BANM Ümummilli lider Heydər Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirir
SOCAR “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı və Neft-kimya” Beynəlxalq Konfransının açılış mərasimi keçirildi
Bakıda SOCAR-ın dəstəyi, Bakı Ali Neft Məktəbinin və Böyük Britaniyanın “Confidence Capital” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş SOCAR “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı və Neft-kimya” Beynəlxalq Praktiki Konfransının açılış mərasimi keçirildi. Tədbirdə dövlət və hökumət nümayəndələri, SOCAR, o cümlədən SOCAR-ın müxtəlif strukturlarının rəhbərləri, millət vəkilləri, Qazaxıstan, Türkmənistan, Türkiyə, Gürcüstan şirkətlərinin təmsilçiləri, müxtəlif ölkələrdən dəvət olunmuş ekspertlər iştirak edir.
Açılış mərasimindən öncə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək Ulu öndərə hörmət və ehtiram nümayiş etdirdilər.
Açılış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək beynəlxalq konfransın, ilk növbədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən neft strategiyasının banisi, müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunduğunu, Ulu öndər Heydər Əliyevin şəxsiyyətinə və səmərəli fəaliyyətinə, bu dahi insanın xatirəsinə böyük hörmət və ehtiramın ifadəsini özündə əks etdirdiyini bildirdi. Elmar Qasımov konfransın keçirilməsində məqsədin neft strategiyasının uğurlarını təbliğ etmək, konfransın əhatə etdiyi mövzularla bağlı peşəkar mütəxəssislərin diqqətini Azərbaycanın inkişafına cəlb etmək, müxtəlif ölkələrin nümayəndələri arasında əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaq, həmçinin SOCAR və beynəlxalq tərəfdaşlar arasında qarşılıqlı informasiya mübadiləsini təmin etmək olduğunu dedi.
SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, Konfransın Proqram Komitəsinin sədri, akademik Xoşbəxt Yusifzadə Heydər Əliyevin Azərbaycan neft sənayesinin inkişafındakı xidmətlərindən söz açaraq beynəlxalq konfransın işində uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri Natiq Əliyev, Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Tahir Budaqov, “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, millət vəkili Muxtar Babayev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov çıxış edərək beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən söz açdılar və konfransa uğurlar arzuladılar.
Beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün 19 ölkədən 70 nəfər mütəxəssis və ekspertlər Bakıya gəliblər. Azərbaycandan 23 nəfəri mütəxəssis və ekspertlər olmaqla, 150-dən artıq iştirakçı konfransda iştirak edir. Beynəlxalq konfrans 3 gün ərzində 9 sessiyada müxtəlif mövzular üzrə davam edəcək. Konfrans çərçivəsində əcnəbi mütəxəssislər üçün SOCAR-ın istehsalat müəssisələrinə səfərlər təşkil ediləcək.

BHOS holds International Conference dedicated to 93rd anniversary of the National Leader Haydar Aliyev
SOCAR International Caspian and Central Asia Downstream Conference- Trading, Logistics, Refining, Petrochemicals starts
Opening ceremony of the SOCAR International Caspian and Central Asia Downstream Conference - Trading, Logistics, Refining, Petrochemicals, the event dedicated to 93rd anniversary of the National Leader Haydar Aliyev jointly organized by Baku Higher Oil School and Confidence Capital, UK with SOCAR’s support, was held in Baku. Government officials, public figures, top managers of SOCAR, parliament members, company representatives from Kazakhstan, Turkmenistan, Turkey and Georgia, as well as experts invited from various countries took part in the conference.
Before the official part of the ceremony, the participants paid tribute to the memorial of the National Leader Haydar Aliyev at the Alley of Honor.
Welcoming the guests, Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School underlined that the conference was dedicated to the 93rd anniversary of the National Leader Haydar Aliyev and was a demonstration of the profound reverence to the personality and effective professional services of the National Leader, the founder of modern Azerbaijan and the oil strategy, now successfully pursued by President Ilham Aliyev. He also said that the goal for organizing the conference was to promote the achievements made in the national oil strategy, as well as to focus the experts on the recent development of Azerbaijan in the areas to be tackled during the event, while facilitating development of relations among the participants representing various regions and ensure information exchange between SOCAR and international partners.
SOCAR Senior Vice President and Chair of the Conference Programme Committee Khoshbext Yusifzade talked about Haydar Aliyev’s merits directed to the oil industry development and wished all participants success.
Natig Aliyev, Minister of Energetics of Azerbaijan Republic, chair of the State Statistics Committee Tahir Budagov, Mukhtar Babayev, an MP and Chairman of Azerikimya Manufacturing Union Observation Council, Rector of Azerbaijan State University of Economics Adalet Muradov talked about the significance of the above conference.
70 specialists from 19 countries of the world arrived to Baku to join the Conference. Some 23 specialists and experts will represent Azerbaijan. In total, there are 150 participants from host country. International conference will last for 3 days during which 9 sessions on various topics will be held. Initernational guests will have the opportunity to visit SOCAR’s production sites.