS) and a member of American Association for Science and Technology, gave us an interview.
Dear Mr. Veliyev, in your opinion, what it means to be a teacher?
In my opinion, the very notion of being a teacher is beyond any time frames, as teacher is required all through the ages. There is no many differences between contemporary teachers and teachers living a century ago. Good teacher’s qualities are based on four pillars, namely high qualification, intellectuality, a desire for, and competence in, teaching, and respectful and kindness towards students. There is no doubt that a teacher shall be an expert in his field, but this is not enough. For example, a teacher giving lessons on science, technology, engineering and mathematics shall also have a good knowledge of arts, music, history, philosophy, and religion.
The founder of the quantum mechanics and Nobel laureate Niels Bohr not only founded a science school. He was giving lessons on theory of music at Berlin University and often participated in discussions about unity of science and religion. In the meantime, a teacher of liberal arts must understand the basics of technical science. Charles Snow used to say that if an Englishman did not know the second law of thermodynamics, it is the same as if he did not know Shakespeare. If a teacher is a well-known scientist, then his lessons reach higher levels.
Lectures given by the late famous academician Azad Mirzajanzadah provide the best example of this to me. He not only was giving lectures on mechanics, but he also was informing his students about latest scientific achievements and telling them interesting facts arts, literature and classical music. True scholar can talk about the most difficult subjects in layman’s terms using a simple language. In the end, the quality of teaching depends on the teacher’s qualities. Only good teachers can prepare good students and excellent specialists.
Let us recall who teachers at École Polytechnique (Paris Polytechnic School) were in the first part of 19 century. The teachers were scientists such as Laplace, Lagrange, Fourier, Ampère, Dulong and Berthollet. And who were their students? The students were Carnot, Cauchy, de Coriolis, Poisson, Gay-Lussac, Fresnel, Clapeyron, to name a few. A true teacher does not give lectures; he encourages students’ interest towards science and creativity.
One the greatest physicist in 20 century Enrico Fermi once said: “A student is not a bucket that shall be filled up with knowledge. A student is like a torch, and the teacher’s duty is to ignite this torch.” The teacher shall feel empathy and kindness towards his studens, he also must help them to develop their personality. As Leo Tolstoy was saying, “If a teacher likes his profession, he is a good teacher. If he likes both his profession and his students, he is a perfect teacher.” A teacher, who is kind towards his students and loves them, will certainly receive their respect and love in return. What award can be more precious for the teacher? Hazrat Ali was telling: “I shall be a servant forever for someone who taught be one letter.”
You have had hundreds, if not thousands, students. In your view, do nowadays students differ from those in the past?
I think that neither students, nor teachers have changed a bit. It is the time and the world around us that have changed. Young people in our days have access to the vast amount of information, but this does not mean they are smarter than previous generations. The test system, with all its advantages, has one disadvantage, as it does not help develop logical reasoning. The huge volume of information is available to youth today, but it is unfortunate that it restricts their development as educated and intellectual persons with good reasoning.
Unfortunately, most of the young people today are pragmatists and technocrats. They read very few books and they are not very much interested in classical literature and music. And this is happening all around the world. Leading universities in many countries prepare narrow specialists, not open-minded intellectuals. In the meantime, we can recall that university graduates in Azerbaijan in the past not only were excellent professionals, but also played an important role in political, social and cultural life of Azerbaijan. However, despite the fact that there are more people with higher education now, there are fewer true intelligent people.
What can you say about your students at BHOS?
I believe that the Baku Higher Oil School meets the highest international standards applied in education. It is an exemplary educational facility with great prospects. I am sure that BHOS will be listed among the best universities around the world in the nearest future. I was giving lessons at some universities abroad and I can confirm that you will not find the same support and attitude towards students, which is provided to the students at BHOS. The task to be implemented by our Higher School is not to prepare cosmopolitan technocrats; the task is to prepare highly-qualified professionals who love their motherland and their people, who are open-minded and who can think globally. They must be people who can think and make decisions independently and who have modern thinking. Subjects such as Azerbaijani history and culture of speech as well as various musical and cultural events including visits to theatres and other performances arranged by BHOS greatly contribute to development of these qualities.
Of course, our students appreciate the unlimited opportunities given them by BHOS. They shall honorably represent Azerbaijan both as experts in their specialty and as intellectuals. I also would like to emphasize the high level of knowledge of our students, their modern worldview and high intellectual potential. They can favorably compete with students from the best universities of the world. I am confident that many of BHOS graduates will become leading specialists in the largest international companies and organizations.