BANM-in keçirdiyi Ümummilli lider Heydər Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans başa çatıb
SOCAR “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı və Neft-kimya” Beynəlxalq Praktiki Konfransı yekunlaşdı
Bakıda SOCAR-ın dəstəyi, Bakı Ali Neft Məktəbinin və Böyük Britaniyanın “Confidence Capital” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş SOCAR “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı və Neft-kimya” Beynəlxalq Praktiki Konfransının bağlanış mərasimi keçirildi. Tədbirdə dövlət və hökumət nümayəndələri, SOCAR, o cümlədən SOCAR-ın müxtəlif strukturlarının rəhbərləri, Qazaxıstan, Türkmənistan, Türkiyə, Gürcüstan şirkətlərinin təmsilçiləri, müxtəlif ölkələrdən dəvət olunmuş ekspertlər iştirak edib.
Konfransın bağlanışında “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin icraçı direktorunun müavini Sərvər Ağayevin “Azərikimya” İstehsalat Birliyi: Modernizasiya və yenidənqurma layihələri”, SOCAR-ın Neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin baş direktorunun müavini Rauf Nağıyevın “Neft emalı sahəsində Azərbaycanın perspektivli layihələri”, “НПФ Tural-110”un rəhbərinin müavini Yevqeniy Puşikin “Müasir şəraitdə Qazaxıstanın mini neftayırma zavodlarının problemləri və perspektivləri. Mazutun və benzinin birbaşa emalı texnologiyaları”, “Hazar Oil” şirkətinin direktoru Mehman Hüseynovun “Türkəminastanda neft emalı istehsal sahələrinin icmalı”, ŞƏT İşgüzar klubunun rəhbərinin İrandakı müavini Aleksandr Şarov “İranın neft-kimya sənaye sahəsinin sansksiyalarından sonraki vəziyyətinin icmalı və inkişaf perspektivi” və digər konfrans iştirakçıların məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransın keçirilməsində məqsəd neft strategiyasının uğurlarını təbliğ etmək, konfransın əhatə etdiyi mövzularla bağlı peşəkar mütəxəssislərin diqqətini Azərbaycanın inkişafına cəlb etmək, müxtəlif ölkələrin nümayəndələri arasında əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaq, həmçinin SOCAR və beynəlxalq tərəfdaşlar arasında qarşılıqlı informasiya mübadiləsini təmin etmək olduğunu dedi.
Xatırladaq ki, konfransın açılış mərasimində BANM-in rektoru Elmar Qasımovla yanaşı SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, Konfransın Proqram Komitəsinin sədri, akademik Xoşbəxt Yusifzadə, Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri Natiq Əliyev, Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Tahir Budaqov, “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, millət vəkili Muxtar Babayev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov çıxış edərək beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən danışıb və konfransın işində uğurlar arzulayıblar.
Beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün 19 ölkədən 70 nəfər mütəxəssis və ekspertlər Bakıya gəliblər. Azərbaycandan 23 nəfəri mütəxəssis və ekspertlər olmaqla, 150-dən artıq iştirakçı konfransda iştirak edib. Beynəlxalq konfrans 3 gün ərzində 9 sessiyada müxtəlif mövzular üzrə davam edib. Konfrans çərçivəsində əcnəbi mütəxəssislər üçün SOCAR-ın istehsalat müəssisələrinə səfərlər təşkil edilib.

International Conference dedicated to 93rd anniversary of the National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev organized by BHOS finished
SOCAR International Caspian and Central Asia Downstream Conference- Trading, Logistics, Refining, Petrochemicals completed
Closing ceremony of SOCAR International Caspian and Central Asia Downstream Conference - Trading, Logistics, Refining, Petrochemicals, dedicated to 93rd anniversary of the National Leader Haydar Aliyev jointly organized by Baku Higher Oil School and Confidence Capital, UK with SOCAR’s support, was held in Baku. Government officials, public figures, top managers of SOCAR, parliament members, company representatives from Kazakhstan, Turkmenistan, Turkey and Georgia, as well as experts invited from various countries took part in it.
During closing ceremony deputy executive director of ‘Azerikimya’ Manufacturing Union, Server Agayev made presentation on ‘Azerikimya’ Manufacturing Union: modernization and renovation projects’, deputy general manager of SOCAR’s petroleum processing and oil and chemistry complex, Rauf Nagiyev talked about perspective projects of Azerbaijan in the field of oil processing, director of ‘Hazar Oil’ company Mehman Huseynov focused on the topic dedicated to ‘Reviewing oil processing production fields of Turkmenistan’, deputy head of Iranian office of Shanghai Cooperation business club Alexander Sharov talked about ‘Reviewing of the state of Iranian oil and chemistry industry after removal of sanctions and development perspectives’.
It should be pointed out that the goal of the conference was to promote the achievements made in the national oil strategy, as well as to focus the experts on the recent development of Azerbaijan in the areas tackled during the event, while facilitating development of relations among the participants representing various regions and ensure information exchange between SOCAR and international partners.
It should be also reminded that BHOS Rector Elmar Gasimov, SOCAR Senior Vice President and Chair of the Conference Programme Committee Khoshbext Yusifzade, Minister of Energetics of Azerbaijan Republic Natig Aliyev, Chair of the State Statistics Committee Tahir Budagov, an MP and Chairman of Azerikimya Manufacturing Union Observation Council, Mukhtar Babayev, Rector of Azerbaijan State University of Economics, Adalet Muradov talked about the significance of the above conference.
70 specialists from 19 countries of the world arrived to Baku to join the Conference. Some 23 specialists and experts represented Azerbaijan. In total, there were 150 participants from host country. International conference lasted for 3 days during which 9 sessions on various topics were held. International guests had the opportunity to visit SOCAR’s production sites.