Bakı Ali Neft Məktəbində bərpaolunan enerjiyə həsr olunmuş beynəlxalq seminar
Bakı Ali Neft Məktəbi və Azərbaycan Respublikasının Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi  əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzaladı
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və Azərbaycan Respublikasının Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalanıb. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Akim Bədəlov, Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Cəmil Məlikov, Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin Hüquq və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdir müavini Arzu Hüseynova, Azərbaycanda səfərdə olan ABŞ-ın Bərpaolunan Enerji Şurasının Tərəfdaşlarla əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Tom Weirich, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin iqtisadiyyat sektorunun nümayəndəsi Syed Zeenat, BANM-in rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayıb və onlara Ali Məktəbdə yaradılan yeni strukturlar, kampusdaki laboratoriya təchizatları, BANM-in beynəlxalq əlaqələri, o cümlədən beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında danışıb. Elmar Qasımov ölkəmizin qeyri-neft sektorunun inkişafına dəyərli töhfələr vermək məqsədilə Ali Məktəbin strukturunda Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzinin yaradıldığını xatırladaraq BANM-də mütəxəssis hazırlığının planlaşdırıldığı “Bərpaolunan enerji mühəndisliyi” ixtisası üzrə universal mühəndis kadrların yetişdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Rektor BANM ilə Azərbaycan Respublikasının Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi arasında qurulan əməkdaşlığın bərpaolunan və alternativ enerji mühəndisliyi sahəsində müasir təhsil proqramı əsasında yüksək ixtisaslı mühəndis kadrların hazırlanmasına və “ömürboyu təhsil” konsepsiyası çərçivəsində biliklərin yayılmasına böyük təkan verəcəyinə əminlik ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Akim Bədəlov Azərbaycanın ən qabaqcıl təhsil ocağı sayılan BANM-lə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib. O, yaradılan əməkdaşlığın BANM-in kampusunda Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzi, “Bərpaolunan enerji mühəndisliyi” ixtisası üzrə mühəndis kadrların hazırlanması layihəsinə və bu istiqamətdə digər işlərin həyata keçirilməsinə geniş imkanlar yaradacağını bildirib.
ABŞ-ın Bərpaolunan Enerji Şurasının Tərəfdaşlarla əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Tom Vayrix Azərbaycanda və ölkənin ən nüfuzlu ali təhsil ocağı olan BANM-də olmasından  məmnunluğunu bildirib. Tom Vayrix ABŞ-ın Bərpaolunan Enerji Şurasında 10 ildən artıq çalışdığını diqqətə çatdırıb. BANM-də Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzinin yaradılmasını və bu istiqamətdə aparılan işləri yüksək qiymətləndirib.
Sonra  Bakı Ali Neft Məktəbi və Azərbaycan Respublikasının Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, tərəflər arasında BANM-in tələbələri üçün Agentliyin tabeliyində olan obyektlərə tanışlıq səfərlərinin təşkili, istehsalat təcrübələrinin təşkilinə şəraitin yaradılması, bərpaolunan və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadə edilməsi istiqamətində birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, Agentliyin mütəxəssisləri tərəfindən BANM-in tələbələrinə və əməkdaşlarına bərpaolunan və alternativ enerji ilə bağlı məruzələrin təqdim edilməsi, bərpaolunan və alternativ enerji məsələlərinə həsr olunmuş seminar və konfransların birgə təşkili və digər məsələlər haqqında razılıq əldə olunub.

International seminar on Renewable Energy organized at BHOS
BHOS and the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources of Azerbaijan Republic signed agreement
Cooperation agreement between BHOS and the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources of Azerbaijan Republic was signed at BHOS. The event gathered Akim Badalov, the chair of the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources, Jamil Malikov, Deputy Chairman of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Resources, Arzu Huseynova, Deputy Director of the Law and International Relations Department, Mr. Tom Weirich, Senior Vice President of Corporate Relations of American Council on Renewable Energy, Syed Zeenat, representative of economics section of US Embassy to Azerbaijan, BHOS management, professors and lecturers.
In his opening speech BHOS Rector Elmar Gasimov welcomed guests and talked about newly established structures of BHOS, equipment available at BHOS new campus, BHOS international relations including cooperation directions with international companies. Mentioning establishment of the t at BHOS to contribute development of non-oil sector of Azerbaijan, Elmar Gasimov talked about plans on education and training unique engineers on renewable energy engineering specialization. BHOS Rector was convinced that the cooperation between BHOS and the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources would serve for education and training of highly qualified specialists in the field of renewable and alternative energy engineering based on the contemporary educational programme and the dissemination of knowledge in the frames of ‘lifelong education’ conception.
Akim Badalov, the chair of the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources said he was pleased that BHOS, one of the leading higher educational institutions of Azerbaijan and the Agency entered the cooperation agreement. He said that cooperation would lead to establishment of education and research center on renewable energy engineering at BHOS new campus, realization of the project on education and training of engineers in the field of renewable energy engineering etc.
Mr. Tom Weirich, Senior Vice President of Corporate Relations of American Council on Renewable Energy also said he was pleased of being at one of the leading universities of the country drawing attention of the attendees that he had been working for US Council on Renewable Energy for more than 10 years. He highly valued the works directed to establishment of the t at BHOS and all works in the same directions. Then there started signing of the agreement between BHOS and the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources of Azerbaijan Republic.
The agreement envisages organization of familiarization visits for BHOS students to the objects and sites of the Agency, offering opportunities by the Agency for BHOS students’ internship, involvement in joint research connected with the use of renewable and alternative energy resources, organization of lectures by the specialists of the Agency for BHOS students and employees on renewable and alternative energy, joint organization of workshops and conferences dedicated to renewable and alternative energy resources.