Avstriyanın dünya şöhrətli alimi Peter Kopaçek: Mənim üçün yeni mühiti kəşf etmək maraqlıdır
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Vyana Texnologiya Universitetinin Mühəndisliyin idarəedilməsi üzrə magistratura proqramının yaradıcısı və proqram direktoru, dünya şöhrətli professor Peter Kopaçek Ali Məktəbin tələbələri üçün keçirdiyi iki günlük təlimlərdən sonra öz təəssüratlarını bizimlə bölüşdü. Peter Kopaçek 1971-ci ildə idarəetmə üzrə doktorluq dərəcəsini fərqlənmə ilə alıb. 1986-1990-cı illərdə Avstriyanın Linz Universitetində Sistem mühəndisliyi və avtomatika üzrə professor vəzifəsində çalışıb. 1990 – 2008-ci illərdə Avstriya Texnologiya Universitetinin İdarəetmə Qurğuları və Robotika İnstitutunun rəhbəri, Avstriya Sistem Mühəndisliyi və Avtomatika Cəmiyyətinin prezidenti vəzifələrində çalışıb. 1985-ci ildən etibarən Beynəlxalq Mühasibatçılar Federasiyasının Avstriya bölməsinin və Avstriya Avtomatika və Robotika Cəmiyyətinin vitse-prezidenti və baş katibidir. Üç dəfə fəxri doktor adını alıb, Saksonia Elmlər Akademiyasının və Almaniya Texniki Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Beynəlxalq Avtomatik idarəetmə Federasiyası, Beynəlxalq Robotika Federasiyası, Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun üzvüdür. 2006-cı ildə Amerika Sənaye Robotikası Cəmiyyətinin “Engelberger mükafatını” alıb. 6 kitabın və 300-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
Bakıya ilk dəfə hələ 1978-ci ildə səfər səfər etdiyini bildirən professor Peter Kopaçekin müsahibəsini təqdim edirik.
- Deməli, bu sizin Azərbaycana ikinci səfərinizdir. İlk səfərinizlə müqayisə etsəniz, ölkəmizdə, xüsusən Bakıda hansı dəyişiklikləri müşahidə edirsiniz?
- Həm ölkəniz, həm Bakı şəhəri bu illər ərzində olduqca çox dəyişib. İndi Bakı müasir Qərb şəhərinə bənzəyir. Mənim Bakı şəhərinin meriyasının gələcək fəaliyyətindən xəbərim yoxdur. Əgər onların niyyəti Bakını nəhəng biznes və turizm mərkəzinə çevirməkdirsə, bu, yaxşı niyyətdir. Bakıda inkişafı, dəyişikliyi görməmək mümkün deyil.
- İki günlük təlimlərdən sonra Bakı Ali Neft Məktəbi və tələbələr haqqında hansı fikirdəsiniz?
- Bakı Ali Neft Məktəbi yeni yaranmış tədris müəssisəsidir. Ali Məktəb olaraq yalnız 2011-ci ildə təsis olunub. Bu Ali Məktəbə orta məktəblərin ən savadlı tələbələrinin qəbul olunması məni çox təəccübləndirdi. Onlar çox hazırcavab və savadlıdırlar.
- Azərbaycana və xüsusilə BANM-ə yenə də gəlmək istərdinizmi?
- Birinci demək lazımdir ki, mən artıq yaşlı insanam, lakin əgər BANM rəhbərliyi məni dəvət etsə, mən yenə gələrəm. Mənim üçün yeni mühiti kəşf etmək maraqlıdır. Yeri gəlmişkən, mən dünya ölkələrinə tez-tez səfər edirəm.

World Famous Austrian scientist Peter Kopacek: It is exciting for me to learn new environment
Professor Peter Kopacek, the founder and director of Master programme on engineering management at Vienna University of Technology, world famous Austrian scientist after two days of training held at Baku Higher Oil School (BHOS) shared his impressions with us in connection with his visit.
Mr. Kopacek finished his doctorate studies on management with distinction in 1971. Between 1986 and 1990 he worked as professor for “Systems Engineering and Automation” at University of Linz, Austria. From 1990 - 2008 he headed the Institute for ‘Handling Devices and Robotics’, Vienna and he was the president of the Austrian Society for Systems Engineering and Automation (SAT). Since March 1985 Mr. Kopacek worked as vice president and general secretary of IFAC/Austria and of ÖGART (Austrian Society for Automation and Robotics) the Austrian IFAC. He received three Honorary Doctor titles. He is also corresponding member of the Saxonian Academy of Sciences and the German Academy of Technical Sciences. He is a member of IFAC, IFR, IEEE and a winner of ‘Engelberger’ award from the Industrial American Robotics Society. Professor Peter Kopacek is the author of six books and more than 300 articles. It should be noted that Mr. Kopacek visited Baku for the first time in 1978.
So, it is your second visit to Azerbaijan. In this connection, what kind of changes did you see in Baku compared with your first visit?
Your country and Baku city has changed a lot within the past years. Now Baku more looks like some western city. I do not know what the future actions of city authorities will turn to be. If they plan to construct a business and tourism megalopolis it is all right. It is impossible not to see changes that took place in Baku.
After two days of training what impressions have you formed about BHOS and our students?
I have been informed that BHOS is comparatively new school. It was founded 2011 enrolling Bachelor students. It was impressive for me that only the best students from the secondary schools are able to be admitted to BHOS. They are very bright students.
Would you be glad to return to Azerbaijan particularly to BHOS?
First of all I must say that I am not young. However if BHOS invites me, there is no problem for coming back. It is exciting for me to learn new environment. I often visit countries of the world.