Teymur Sadıxovun BANM-də möhtəşəm çıxışı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) NASA-da çalışmış məşhur Azərbaycanlı gənc alim Teymur Sadıxov tələbələr üçün seminar keçdi. Tədbirdə BANM-in 300-dək tələbəsi iştirak edirdi.
Tədbirdə çıxış edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov seminar iştirakçılarını salamlayaraq, Azərbaycanlı gənc alim Teymur Sadıxovun təqdim edəcəyi seminarın tələbələr tərəfindən böyk maraqla qarşılanacağına əmin olduğunu bildirdi. Rektor Elmar Qasımov BANM-in tələbələrinin tanınmış ziyalı və gənc alimlərlə görüşlərinin onların formalaşmasında, hərtərəfli dərin biliklərə yiyələnməsində böyük əhəmiyyət daşıdığını dedi.
Azərbaycanlı gənc alim Teymur Sadıxov seminar iştirakçılarını salamladı. O, öz-özünü idarə edən maşınlar, çoxrobotlu sistemlər, hava robotları və otel robotları haqqında geniş məlumat verdi. Təhsil və elmlə yanaşı, insani yanaşmanın və insanların bir-birinə olan diqqətinin vacibliyini xüsusi qeyd edən Teymur Sadıxov ixtisasda qazanılan uğurun sirrini insanların məşğul olduğu sahəni nə qədər sevməsi və həmin sahəyə nə qədər bağlı olmağı ilə əlaqələndirdi.
Seminar tələbələrin çoxsaylı  sualları ilə davam etdi və geniş müzakirələr aparıldı.
Qeyd edək ki, Teymur Sadıxov Şimali Amerika Mercedes-BenzTədqiqat və İnkişaf şirkətində (Kaliforniya) intellektli nəqliyyat vasitələri üzrə baş mühəndis olaraq pilotsuz avtomobillər (özügedən avtomobillər) ilə bağlı idarəetmə, proqramlaşdırma və qərar vermə fəaliyyətlərini icra edir. T.Sadıxov Bakıda anadan olub. Bakalavr dərəcəsini 2008-ci ildə İstanbul Texniki Universitetində aviasiya mühəndisliyi üzrə almış, universitetin tarixində 4.0 ortalama balla universiteti bitirən yeganə tələbə olmuşdur. Bakalavr təhsilini aldığı müddətdə bir sıra mükafatlara layiq görülmüşdür ( BP, İstanbul Texniki Universiteti Fondu, Nippon Fondu və Azərbaycan-Türkiyə dövlət təqaüdü) 2010-cü ildə T.Sadıxov Kaliforniya Universitetində Mühəndislik Elmləri (Mexanika mühəndisliyi istiqamətində) üzrə magistr dərəcəsini almışdır. Bu universitetdə Teymur Sadıxov Pauel təqaüdü ilə təhsil alıb. 2015-ci ildə Corciya Texnologiya İnstitutunda riyaziyyat üzrə magistr və aviakosmik mühəndisliyi üzrə PhD dərəcələrinə yiyələnmişdir. Onun Ph.D. işi ABŞ Hava Qüvvələrinin Elmi-Tədqiqat İdarəsi və NASA Drayden Aviasiya Elmi-Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən dəstəklənmişdir. 2013-cü ilin yay aylarında Birləşmiş Texnologiyalar Tədqiqat Mərkəzinin Avtomatik və İntellektual Robototexnika Laboratoriyasında avtomatik helikopterlərdə trayektoriyanın proqramlaşdırılması sahəsində dəvətli tədqiqatçı olaraq çalışıb. 2014-2015-ci illərdə NASA Reaktiv Laboratoriyasında (Kaliforniya) Robot Sistemlərinin Qiymətləndirilməsi və İdarəedilməsi üzrə qrupda tədqiqatçı olaraq avtomatik yer nəqliyyat vasitələrinin lokallaşdırılması və çox istiqamətli hərəkət trayektoriyasının proqramlaşdırılması üzərində çalışıb. Dr. Sadıxovun elmi-tədqiqat maraqlarına robotika, proqnozlaşdırma modelləri əsasında idarəetmə, hərəkətin proqramlaşdırılması, qeyri-xətti idarəetmə və qiymətləndirmə və çoxkomponentli sistemlərin idarəedilməsi daxildir. Azərbaycan, türk və rus dillərində sərbəst danışır. Dr. Sadıxovbir çox seminar və konfranslarda məruzəçi kimi çıxış etmiş və bir sıra şirkətlər üçün konsaltinq xidmətləri göstərmişdir.

Young Azerbaijani scientist Teymur Sadikhov, who worked for NASA, conducted a workshop at the Baku Higher Oil School (BHOS) for 300 BHOS students.
Opening the workshop, BHOS Rector Elmar Gasimov introduced Teymur Sadikhov to the participants and expressed his confidence that this event would be of a great interest to the students. He emphasized that meetings with young talented scientists, researchers and academicians are very important for the students in terms of their more effective study and their professional development.
In his address, Teymur Sadikhov covered subjects such as self-driving cars, multi-robot systems and air and hotel robots. Speaking about key factors contributing to someone’s success in his or her profession, he said that, in addition to voracious studying and obtaining deep knowledge, it is also very important to love a chosen field of activity and dedicate time and efforts to the work in order to succeed.
During the workshop, the participants discussed many topics. Then Teymur Sadikhov answered numerous questions from students.
Dr. Teymur Sadikhov is a Senior Vehicle Intelligence Engineer at the Mercedes-Benz Research & Development North America, Inc, in Sunnyvale, California, where he is working on control, planning and decision making for autonomous (self-driving) cars.
Dr. Sadikhov was born in Baku, Azerbaijan. He received his B.S. degree in Aeronautical Engineering from Istanbul Technical University in 2008, where he was the only student in the university’s history to graduate with a 4.00 GPA. He was the recipient of numerous awards during his undergraduate education including the BP, ITU Foundation, Nippon Foundation, and the Azerbaijani and Turkish government scholarship awards.
Dr. Sadikhov received the M.S. degree in Engineering Sciences (Mechanical Engineering option) from the University of California, San Diego, in 2010. He received his M.S. degree in Mathematics and Ph.D. degree in Aerospace Engineering from Georgia Institute of Technology in 2015. His Ph.D. research was supported by the U.S. Air Force Office of Scientific Research and NASA Dryden Flight Research Center.
During summer of 2013, he was a visiting researcher with the Autonomous and Intelligent Robotics Laboratory at the United Technologies Research Center, where he worked on trajectory planning for autonomous helicopters. From 2014 to 2015, he was a researcher with the Robotic Systems Estimation, Decision, and Control group at the NASA Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California, where he worked on localization and multi-vehicle path planning for autonomous ground vehicles.