Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri Microsoftun sertifikatını aldılar
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəbin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Microsoft”un İT Akademiyasını (Microsoft İmagine Academy) uğurla bitirən və BANM-də keçirilmiş “Robototexnika” yarışının qalibi olmuş “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan II və III kurs tələbələrinə sertifikatlar təqdim olundu. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclis Aparatının İnformasiya resursları və texnologiyaları şöbəsinin müdiri Şahin Həsənov, “Microsoft” şirkətinin Təhsildə əməkdaşlıq üzrə meneceri Emin Axundov və Strateji həllər üzrə mütəxəssis Qaçay Mirzəyev, BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları və  tədbir iştirakçılarını salamlayaraq tələbələri əldə etdikləri nailiyyətlərə görə təbrik etdi.  Rektor tələbələrin peşəkar mühəndislər kimi formalaşması istiqamətində BANM-də zəruri işlər aparıldığını və əhəmiyyətli addımlar atıldığını vurğulayaraq, onların nailiyyətlərinin ildən ilə artacağına əmin olduğunu dedi. Elmar Qasımov tədbirin təşkil olunmasına görə Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasına təşəkkür edərək bildirdi ki, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” çox vacib ixtisaslardan biridir və burada təhsil alan tələbələrin fəaliyyətinə xüsusi əhəmiyyət verilir.  Rektor Ali Məktəbin hər zaman öz tələbələrinə diqqət və qayğı göstərdiyini, onların bilik və bacarıqlarının aşkara çıxarılmasında maraqlı olduğunu dedi. Elmar Qasımov qalibləri təbrik edərək hər birinə uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclis Aparatının İnformasiya resursları və texnologiyaları şöbəsinin müdiri Şahin Həsənov BANM-də olmaqdan məmnun olduğunu bildirdi. Şahin Həsənov Ali Məktəbdə tələbələr üçün yaradılan şəraitin onların mütəxəsis  kimi formalaşmasında böyük zəmin yaratdığını vurğuladı.  O, qalibləri təbrik edərək onlara uğurlar arzuladı.
“Microsoft” şirkətinin Təhsildə əməkdaşlıq üzrə meneceri Emin Axundov qalib tələbələri təbrik edərək Ali Məktəbin tələbələrinə şirkətin yeni layihələri haqqında məlumat verdi. Emin Axundov tələbələri həmin layihələrdə iştirak etməyə çağırdı.
Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının müdiri, dosent Manafəddin Namazov BANM-də “Microsoft”un IT Akademiyasının yaranmasından bu günə qədər görülən işlərdən və tələbələrin robototexnika üzrə təqdim etdiyi işlərdən söz açdı.
Sonda “Microsoft”un sertifikatlaşdırılmış kurslarını başa vurub imtahandan uğurla keçən “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci və 3-cü kurs tələbələrinə “Software Development Fundamentals” sertifikatları və BANM-də keçirilən “Robototexnika” yarışında qalib gələn tələbələrə sertifikatlar təqdim edildi.

BHOS students receive Microsoft certificates
BHOS second and third year students studying in process automation engineering who successfully finished Microsoft Imagine Academy of Microsoft IT being the winners of Robotics Contest held at BHOS were granted the certificates. BHOS process automation engineering department organized the event, which gathered head of information resources and technologies department of the National Parliament Shahin Hasanov, manager of education cooperation section of Microsoft Emin Akhundov, Microsoft strategic solutions specialist Gachay Mirzoyev, BHOS professors, administrative staff and students.
Opening the meeting BHOS rector Elmar Gasimov welcomed the participants and congratulated the students who made the above achievements. Emphasizing significant steps taken at BHOS directed to students’ formation as professional engineers BHOS rector said he was convinced that their achievements would be even more noticeable during the upcoming years. While thanking BHOS process automation engineering department for organization of the mentioned meeting Elmar Gasimov stressed the importance of the said specialization particularizing that the department in question attached great significance to students’ activity. BHOS rector also underlined that BHOS was always interested in exploring students’ talents constantly taking care of them. Elmar Gasimov wished the winners every success.
Head of information resources and technologies department of the National Parliament Shahin Hasanov said he was glad to be at BHOS stressing that the conditions provided for students at BHOS were very helpful for their professional growth. He heartily congratulated the winners.
Congratulating the winners, manager of education cooperation section of Microsoft Emin Akhundov informed the attendees about company’s new projects and called students to join them.
Head of BHOS process automation department, associate professor Manafeddin Namazov talked about the works carried out up to date by Microsoft IT Academy at BHOS and the works carried out by students in the field of robotics.
BHOS second and third year students studying in process automation engineering and who successfully passed the examinations were granted “Software Development Fundamentals” certificates and the certificates on the winning Robotics Contest held at BHOS.