BANM və Schlumberger şirkəti arasında səmərəli əməkdaşlıq davam edir
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə “Schlumberger” şirkəti arasında əməkdaşlıq əlaqələri ən yüksək səviyyədə davam etdirilməkdədir. Bu barədə şirkətin Rusiya və Xəzər regionunda Universitetlərlə əlaqələr üzrə meneceri Andrey Gerdyuş BANM-də rektor Elmar Qasımovla keçirilən görüş zamanı bildirmişdir. Cənab Gerdyuş 2014-cü ildə yaradılan əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini bildirərək bu əməkdaşlıqdan şirkət rəhbərliyinin olduqca məmnun olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Görüşdə, həmçinin “Schlumberger” şirkətinin Xəzər regionunda işəgötürmə üzrə meneceri Asset İskakov da iştirak edirdi. Cənab İskakov artıq BANM tələbələrinin potensial kadrlar olaraq nəzərdən keçirildiyini və onlar üçün gələcəkdə şirkətdə gözəl karyera imkanlarının olduğunu bildirmişdir.
Qonaqları BANM-də görməkdən məmnun olduğunu bildirən BANM-in rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbdə mühəndis kadrların hazırlığı prosesinə şirkətin verdiyi töhfələrə görə təşəkkürünü ifadə etmişdir. O, Ali Məktəbin yeni kampusunda gedən tikinti-tamamlama işləri barədə qonağa məlumat verərək şirkətin təchizat dəstəyi ilə burada laboratoriya quruması imkanının nəzərdən keçirilməsini təklif etmişdir.
Xatırladaq ki, 2014-cü ildə BANM və “Schlumberger” şirkəti arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında müqavilə çərçivəsində hər il şirkətin mütəxəssisləri tərəfindən BANM-in tələbələri üçün müxtəlif mövzular üzrə təqdimatlar keçirilir və tələbələr şirkətin strukturlarında yay istehsalat təcrübəsi keçir. Eyni zamanda, “Schlumberger” tərəfindən BANM-in mütəxəssisləri üçün neft-qaz və avtomatika sahəsində geniş tətbiq olunan bir sıra proqram təminatları ilə bağlı təlimlər keçirilir.

BHOS and Slumberger continue fruitful collaboration
Baku Higher Oil School (BHOS) and Schlumberger continue their partnership relations at the highest level. This was expressed by Andrey Gerdyush, Schlumberger Russia and Caspian Countries University Relations Manager during the meeting with BHOS Rector Elmar Gasimov. Emphasizing that the partnership established in 2014 was developing very effectively Mr. Gerdyush extended the management’s satisfaction of the level of the relations between the two institutions.
Asset Iskakov, Schlumberger Caspian Countries Recruiting Manager was also participating in the meeting. Mr. Iskakov said the BHOS students were considered as potential employees of the company where favorable career development opportunities are available for future graduates.
Extending his pleasure of hosting the guests Rector Gasimov expressed his gratitude for the company’s contributions in supporting the training of specialists in engineering sector at the Higher School. Briefing on the construction process of the new campus Mr. Gasimov proposed the company representatives to consider the possibility of establishing a laboratory with the support of Schlumberger at the campus.
It should be noted that according to the collaboration agreement signed between BHOS and Schlumberger in 2014, annually the company experts make presentations on various topics for BHOS students who also have an opportunity to participate in internship programmes organized by Schlumberger in summer. Moreover, Schlumberger has held trainings for the BHOS faculty on a number of specific software widely applied in oil-gas and automation sectors.