BANM-in tələbələri beynəlxalq şirkətlərdə təcrübədə
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə II kursda təhsil alan tələbələri Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərdə - Emerson Process Management, Schneider Electric, AVANDSIS GROUP, Atenau LTD, həmçinin NÖC ( Nəzarət Ölçü Cihazları və Avtomatika MMC) şirkətində yay təcrübəsi keçirlər. Təcrübə 10-30 gün müddətində iyul-avqust aylarında təşkil olunur.
Təcrübə müddətində tələbələr bu şirkətlərdə senaye ölçü cihazları, icraedici qurğular, proses idarəetmə və nəzarət qurğuları, onların quraşdırılması, sazlanması, simulyasiyası və s. barədə həm nəzəri həm də praktiki biliklər əldə edirlər. Bununla yanaşı, tələbələrə enerji səmərəliliyinin artırılması, ev avtomatika sistemi haqqında məlumat verilir.
Tələbələr texnoloji prosesin mərhələləri üzrə istehsalatın gedişatı haqqında biliklər əldə etməklə həm də praktiki vərdişlərə yiyələnirlər.
Xatırladaq ki, BANM-in “Kimya mühəndisliyi”, “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan 3 və 4-cü kursların 17 tələbəsi “BP Exploration” şirkətində 10 həftə müddətində yay təcrübəsi keçirlər.

BHOS students take internship at the international companies
Second year students studying in process automation engineering programme at Baku Higher Oil School (BHOS) are taking internship at the following international companies functioning in Azerbaijan: Emerson Process Management, Schneider Electric, AVANDSIS GROUP, Atenau LTD, including NÖC (Control Measure Devices and Automation LLC). The internship period will last 10-30 days in July and August.
During internship students are able to get both theoretical and practical knowledge on industrial measuring devices, managing installation, process management and control installation, their arrangement, repairing, simulation etc.
In addition, students are informed about energy efficiency increase and home automation system. While studying staged technological operations students also get practical skills.
It should be reminded that 17 third and fourth year students of the higher school studying in petroleum engineering, chemical engineering and process automation engineering programmes are taking 10-week summer internship at BP Exploration.