I ixtisas qrupu üzrə keçirilən qəbul imtahanında yüksək bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) seçən abituriyentlərdən biri də Qədimli Röya Xəlil qızıdır. O, 690 bal toplayıb və BANM-in “Kimya mühəndisliyi” ixtisasını seçib. Qədimli Röya Xəlil qızı 1998-ci ilin dekabrında Ağdaş rayonunun Qaradağlı kəndində anadan olub. İbtidai sinfi Qaradağlı kənd məktəbində oxuyub. 5-11-ci siniflərdə isə, o, Ağdaş rayonu Maqsud Şeyxzadə adına Texniki humanitar və təbiət təmayüllü gimnaziyada təhsil alıb. Röya Qədimli orta məktəb illərində əlaçı olub. Özünün bildirdiyinə görə, texniki fənnləri, xüsusilə fizika və riyaziyyat fənnlərinə daha çoxmarağı olub…
Orta məktəbdən riyaziyyatı və fizikanı çox sevirəm, məndən iki yaş böyük qardaşım bu fənnləri sevdiyi üçün məndə də bu fənnlərə belə maraq yarandı. Əsas da fizikanı o mənə sevdirib. Qardaşımla birlikdə böyümüşəm. Elmə yönəlmişik. Uşaqlıqdan həmişə neft-qaz mühəndisi olmaq istəmişəm, amma kimyanı seçəcəm. Neft-qaz mühəndisliyini ona görə sevirəm ki, əmim dənizdə çalışır, gəmi kapitanıdır. Əmimi çox istədiyim üçün dənizi də sevirəm və bu sahə mənim üçün doğmadır.
Bəs dənizin fırtınası qorxutmazdı səni?
Xeyr, qorxmazdım. Əzmkarlıq cəsarət tələb edır. Mən özümü zəif hesab etmirəm. Hazırda özümü gələcəyin kimya mühəndisi kimi görürəm. Baxmayaraq ki, 7-ci sinifdə qərar vermişdim ki, neft-qaz mühəndisi olacağam.
Humanitar fənnlərə marağın olmayıb?
Ədəbiyyata marağım var. Bədii ədəbiyyatda detektiv janrını çox sevirəm. Çingiz Abdullayevin yaradıcılığını çox sevirəm və əsərlərinin bir çoxunu oxumuşam. Həmçinin Aqata Kristinin, Artur Konan Doylun detektiv əsərlərini oxumuşam.
BANM-də oxumaq sənin arzun olub...
Bakı Ali Neft Məktəbi yarandığı ilk ilindən mən burada təhsil almağı fikirləşdim. Respublikadakı nüfuzuna və reytinq cədvəllərində ön sırada olduğuna, təhsil səviyyəsinə görə BANM-i seçdim. Tələbələrinin uğurları, istehsalat təcrübəsinin yüksək səviyyədə təşkili, mühit, yüksək səviyyədə təhsil verdiyinə görə buranı seçdim. Bununla yanaşı, Bakı Ali Neft Məktəbində oxumağın çətin oldugunu bilirəm. Buna görə də mən bütün bacarığımı sərf etməyə çalışacağam. Bilirəm ki, birinci il burada “İngilis dili” ilboyu tədris olunur. İngilis dili biliklərimi zənginləşdirəcəyəm. Özümə inamım var.
Kimya mütəxəssisi olaraq gələcəkdə özünü harda görürsən?
Neft çıxartmaq uşaqlıq arzum idi, buna görə də neft-qaz mühəndisi olmaq istəyirdim. İndi isə, “Kimya mühəndisliyi”ni seçmişəm. Gələcəkdə neftayırma zavodunda işləyəcəm. Neftin tərkibini yoxlayacam.

Roya Gadimli is one more prospective student who scored high points during the entrance examination on the first specialization group and selected Baku Higher Oil School (BHOS). Scoring 690 points she selected chemical engineering specialization of BHOS. Roya was born in 1988 in Garadagli village of Agdash region. She studied at the primary school of her native village. From 5th to 11th grade Roya studied at technical, humanitarian and nature oriented high school named after Maqsud Sheykhzade. Roya demonstrated distinctive performance during secondary school years.
As she said herself she took greater interest in technical sciences especially physics and math…
Since my school years, I took special interest in math and physics. My elder brother also liked these courses so that I started taking interest in them too. Thanks to my brother, I mainly took interest in physics. I grew up together with my brother. We like science. Since my childhood, I wanted to become petroleum engineer however I select chemistry. I like petroleum engineering as my uncle works offshore, he is a captain. As I love my uncle, I love sea and this field is not strange for me.
And wouldn’t you be scared of sea storms?
No, I would not. Persistence demands courage. I do not regard myself a weak sort of person. Currently I regard myself as a future chemical engineer, despite my promise I gave being seventh grade student to become petroleum engineer.
Did you have any interest in humanitarian sciences?
I am fond of literature. I like detective stories. Chingiz Abdullayev’s works are very attractive for me. I read many his works. I also like detective stories by Agatha Christie and Arthur Conan Doyle.
It was your dream to study at BHOS…
Since the day of its foundation I thought about studying at BHOS. For its reputation, leading place in ranking table and education offered there I selected BHOS. Students’ success, organization of internship at high level, atmosphere, high level education offered there stimulated me to select BHOS. However, I know that it would not be easy to study at BHOS, therefore I will exert all my efforts. I am aware that English is taught here during the first year. I will certainly improve my English, I trust myself.
Where do you see yourself in future as a specialist in the field of chemistry?
Oil extraction was my childhood dream that is why I wanted to be petroleum engineer. I select chemical engineering specialization now. In future, I will work at oil refinery, studying oil composition.