Meksikanın səfiri BANM-də olub
Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Xuan Rodriqo Labardini Flores Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub və Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovla görüş keçirib.
Görüş zamanı BANM haqqında geniş məlumat verən rektor Elmar Qasımov iki ölkə arasında mövcud olan əlaqələrdən bəhs edərək təhsil sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini xüsusi olaraq vurğulayıb. Elmar Qasımov Ali Məktəbin mühəndis kadrların hazırlanmasında tətbiq olunan müasir tədris proqramları və texnologiyaları, tələbələr üçün SOCAR-ın müəssisələrində, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən transmilli şirkətlərdə, həmçinin yerli müəssisələrdə istehsalat təcrübəsinin təşkili vasitəsi ilə tədris prosesinin təcrübə ilə vəhdətinin səmərəliliyi haqqında bəhs edib. O, Ali Məktəbin öz beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirməsində maraqlı olduğunu və Meksikanın neft-qaz, energetika müəssisələri və ali təhsil ocaqları ilə işgüzar əlaqələrin qurulmasına hazır olduğunu bildirib. Rektor, həmçinin BANM-in artıq əcnəbi tələbələrin qəbuluna başladığını qeyd edərək meksikalı tələbələrin Ali Məktəbdə təhsil almaları üçün geniş imkanların mövcud olduğunu vurğulayıb.
Səfir Xuan Rodriqo Labardini Flores Ali Məktəbdə olmasından məmnunluğunu ifadə edərək səmimi qəbula görə rektora minnətdarlığını bildirib. Meksika və Azərbaycan arasında xüsusilə, təhsil və elmi-tədqiqat sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensial imkanların olduğunu və səfirliyin Meksikanın ali məktəbləri və müəssisələri ilə BANM-in əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması üçün hərtərəfli dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.

Mr. Juan Rodrigo Labardini Flores, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Mexican States to the Republic of Azerbaijan, visited Baku Higher Oil School (BHOS) and met with Rector Elmar Gasimov.
Briefing about the higher school Rector Gasimov touched upon the mutual relations between the two countries and underlined the importance of the relations in the field of education and research. The Rector also spoke about the advanced teaching methodologies and tools applied at the higher school for training highly qualified specialists, as well as about the effectiveness of integrating theoretical knowledge and practical skills through the internship opportunities created for the students at the SOCAR structures, international companies working in Azerbaijan and local institutions. He expressed the school’s interest in expanding its international partnership relations, including those with Mexican institutions and universities operating in relevant sectors. The Rector also said that BHOS had already started international admission and wide opportunities existed for Malaysian students to study at BHOS.
Ambassador Labardini Flores expressed his honor to visit the higher school and extended his gratitude to the Rector for the warm welcome. Underlining that the potentials of the relations, especially in education and research are very promising, the Ambassador expressed his commitment to render his support in initiating comprehensive bilateral relations.