BANM-in tələbəsi BP-nin müsabiqəsində qalib olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasının 3-cü kursunda təhsil alan Elşən Mikayılov BP şirkəti tərəfindən 18 avqust tarixində yay təcrübəçiləri üçün təşkil olunmuş “Techno Fest 2016” layihə təqdimatı yarışmasında 29 təcrübəçi arasından seçilərək birinci yeri tutub. Elşən Mikayılov özünün “Bridge Racking Crane Grip Guide İnterlock” adlı proqram təminatı yenilənməsi layihəsini yarışda uğurla təqdim edərək birinci yerə layiq görülüb. Bu ilin yayında BANM-in ümumilikdə, 17 tələbəsi BP-də istehsalat təcrübəsi keçib.
Qeyd edək ki, Mikayılov Elşən Rövşən oğlu 1996-cı ildə Göyçay rayonunda anadan olub. 2002-ci ildə Göyçay rayonu Qızılağac kənd tam orta məktəbində təhsil almağa başlayıb. Təhsil müddətində iki dəfə “İlin ən yaxşı şagirdi” adına layiq görülüb. 2013-cü ildə orta məktəbi bitirərək TQDK-nın ali məktəblərə I ixtisas qrupu üzrə keçirdiyi qəbul imtahanında 682 bal toplayaraq BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına daxil olub və Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Ali Məktəbdə keçirilən intelektual yarışlarda, seminar və təlimlərdə fəal iştirak edir. 2016-cı ildə BANM-də keçirilən “1-ci Robotiks Yarışması”nda “Moon Walkers” komandasının üzvü olaraq 2-ci yerə layiq görülüb.
Xatırladaq ki, keçən il BANM-in “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə IV kursda təhsil alan tələbəsi Fidan Səlim-zadə də iyulun 2-dən sentyabrın 10-dək BP şirkətində yay istehsalat təcrübəsində olduğu zaman keçirilən “Texno Fest 2015” müsabiqəsinə qoşulmuşdu və I yeri qazanmışdı.
Məlumat üçün bildirək ki, BP-nin hər il həyata keçirdiyi “Texno Fest” adlı müsabiqə qlobal bir müsabiqədir və texniki sahədə innovasiyalara yönəlmiş ideyaların dəstəklənməsinə xidmət edir. BP-də çalışmaq arzusunda olan və BP-də yay təcrübəsi keçənlər, o cümlədən tələbələr üçün hər il şirkətdə “Texno Fest”yarışı təşkil olunur. Hər il gənc mühəndislər öz layihələrini təqdim etmək, təcrübə və nəticələri ilə bölüşmək imkanı qazanırlar.

BHOS student won BP contest
Elshan Mikayilov, third year student of Baku Higher Oil School (BHOS) from process automation engineering specialization won ‘Techno Fest 2016’ project presentation contest organized by BP company, on August 18, during summer internship. He was selected out of 29 people involved. Having successfully presented his software renewal project on ‘Bridge Racking Crane Grip Guide İnterlock’ Elshan Mikayilov became the winner of the contest. This summer 17 students of BHOS took internship at BP.
Elshan Mikayilov was born in 1996 Goychay region. In 2002 he started his secondary education at school of Gizilagaj village of Goychay. During school years he got the award as the best student of the year two times. After finishing school in 2013 Elshan scored 682 points during the entrance examination and he was admitted to study in process automation engineering programme at BHOS. He also won Presidential scholarship.
Elshan has always been active in intellectual contests, workshops and training ever held at the higher school. As a member of ‘Moon Walkers’ team he became the runner-up of ‘First Robotics Contest’ held in 2016 at BHOS.
It should be reminded that last year BHOS fourth year student from petroleum engineering Fidan Salimzade while taking internship at BP between September 2-10 got involved in ‘Texno Fest 2015’ contest and won the first place.
BP’s annual ‘Texno Fest’ contest is a global one supporting innovation related ideas in the technical field. BP annually organizes ‘Texno Fest’ contest for everyone willing to work for BP and take internship at the company including students. Every year young engineers enjoy the opportunity to make their presentations sharing their experience and outcomes.