BANM Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı və Neft-kimya Beynəlxalq Konfransı keçirəcək
(8).jpg)
25-28 aprel tarixlərində Bakıda SOCAR-ın dəstəyi, Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) və Böyük Britaniyanın “Confidence Capital” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş SOCAR “Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı və Neft-kimya” Beynəlxalq Praktiki Konfransı keçiriləcək.
Beynəlxalq konfrans ilk növbədə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən neft strategiyasının banisi, müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Ulu öndər Heydər Əliyevin şəxsiyyətinə və səmərəli fəaliyyətinə yüksək qiyməti, bu dahi insanın şəxsiyyətinə böyük hörmət və ehtiramın ifadəsini özündə əks etdirir. Konfransın keçirilməsində məqsəd neft strategiyasının uğurlarını təbliğ etmək, konfransın əhatə etdiyi mövzularla bağlı peşəkar mütəxəssislərin diqqətini Azərbaycanın inkişafına cəlb etmək, müxtəlif ölkələrin nümayəndələri arasında əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaq, həmçinin SOCAR və beynəlxalq tərəfdaşlar arasında qarşılıqlı informasiya mübadiləsini təmin etməkdir.
Beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün 19 ölkədən 59 nəfər mütəxəssis və ekspertlər Bakıya gələcəklər. Azərbaycandan 23 nəfəri mütəxəssis və ekspertlər olmaqla, 150-dən artıq iştirakçı konfransa qatılacaq.
Aprelin 25-də keçiriləcək plenar iclasda dövlət və hökumət nümayəndələri, SOCAR, o cümlədən SOCAR-ın müxtəlif strukturlarının rəhbərləri, millət vəkilləri, Qazaxıstan, Türkmənistan, Türkiyə, Gürcüstan şirkətlərinin təmsilçiləri, müxtəlif ölkələrdən dəvət olunmuş ekspertlər iştirak edəcək.
Konfrans öz işini 3 gün ərzində 9 sessiyada müxtəlif mövzular üzrə davam etdirəcək. “Azərbaycanın neft və kimya sənaye sahələrinin inkişafının müasir tendensiyaları”, “Neft-qaz bazarının və Mərkəzi Asiya və Xəzəryanı bazarın makroiqtisadi icmalı”, “Enerji daşıyıcılarla təminat üçün logistika koridorlarının vəziyyətinin və inkişaf perspektivlərinin qiymətləndirilməsi”, “Regionun qaz bazarı”, “Xəzəryanı regionu ölkələrinin neft-qaz sahələrinin icmalı: hasilat, neft emalı, istehlak, idxal, ixrac”, “Regionda neft və neft məhsulları ticarətinin praktiki aspektləri”, “Azərbaycanın neft emalı və neft-kimya sənayesinin inkişafı”, “Xəzər regionu və Mərkəzi Asiya ölkələrinin neft emalı və neft-kimya sahələrinin inkişafı”, “Ən yeni texnologiyalar və istehsalın səmərəsinin artırılması” mövzuları üzrə sessiyalarda müxtəlif məruzələr dinləniləcək və müzakirələr aparılacaq.
Beynəlxalq konfransın sessiyalarında dünya bazarında ticarət, logistika üzrə Xəzəryanı və Mərkəzi Asiya regionunda neft-qaz, neft məhsulları və neft-kimya sənayesi məhsulları bazarlarının rolu, region daxilində neft, qaz, neft məhsulları və neft-kimya sənayesi məhsullarının axınlarının icmalı, bu axınları təmin edən əsas dəniz, boru və dəmiryolu logistikası ixrac istiqamətlərinin icmalı məsələləri, neft emalı sənayesi üzrə region ölkələrində neft emalı sənayesinin vəziyətinin texnoloji və kommersiya analizi, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və İranın neft emalı istehsalat sahələrinin inkişafının xüsusiyyətlərinin analizi, Tacikistanda və Əfqanıstanda neft emalının istehsal bazasının yaradılmasının işiqlandırılması, neft emalında yeni texnoloji həllərin icmalı, neft-kimya sənayesi üzrə regionda neft-kimya müəssisələrinin texnoloji vəziyyətinin icmalı, neft-kimya sənayesi məhsullarına tələb və təkliflərin və bu sahənin ixrac potensialının analizi, SOCAR-ın mürəkkəb neft-kimya istehsalat sahələrinin inkişafı sahəsində təcrübəsinin təqdimatı məsələləri müzakirə olunacaq.
Konfrans çərçivəsində əcnəbi mütəxəssislər üçün SOCAR-ın istehsalat müəssisələrinə səfərlər təşkil ediləcək.

BHOS to organize International Practical Conference on Caspian Basin and Central Asia: Trade, Logistics, Oil Processing and Oil and Chemistry
(8).jpg)
On 25-28 April, 2016, BHOS and UK-based Confidence Capital company with the support of SOCAR will jointly organize international practical conference on ‘Caspian Basin and Central Asia: Trade, Logistics, Oil Processing and Oil and Chemistry’ dedicated to 93rd anniversary of National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev in Baku.
Dedication of the mentioned conference to 93rd Anniversary of National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev firstly means demonstration of profound reverence to the National Leader, the founder of the independent Azerbaijan Haydar Aliyev, who initiated oil strategy of our country successfully continued by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. The conference aims at popularization of achievements connected with oil strategy, drawing attention of specialists to Azerbaijan’s development via topics highlighted during conference, establishing collaboration relations with the representatives of diverse countries, providing mutual information exchange between SOCAR and international partners.
It is expected that 59 specialists and experts from 19 countries will visit Baku to join the conference. Azerbaijan will be represented with more than 150 participants at the conference including 23 specialists and experts.
Representatives of the government and SOCAR, heads of SOCAR various structures, members of the National Parliament, representatives of companies functioning in Kazakhstan, Turkmenistan, Turkey, Georgia will join the plenary meeting on 25 April.
Conference will last three days encompassing 9 sessions dedicated to various topics. Following topics will be highlighted and discussed during the conference: Current development trends related to oil and chemistry industry of Azerbaijan, review of petroleum and macroeconomics market of the Caspian basin and Central Asia, assessment of the state and development of logistics related to energy supply, gas market of the region, review of petroleum fields of the Caspian Basin countries: production, processing, consumption, import, export, practical aspects of oil and oil products trade of the region, development of oil processing and oil and chemistry industry of the Caspian Basin and Central Asian countries, increase of production profits and the latest technologies. The sessions of the said Conference will also include the role of the market on petroleum and oil and chemistry related products of the Caspian Basin and Central Asia, the analysis of specific development spheres concerning oil processing and production in Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan etc.