BANM Anqola şirkəti ilə əməkdaşlıq edəcək
Azərbaycanda səfərdə olan Anqolanın “Sonangol Hidrocarbonetos İnternacional” şirkətinin prezidenti Frederiko Ferraz Dominqos və həmin şirkətin vitse-prezidenti xanım Filomena Santos Oliveira Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovla və tələbələrlə görüşüblər.
Qonaqları səmimi salamlayan Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov BANM-in tarixi, fəaliyyət istiqaməti, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Rektor Elmar Qasımov ölkələr arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın vacibliyindən söz açıb. Elmar Qasımov Ali Məktəbdə mühəndis kadrların hazırlanmasında görülən işlərdən danışaraq, bu ali təhsil ocağını ölkəmizin digər ali təhsil müəssisələrindən fərqləndirən xüsusiyyətlərdən söz açdı. O, tələbələrin həm SOCAR-ın müəssisələrində, həm də Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərdə istehsalat təcrübəsi keçdiklərini diqqətə çatdırıb. Rektor BANM-in əcnəbi tələbələrin qəbuluna başladığını qeyd edərək onların Ali Məktəbdə təhsil almaları üçün geniş imkanların mövcud olduğunu vurğulayıb. O, Ali Məktəbin öz beynəlxalq əlaqələrini daim genişləndirdiyini və beynəlxalq işgüzar əlaqələrin qurulmasında maraqlı olduğunu bildirib.
Frederiko Ferraz Dominqos BANM-də olmaqdan şad olduğunu bildirərək səmimi qəbula görə rektora təşəkkür edib. O, vaxtilə Azərbaycanda təhsil aldığını qeyd edərək, yenidən Bakıda olmağından böyük məmnunluq duyduğunu söyləyib. O, aradan keçən 20 ildən artıq bir müddətdə Bakının dəyişib gözəlləşdiyini və əsl Avropa şəhərinə çevrildiyini vurğulayıb. Frederiko Ferraz Dominqos rəhbərlik etdiyi şirkət haqqında ətraflı məlumat verib, şirkətin Anqola daxilində, habelə digər ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələr barədə söz açıb. O, şirkət daxilində fəaliyyət göstərən “Sonangol Academy” ilə BANM-in əlaqələrinin qurulması imkanlarından danışıb.
Qonaqlar BANM ilə əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Görüşdə tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandıran qonaqlar BANM-in tələbələri haqqında öz xoş fikirlərini bildiriblər.

BHOS to cooperate with Angolan company
Frederico Ferraz Domingos, President of Sonangol Hidrocarbonetos International and Filomena Santos Oliviera, Vice President of the company visited Azerbaijan and met with Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) and the students.
Welcoming the guests the Rector briefed on the higher school’s history, vision and mission, as well as its international relations. Emphasizing the importance of educational relations between the countries, Mr. Gasimov spoke about the measures taken to train highly qualified engineering specialists underlying the differences distinguishing BHOS from the other national higher educational institutions.  The Rector noted that the BHOS students took internship at various structures of SOCAR, as well as at the international companies operating in Azerbaijan. Underlining that BHOS had recently announced its international admission programme the Rector said that wide opportunities existed for foreign students to come and study at BHOS. Mr. Gasimov also said that BHOS increased its international collaboration and was interested in new partnership relations.
Mr. Domingos expressed his honor of visiting BHOS and thanked the Rector for the warm welcome. Noting that he had also studied in Azerbaijan Mr. Domingos said he was very pleased of coming to Baku again. “Almost twenty years passed and Baku became even more beautiful resembling a contemporary European city”, said Frederico Domingos.  He briefed on the company and the projects implemented in Angola and abroad, emphasizing the company’s interest in establishing partnership with BHOS and the potentials of collaboration with Sonangol Academy.
The speeches were followed by the Q&A session where the guests answered to the questions raised by the students.