Üç qardaşın bir hədəfi – BANM
Rəşad Nəzərəliyev Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasında təhsil alır, artıq IV kursa keçib, BANM-ə 677 bal toplayaraq qəbul olub. Bu ilki qəbul imtahanında isə onun iki qardaşı - Nurlan Nəzərəliyev 685, Rəvan Nəzərəliyev isə, 700 bal toplayıb. Hər iki abituriyent artıq seçimini edib – ixtisas seçimində hər ikisi Bakı Ali Neft Məktəbini, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasını seçiblər. Bir ailənin üç övladı BANM-i seçib, üç qardaşın bir hədəfi çox abituriyentlərin uğuruna imza olan BANM olub. Onlarla söhbətimiz də elə üçlükdə oldu. Müsahiblərimin hər üçü Xırdalan şəhər 5 saylı tam orta məktəbdə təhsil alıblar. İlk sualı əkiz qardaşlara ünvanladıq:
Orta məktəbdə daha çox hansı fənnlərə marağınız var idi?
Nurlan Nəzərəliyev:
Orta məktəbdə keçilən fənnlərin hamisini oxuyurdum, bununla belə riyaziyyati daha çox oxuyurdum. Bizim məktəbdə güclü riyaziyyat keçirdilər. Anam da riyaziyyat müəllimidir. Ədəbiyyatı, tarixi fənn kimi oxumuşuq.
Rəvan Nəzərəliyev
Qardaşımla eyni məktəbdə oxumuşuq, əlaçı olmuşuq. Riyaziyyata daha çox meyl etmişik. Digər fənnlərin də hamısını oxuyurduq.
Yüksək bal toplamağınıza yəqin ki çox sevindiniz? Qardaşınız da sevinib...
Rəşad Nəzərəliyev:
Mən bu xəbəri Çilov adalarında təcrübədə olanda eşitdim, bildiyiniz kimi, BANM tələbələri hər yay müxtəlif müəssisələrdə istehsalat təcrübəsi keçirlıər. Mən də bu il Çilova düşmüşəm. Mənə dedilər ki, qardaşlarım haqqında artıq məlumat çıxıb, hər ikisi yüksək bal toplayıb. Çox sevindim.
Rəvan Nəzərəliyev:
Balımızın yüksəl olduğunu cavabları yoxladıqdan dərhal sonra bildik. Çox sevindik. Babam və anam daha çox sevindilər.
Əlbəttə, sevindik. Qardaşım 700 bal yıdı, mənim balım isə bir qədər az oldu. Mən 685 bal toplamışam.
Niyə BANM-i və bu ixtisası seçdiniz?
Hər ikisi birlikdə bu sualımızı cavablandırır:
İxtisas seçimində Elmar müəllimin də rolu oldu. O, bizi Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisası üzrə təhsil alan bir neçə tələbə ilə görüşdürdü və tələbələr bizə bu ixtisas haqqında geniş məlumat verdilər. Bizdə bu ixtisasa maraq oyandı.
Rəşad müdaxilə edir:
Əslində hər ikisinin uşaqlıqdan kompüterə maraqları var idi. Buna görə də ailədə də məsləhət gördük ki, “avtomatika”nı seçsinlər.
Qardaşım Rəşad 677 balla BANM-ın Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasına daxil olanda biz də bu ali məktəbə daxil olmağa qərar verdik. Qardaşım Rəşad BANM-də oxuduğu müddətdə bu ali məktəbin rəhbərliyinin ciddi nizam-intizam yaratmasından, müəllimlərin səmimi, istiqanlı və qayğıkeş olmasından danışırdı. Ali Məktəb hər ay tələbələrin müxtəlif opera və dram tamaşalarına getməsini təşkil edir. Bundan başqa, rəhbərlik tez-tez SOCAR və eləcə də digər transmilli şirkətlərin rəhbərləri, mühəndisləri ilə görüşlər təşkil edir. Bütün bunlar bizə çox maraqlı gəldi.
BANM-də dərslər ingilis dilində tədris olunur. Tədris yüksək səviyyədədir. Məzunlar işlə təmin olunur. BANM-də təhsil alan tələbələrin hamısı yüksək ballı olduğu üçün tələbə kontingenti yüksək səviyyəlidir. Biz həmişə belə tələbələrlə bir yerdə təhsil almağı arzulamışıq.
Burada uğur qazanacağınıza inanırsınızmı?
Əminik ki. ölkəmizin inkişafında mühüm rol oynayan gənclərdən biri olacağıq.
İnanıram ki, BANM-də təhsil alaraq ölkəmizin inkişafında önəmli şəxslərdən birinə çevriləcəyik.
Sonda müsahiblərimiz Nurlan və Rəvan bu uğurlarına görə öz valideynlərinə, müəllimlərinə - ibtidai sinif müəllimi Nazilə müəllimə, sinif rəhbəri Züleyxa müəllimə, riyaziyyat müəllimi Sevda müəllimə, Solmaz müəllimə, Elçin müəllim və Eldəniz müəllim, fizika müəllimi Südabə müəllimə və Anar müəlim, kimya müəllimi Ceerey müəllimə, Azərbaycan dil və ədəbiyyatı müəllimi Əsli müəllimə, ingilis dili müəllimi Gültəkin müəllimə təşəkkür etdilər.

One goal of three brothers – BHOS
Rashad Nazaraliyev is studying in petroleum engineering specialization programme at Baku Higher Oil School (BHOS). He is four-year student. Rashad scored 677 points before his admittance to the higher school. During recent entrance examination his two brothers – Nurlan Nazaraliyev and Ravan Nazaraliyev have scored 685 and 700 points respectively. Both students have already made their minds, that is, they selected process automation specialization of BHOS. It was their goal. We talked to all three. Brothers spent schools years at the secondary school 5 of Khirdalan town. The first question we addressed to twins:
As secondary school students what courses attracted you most of all?
Nurlan Nazaraliyev:
I studied all courses at school giving preference to math. Math was taught very well at our school. My mother is a math teacher. We also studied literature, history.
Ravan Nazaraliyev:
We studied with my brother at the same school. We were advanced students, showing more interest to math however being good at all courses.
Of course you were happy for scoring high points. Is your brother happy likewise?
Rashad Nazaraliyev:
I was on Chilov island taking internship there when I learned the news. As you know every summer BHOS students take internship at various enterprises. This year I went to Chilov. I was told that information was available relating to my brothers, both of them scored high points. I was very happy.
We learned about our high scoring after checking the answers. We were so happy, especially my mother and grandfather.
Of course we were happy. My brother scored 700, my points were a bit lower, 685.
Why did you select BHOS and this specialization?
Both brothers answered this question:
Mr. Gasimov, BHOS Rector, helped us in making our choice. He introduced several students studying process automation engineering specialization to us and students gave us necessary information about mentioned specialization. It arose the interest in us.
Rashad:
Actually, since childhood they were interested in computers. Therefore, family advised them to select process automation engineering.
When my brother Rashad was admitted to BHOS with 677 points to study the petroleum engineering specialization we also decided to select this higher school. Rashad always told us about discipline, lecturers’ competence and approachability ensured by BHOS management. BHOS organizes monthly visit to opera and drama theaters. In addition, BHOS management frequently organizes meetings with SOCAR management and management of other transnational companies. This attracts us immensely.
Instruction language at BHOS is English. Education is at high level. Graduates will land a job. As all BHOS students are highly scoring ones, the students’ staff is of high level. We always desired to study together with such students.
Do you believe in you further success?
We are convinced we would turn to be the youth greatly contributing in development of our country.
I am convinced that being BHOS students will help us to become prominent personalities, which is necessary for country’s development.
In conclusion, Nurlan and Ravan expressed their thankfulness to their parents, teachers, primary school teacher, supervising teacher, math teacher, physics teacher, chemistry teacher, teacher who taught them Azerbaijani language and literature and English language teacher.