BANM-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş Tələbələrin 4-cü elmi-texniki konfransı keçirilir
Aprel ayının 19-dan 22-dək Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş Tələbələrin 4-cü elmi-texniki konfransı keçirilir. Konfransda BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri İsa Həbibbəyli və SOCAR-ın, o cümlədən Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransın plenar iclasından öncə Ümummilli lider Heydər Əliyevin Ali Məktəbin foyesindəki büstü önünə gül dəstələri düzülüb.
Plenar iclası giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov konfransın Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmasının bu dahi insanın şəxsiyyətinə böyük hörmət və ehtiramın ifadəsi olduğunu deyib. Rektor öz fəaliyyətində tədrisin elmlə vəhdətini təmin etməyi prioritet hesab edən Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələrin elmi işlərə cəlb olunması üçün daim məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. Elmar Qasımov elmi-texniki konfransların keçirilməsində məqsədin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən neft strategiyasının banisi, ulu öndər Heydər Əliyevin şəxsiyyətinə və səmərəli fəaliyyətinə hörmət hisslərini nümayiş etdirmək, tələbələrə elmi araşdırmalar aparmaq, nəticələri təqdim etmək bacarıqlarını aşılamaq və onların arasında informasiya mübadiləsini təmin etmək olduğunu bildirib. Tələbələri elmi fəaliyyətə təşviq etmək məqsədilə 2016-cı ildən başlayaraq Bakı Ali Neft Məktəbində “İlin gənc tədqiqatçısı” müsabiqəsinin keçirildiyini deyən rektor ən fəal iştirakçıların gələcəkdə tədqiqatçı kimi magistratura və doktorantura səviyyələrində təhsillərini davam etdirərək BANM-in professor-müəllim heyətinin sırasına qoşulacaqlarına əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri İsa Həbibbəyli belə möhtərəm tədbirin keçirilməsinə görə BANM-in rəhbərliyini, kollektivini və tələbələri təbrik edib. İsa Həbibbəyli Tələbə elmi-texniki konfransının dahi şəxsiyyət, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr olunmasını təqdirəlayiq hal hesab etdiyini bildirib. O, bu tədbirin tələbələrin peşəkar kadr kimi yetişmələri üçük əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. İsa Həbibbəyli BANM-də yeni nəsil kadr hazırlanması prosesində elm ilə dövlətçilik ideologiyasının vəhdətinin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini deyib. Konfransda beynəlxalq şirkətlərin heyətlərinin iştirak etməsini nəzərə çatdıran İsa Həbibbəyli bu tədbirin tələbələrin gələcək tərəfdaşları ola biləcək şirkətlərlə ünsiyyət qurması, peşəkar vərdişlərə yiyələnmələri üçün əlverişli imkan olduğunu bildirib. O, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının BANM ilə əməkdaşlıq etməyə, elmin inkişafı istiqamətində birgə işlər görməyə həmişə hazır və dəstək olduğunu deyib.
Sonra konfransda iştirak edən şirkət rəhbərləri və nümayəndələri BANM-in rəhbərliyinə bu möhtərəm tədbirə dəvət aldıqlarına görə təşəkkürünü bildiriblər. Hər biri konfrans haqqında müsbət fikirlərini səsləndirib və BANM-də milli kadrların, gələcək mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq etməkdən məmnunluğunu ifadə ediblər.
Konfransın plenar iclasında tələbələrin 7 seçilmiş məruzəsi dinlənilib. Ümumilikdə, konfransın gedişatında 127 məruzə dinləniləcək.
Növbəti günlərdə konfrans öz işini bölmələrdə davam etdirəcək. “Neft-qaz mühəndisliyi” bölməsinin iclasında 30, “Kimya mühəndisliyi” bölməsinin iclasında 42, “Fizika və riyaziyyat” bölməsinin iclasında 31 və “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ” bölməsinin iclasında 17 məruzə dinlənilib münsiflər tərəfindən qiymətləndiriləcək.
Təşkilat Komitəsi tərəfindən formalaşan münsiflər heyətinin üzvləri ən maraqlı məruzələri təqdim edən iştirakçıları müəyyən edəcək.
Konfransın yekun iclasında qaliblərə BANM tərəfindən sertifikat və hədiyyələr, digər iştirakçılara isə həvəsləndirici mükafatlar, o cümlədən SOCAR, BP, Statoil, Total, Schneider Electric, Schlumberger, Emerson Process Management, ABB və Avandsis Group şirkətlərinin hədiyyələri təqdim olunacaq.

4th Students Scientific and Technical Conference dedicated to 93rd Anniversary of the National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev organized at BHOS
April 19-22, 2016, 4th Students’ Scientific and Technical Conference dedicated to 93rd Anniversary of the National Leader Haydar Aliyev is being held at BHOS. The conference gathers BHOS management, professors, lecturers, vice-president of National Academy of Science of Azerbaijan Republic, chair of the science and education committee of the National Parliament Isa Habibbeyli and the representatives of SOCAR and international companies functioning in Azerbaijan.
Prior to the conference participants attended the ceremony of laying a wreath on the memorial of the National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev at BHOS lobby.
During his speech which opened the first plenary meeting BHOS rector Elmar Gasimov stressed that dedication of the said conference to the 93rd Anniversary of the National Leader Haydar Aliyev was the manifestation of profound reverence to him. Stating ensuring of the unity of science and education at BHOS rector talked about measures always taken at the higher school in order to involve students in scientific activities. Elmar Gasimov also underlined that the purpose of organization of scientific and technical conferences was to demonstrate the reverence to the National Leader, Haydar Aliyev, who initiated oil strategy of our country successfully continued by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, ensuring students’ involvement in scientific research, development of their skills concerning presenting research outcomes and providing information exchange between them. BHOS rector Elmar Gasimov pointed out the fact that in order to involve students in scientific activities starting from 2016 BHOS organized the contest on ‘Young researcher of the year’. He was convinced that the most active participants of the said contest would continue their education on Master and PhD level as researchers and then would join the professors’ staff of BHOS.
Vice president of National Academy of Science of Azerbaijan Republic, chair of the science and education committee of the National Parliament Isa Habibbeyli congratulated BHOS management and staff members on organization of such event.
Isa Habibbeyli underlined the importance of dedication of the technical and scientific conference to 93rd anniversary of outstanding person, National Leader Haydar Aliyev. He also said that the conference would contribute in students’ growth as professionals. Isa Habibbeyli pointed out the high level of realization of the unity of science and statehood ideology while educating new generation specialists at BHOS. Pointing out the presence of the representatives of international companies Isa Habibbeyli also said that the event in question would serve to establish relations between students and the companies, their future partners, and acquire professional skills. He also assured that National Academy of Science would be ready to collaborate with BHOS in terms of science development, carrying out joint activities in this direction.
Heads and representatives of companies attending the meeting thanked BHOS management for its organization. They positively evaluated the conference saying they would be pleased to contribute in training future specialists.
Seven selected lectures of students was presented during plenary meeting of the conference. In general, there will be presented 127 lectures.
During forthcoming days the work of the Conference will continue on. Juries are going to listen and assess 30 lectures from petroleum engineering department, 42 lectures from chemical engineering department, 31 lectures on physics and math and 17 lectures from process automation engineering department.
Juries representing organization committee will define the participants with the most interesting lectures. During the final meeting of the Conference the winners will be granted certificates and presents, the other participants will be granted encouraging presents including the ones to be given by representatives of such companies as SOCAR, BP, Statoil, Total, Schneider Electric, Schlumberger, Emerson Process Management, ABB and Avandsis Group.