Avstriyanın dünya şöhrətli alimi BANM-də
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Vyana Texnologiya Universitetinin Mühəndisliyin idarəedilməsi üzrə magistratura proqramının yaradıcısı və proqram direktoru, professor Peter Kopaçek Ali Məktəbin tələbələri üçün iki günlük təlimlərə başladı. Professor Peter Kopaçek iki gün ərzində BANM-in tələbələri üçün “Avtomatika sahəsində müasir istiqamətlər” və “Mexaniki idarəetmənin sonu” mövzusunda təqdimatlar keçirəcək.
Qonağı salamlayan və BANM-də görməkdən məmnunluğunu ifadə edən rektor Elmar Qasımov ona Ali Məktəbin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, tədris proqramları haqqında geniş məlumat verdi. Ali Məktəbin yeni kampusu haqqında, orada yaradılan zəngin maddi-texniki baza və geniş infrastruktur imkanları barədə danışdı. BANM-in beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edən rektor Ali Məktəbin bir sıra ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığından söz açaraq tələbələrin bu ali təhsil müəssisələrinin professorları və beynəlxalq şirkətlərin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən mühazirələri böyük maraqla qarşıladığını vurğuladı. Elmar Qasımov gələcəkdə BANM-də “ömürboyu təhsil” konsepsiyası çərçivəsində magistratura və doktorantura üzrə tədrisin həyata keçiriləcəyini qeyd etdi.
Professor Peter Kopaçek BANM-də olmaqdan məmnunluğunu bildirdi. O, təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında danışaraq öz fəaliyyəti və iş təcrübəsi barədə məlumat verdi. Proseslərin və sənayenin avtomatlaşdırılması, eləcə də robotikanın hazırda avtomatika sahəsində sürətlə inkişaf edən sahələr olduğunu bildirən professor təlimlər zamanı sənaye və mobil robotlar, o cümlədən humanoid robotlar haqqında təqdimatlarla çıxış edəcəyini dedi. O, proseslərin avtomatlaşdırılması, istehsalın avtomatlaşdırılması, robotlar, sosial aspektlər və etika istiqamətləri, o cümlədən mexaniki idarəetmənin sonu, tullantıların emalı, qiymətli metallar, təkrar istifadə üzrə bir sıra məsələlərə toxunacağını vurğuladı. Peter Kopaçek BANM-in tələbələri üçün təqdim etdiyi mühazirələrin onlar üçün faydalı olacağına əminlik ifadə etdi.
Qeyd edək ki, Peter Kopaçek 1971-ci ildə idarəetmə üzrə doktorluq dərəcəsini fərqlənmə ilə alıb. 1986-1990-cı illərdə Avstriyanın Linz Universitetində Sistem mühəndisliyi və avtomatika üzrə professor vəzifəsində çalışıb. 1990 – 2008-ci illərdə Avstriya Texnologiya Universitetinin İdarəetmə Qurğuları və Robotika İnstitutunun rəhbəri, Avstriya Sistem Mühəndisliyi və Avtomatika Cəmiyyətinin prezidenti vəzifələrində çalışıb. 1985-ci ildən etibarən Beynəlxalq Mühasibatçılar Federasiyasının Avstriya bölməsinin və Avstriya Avtomatika və Robotika Cəmiyyətinin vitse-prezidenti və baş katibidir. Üç dəfə fəxri doktor adını alıb, Saksonia Elmlər Akademiyasının və Almaniya Texniki Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Beynəlxalq Mühasibatçılar Federasiyası, Beynəlxalq Robotika Federasiyası, Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun üzvüdür. 2006-cı ildə Amerika Sənaye Robotikası Cəmiyyətinin “Engelberger” mükafatını alıb. 6 kitabın və 300-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.

World Famous Austrian scientist at BHOS
Professor Peter Kopacek, the founder and director of Master programme on engineering management at Vienna University of Technology visited BHOS. In the course of two days Prof. Kopacek made presentations on ‘Contemporary Directions in Automation’ and ‘The End of Mechanical Management’ for BHOS students.
BHOS rector Elmar Gasimov welcomed the guest and informed him about the foundation of BHOS, activities and education programmes available at the higher school. BHOS rector also briefed on BHOS new campus, its technical basis and vast infrastructure opportunities. Touching upon international relations of BHOS Elmar Gasimov emphasized cooperation existing between BHOS and a number of universities and lectures conducted by the representatives of the said universities as well as international companies. Elmar Gasimov underlined that in future BHOS would introduce master and doctorate programmes in frames of lifelong learning concept.
Professor Peter Kopacek thanked BHOS management and while talking about the university he represented he briefed on his work experience and activities he had ever been engaged with. Mentioning automation of industry and processes including robotics as the rapidly developing fields Professor Kopacek said that his presentations would cover mainly industry and mobile robots as well as humanoid robots. He also assured the audience on inclusion such topics as process automation, production automation, robots, social aspects and ethic directions, the end of mechanical management, recycling, precious metals and reutilization issue in his presentations. Peter Kopacek was also convinced that his presentations would turn to be beneficial for BHOS students.
It should be pointed out that Mr. Kopacek finished his doctorate studies with distinction in 1971. Between 1986 and 1990 he worked as professor for “Systems Engineering and Automation” at University of Linz, Austria. From 1990 - 2008 he headed the Institute for ‘Handling Devices and Robotics’, Vienna and he was the president of the Austrian Society for Systems Engineering and Automation (SAT).
Since March 1985 Mr. Kopacek worked as vice president and general secretary of IFAC/Austria and of ÖGART (Austrian Society for Automation and Robotics) the Austrian IFAC. He received three Honorary Doctor titles. He is also corresponding member of the Saxonian Academy of Sciences and the German Academy of Technical Sciences. He is a member of IFAC, IFR, IEEE and a winner of ‘Engelberger’ award from the Industrial American Robotics Society. Professor Peter Kopacek is the author of six books and more than 300 articles.