BANM-in tələbələri üzgüçülük təlimində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Neft–qaz mühəndisliyi", "Kimya mühəndisliyi" və "Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi" ixtisasları üzrə təhsil alan I kurs tələbələri üçün SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin (TTSİ) Dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə təlim mərkəzinin "Hovuz Təlim Kompleksi"ndə "Üzgüçülüyün əsasları" təlim kursu keçirilir. 4-20 iyul tarixlərində keçirilən kursda BANM-in 117 tələbəsi iştirak edir.
Təlimlər zamanı TTSİ-nin Dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə təlim mərkəzinin "Hovuz Təlim Kompleksi"ni ziyarət edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov kursun gedişatı ilə yaxından tanış olub və tələbələrin kurs haqqındakı fikirlərini öyrənib. Kompleksdə olarkən Elmar Qasımov TTSİ-nin rəisi Fuad Süleymanov, kursun rəhbəri və təlimçiləri ilə görüşüb. Görüşdə təlimlər və ortaya çıxa biləcək nöqsanlar haqqında müzakirələr aparılıb, tövsiyyələr verilib. Tələbələrlə səmimi ünsiyyət quran rektor SOCAR tərəfindən onlar üçün yaradılan şəraitdən və onlara ayrılan vaxtdan səmərəli istifadə etməyə çağırıb. Beynəlxalq standartlara cavab verən mərkəzdə təşkil olunan təlimlərin yüksək səviyyədə keçirildiyini qeyd edən rektor gələcəkdə BANM tələbələrinin təcrübəli kadr kimi yetişmələrinə zəmin yaradacağını vurğulayıb. Sonda tələbələrə uğurlar arzulayıb və TTSİ-nin rəhbərliyinə, təlimçilərə təlimlərin yüksə səviyyədə keçməsinə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, “Üzgüçülüyün əsasları" təlim kursunda TTSİ-nin Dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə təlim mərkəzinin peşakar mütəxəssisləri tərəfindən BANM-in tələbələrinə üzgüçülük nəzəriyyəsi, suda nəfəsalma metodikası, suya daxil olma qaydaları, “Poplavok”, “Meduza” və “Ulduz” suda qalma üsulları, üzmə texnikaları (Krol və Brass üzmə metodikaları və qaydaları), xilasedici avadanlıq və fərdi xilasedici vasitələrindən istifadə qaydaları, dənizdə sağqalma, İlkin tibbi yardım, üzmə qabiliyyətinin aşılanması, sürətlə üzmə və s. haqqında təlimatlar verilir.
Tələbələrə dəniz şəraitində iş vaxtı təhlükəsizlik, qəza hallarında təhlükəsizlik və ilkin tibbi yardım göstərilməsi haqqında biliklərin verilməsi onların gələcəkdə istehsalatda işlərkən bütün təhlükə anlarına hazır olmasına və onlar tərəfindən dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə kompleks tədbirlərin görülməsinə, təcrübəli kadr kimi yetişmələrinə zəmin yaradacaq. Sonda kursu uğurla bitirən tələbələrə beynəlxalq standartlara cavab verən sertifikat veriləcək.

BHOS Rector acquaints himself with foundations of swimming
The training on the foundations of swimming is organized at the Offshore Health and Safety Centre of the SOCAR Education, Training and Certification Department (ETCD) for Baku Higher Oil School (BHOS) freshmen studying Chemical, Petroleum and Process Automation Engineering. A total of 117 BHOS students will take part in the training which will last from Jul. 4 to Jul.20.
The BHOS Rector Elmar Gasimov visited the Centre and got acquainted with the training process speaking to the students about their impressions, as well as met with Fuad Suleymanov, Head of ETCD, and the supervisors and trainers. They discussed the training process and potential challenges students might encounter, while providing them with relevant recommendations and guidelines. In quite an informal atmosphere, the Rector spoke about the favorable opportunities and conditions provided to students and called them to effectively use their time during the training. Underlining the high quality of the training offered at the Centre meeting the requirements of international standards the Rector expressed his strong belief that these kinds of activities would facilitate students to develop as highly qualified specialists in future. He wished them success and thanked the management and trainers for all their efforts and hard work.
It should be noted that during the training students are trained on the swimming theory, breathing exercises and techniques, diving, various floating methods, swimming techniques, safety equipment and individual safety devices user guidelines, survival, first aid, speedy swimming, etc. by experienced staff of the Centre.
This type of information on occupational health and safety, accident prevention and first aid will help the students to learn about comprehensive safety arrangements and prepare for potential dangerous situations. Upon completion of the training, the successful students will be awarded international level certificates.