Nadir Sultanlı:700 balı BANM-ə görə toplamışam
İyunun 15-də keçirilən imtahanda I ixtisas qrupu üzrə təqdim olunmuş bütün test tapşırıqlarına düzgün cavab verərək maksimum nəticə - 700 bal toplayan Sultanlı Nadir Faiq oğlu Bakı şəhəri “Ankara məktəbi” məktəb- liseyini bitirib. 7-cı sinfə qədər Heydər Əliyev adına liseydə təhsil alıb. Orta məktəb illərində yaxşı oxuyub, əlaçı olub.  Sonuncu sınaq imtahanlarında 680-690 bal toplayan Nadir Sultanlı qəbul imtahanında da yüksək nəticə əldə edib.
Nadir,  niyə birinci qrup ixtisasları üzrə hazırlaşmışdın?
Texniki fənnlərə marağım böyük olduğu üçün həmişə bu qrup üzrə olan fənnləri yaxşı oxuyurdum. Düşünürdüm ki, mən bu sahələrdə uğur qazanacam. Düzdür, ailəm mənim başqa istiqamətə, digər ixtisas qruplarına marağımın olmasını, xüsusən maliyyə, bank işi kimi ixtisaslara meylləndirmək  istəyirdi. Lakin mən 10-cu sinifdə oxuyandan artıq BANM-də təhsil almaq haqqında fikrimi dəqiqləşdirdim.
Bəs bu yüksək balı topladığını biləndə hansı hissləri keçirdin?
İmtahandan çıxanda təxminən bilirdim ki, 700 balı toplamışam. Amma cavabları köçürəndə səhv də edə bilərdim, hər şey ola bilərdi. Tam 700 bal topladığımı dəqiq öyrənəndə çox sevindim.  Xəbəri mənə atam verdi. Həmin vaxt dostlarımla bir yerdə idim, onlar da mənim uğuruma sevindilər. Valideynlərimi sevindirmək və daha yaxşı nəticə göstərməyim mənim üçün vacib idi, ona görə də çox sevindim.
Bildirmisən ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil almaq istəyirsən...
Bəli, Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil almaq niyyətindəyəm. 700 balı BANM-ə görə toplamışam.
Bəs özünü gələcəkdə kimya mühəndisi kimi görürsənmi? Səncə, bunu bacaracaqsan?
Bəli, məncə, bunu bacararam, çünki bu sahəyə meylim çoxdur. Mənim nənəm də kimya üzrə mütəxəssisdir, onun da mənim bu sahəni sevməyimdə rolu var. Seçdiyin peşəni sevmək, işini sevə-sevə bacarmaq, fikrimcə, daha yaxşıdır. Düşünürəm ki, bu Ali Məktəbdə uğur qazana biləcəm. Əminəm ki, mən BANM-in uğurlu və nailiyyətli tələbələrindən biri olacam.

Nadir Sultanli:Ive scored 700 points to be admitted to Baku Higher Oil School
Nadir Sultanli, the prospective student scoring the maximum 700 points in the university entrance examinations in specialization group 1 held on Jun. 15 by the State Students Admission Commission graduated from Ankara School-Lyceum Complex. He studied at Lyceum named after Haydar Aliyev until grade #7 and has always been an A-level student. He used to score some 680-690 points in latest mock examinations and reached up to the maximum point in the final ones.
Nadir, why did you choose the engineering field?
I’ve always had a great interest in technical subjects which I used to study very well. I believed that I would succeed in this area. Of course, my family tried to direct me to other areas, especially finance, banking, etc, but when I was at the 10th grade I made a decision to apply to BHOS.
What were your impressions when you learned about the exam results?
When the exams were finished I knew approximately that I’ve scored 700 points. However, I might have made a mistake when writing down the answers on the examination paper, I mean, everything could happen. I was very happy when I’ve found out that the score was 700 points. Good news came from my father. I was together with my friends who were also happy for me. Making my parents feel proud of me was very important, so I was really happy of the result.
You’ve said that you want to study Chemical Enginnering…
Yes, I do. I want to study Chemical Engineering at BHOS. I’ve scored 700 points to be admitted to Baku Higher Oil School.
Do you imagine yourself as a perspective chemical engineer? Do you think you can manage it?
Of course, I believe I will manage it, because I really do have a great interest in this field. My grandmother is a chemist, too and she had a significant role to foster in me sympathy for chemistry. Loving your profession and doing your work with enthusiasm are important factors. I think, I will succeed at this higher school and become one of the most distinguished students of BHOS.