BANM-in 26 tələbəsi Petkim-də
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Türkiyənin İzmir şəhərinə, Petkim şirkətinin müəssisələrində istehsalat təcrübəsi keçəcək 26 tələbə və onların valideynləri ilə görüş keçirildi.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan BANM-in rektoru Elmar Qasımov öncə “Petkim” şirkətində istehsalat təcrübəsi keçmək imkanı qazanan 26 tələbəni təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıb. Rektor tələbələrin tədris zamanı əldə etdikləri nəzəri biliklərin zənginləşdirilməsi məqsədilə hər il Ali Məktəbin tələbələrinin SOCAR-ın bütün idarə və istehsalat müəssisələrinə, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərə, həmçinin Türkiyənin “Petkim” şirkətinə istehsalat təcrübəsinə göndərildiyini qeyd edib. O, bu nəhəng şirkətdə təcrübə keçmək imkanı qazanan tələbələrin şanslı olduğunu vurğulayaraq onların orada gedən iş prosesi ilə yaxından tanış olmaq, istismarda olan hər bir qurğunun avadanlığı, texnoloji prosesləri, texnoloji reqlamentləri, qurğuların nəzarət və idarəetmə sistemlərinin işini öyrənmək və peşəkar mütəxəssislərlə işləmək kimi imkanların qazandığını valideynlərin diqqətinə çatdırıb. Rektor bu təcrübənin tələbələrin il boyu auditoriyalarda əldə etdiyi nəzəri biliklərin təcrübə ilə vəhdətdə daha dərindən mənimsəmələrinə və onların təcrübəli kadr kimi yetişməsinə kömək edəcəyini bildirib.
Sonda tədbir iştirakçıları arasında fikir mübadiləsi aparılıb və valideynləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, ötən ildən etibarən BANM və Petkim şirkəti arasında əldə olunan razılaşmaya əsasən, Ali Məktəbin seçilən tələbələri ildə bir dəfə olmaqla Petkim şirkətində yay istehsalat təcrübəsinə göndərilirlər. Bu il tələbələr 18 iyul-29 avqust tarixləri arasında bir ay müddətində bu şirkətdə istehsalat təcrübəsi keçəcəklər.

26 BHOS students take internship at Petkim
A meeting with 26 students to be sent to Petkim, Turkey for an internship and their parents was held at Baku Higher Oil School (BHOS).
Welcoming the attendees Elmar Gasimov, Rector of BHOS extended his congratulations and wished success to the students getting an opportunity to take an internship at Petkim. The Rector underlined that students were annually sent for an internship at various companies including SOCAR structures and production units, international companies working in Azerbaijan, as well as Petkim, Turkey with the view to facilitate enrichment of their theoretical knowledge with practical skills. Emphasizing that the students were lucky to get an opportunity to work at such a well-recognized company as Petkim, Mr. Gasimov brought to the parents’ attention that their children would be able to be closely familiarized with the operations of various technological equipment, devices, technological processes, as well as the control and management systems working together with experienced engineers. He also said that the internship would help the students to enrich their academic knowledge with the practical skills acquired at Petkim thus facilitating their furthe4 development as highly qualified specialists.
The welcoming speech was then followed by the discussions where the Rector responded to various questions raised by the parents.
I should be noted that since the last year, based on the agreement reached between BHOS and Petkim, the BHOS students get an opportunity to take an internship at Petkim anually during the summer time. This year, the total duration of the programme will last from Jul.18 to Aug.29.