Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri Azərikimyada təcrübə keçəcəklər
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və "Azərikimya" İstehsalat Birliyi (İB) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalandı.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayevə Ali Məktəblə sıx əməkdaşlığa və bu addımın atılmasında verdiyi dəstəyə görə öz təşəkkürünü bildirdi. Elmar Qasımov dedi ki, imzalanan müqavilə mütəxəssis hazırlığı prosesində və biliklərin yayılmasında əməkdaşlığın həyata keçirilməsi məqsədi daşıyır. Belə ki, müqavilənin əsas məqsədi Bakı Ali Neft Məktəbində bakalavriat səviyyəsində yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması və “ömürböyü təhsil” konsepsiyası çərçivəsində biliklərin yayılmasında birgə əməkdaşlıqdan ibarətdir. Rektor Ali Məktəbin həm yerli, həm də beynəlxalq şirkətlərlə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayaraq, tələbələrin peşəkar kadrlar kimi yetişməsində bu müəssisələrdə keçdikləri istehsalat təcrübəsinin əhəmiyyətini də vurğuladı. Bu baxımdan, Elmar Qasımov BANM tələbələrinin "Azərikimya" İB-də bir neçə dəfə təcrübədə olduqlarını xatırlatdı.
"Azərikimya" İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, deputat Muxtar Babayev Azərbaycanın ən qabaqcıl ali təhsil müəssisəsi olan Ali Məktəbdə olmaqdan məmnun olduğunu bildirdi. O, bu müqavilənin gələcəkdə peşəkar mühəndis kadrlar kimi yetişməkdə olan tələbələr üçün böyük rolu olacağına inamını ifadə etdi. Muxtar Babayev dedi ki, rəhbərlik etdiyi İB əməkdaşlıq çərçivəsində BANM-in kampusunda neft-qaz emalı, neft-kimya, proseslərin avtomatlaşdırılması yönümlü tədris və tədqiqat mərkəzlərinin yaradılmasına təşkilati və texniki yardım göstərəcək. O, həmçinin BANM-də müxtəlif ixtisaslar üzrə müasir tədris proqramları əsasında mühəndis kadrların hazırlanması layihələrinə dəstək verilməsi, İB-in aparıcı mütəxəssislərinin BANM-də mütəxəssis hazırlığı proqramları çərçivəsində müxtəlif fənlərin tədrisinə müəllim kimi cəlb olunmasına şəraitin yaradılması, BANM-in tələbələri üçün İB-in tabeliyində olan obyektlərə tanışlıq səfərlərinin təşkili, müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələrin İB-in strukturlarında layihələndirmə, tikinti-quraşdırma və istismar mərhələlərində istehsalat təcrübəsi keçməsi üçün şəraitin yaradılmasının da həyata keçiriləcəyini vurğuladı.
Sonra müqavilənin imzalanma mərasimi oldu.
Qeyd edək ki, əməkdaşlıq çərçivəsində "Azərikimya" İB-in mütəxəssisləri tərəfindən BANM-in tələbələrinə və əməkdaşlarına neft-kimya texnologiyalarının inkişafı ilə bağlı məruzələr təqdim ediləcək. Neft-qaz emalı, neft-kimya və idarəetmə texnologiyalarının inkişafı məsələlərinə həsr olunmuş birgə seminar və konfranslar təşkil olunacaq. İB-in mütəxəssisləri tərəfindən BANM-də “ömürboyu təhsil” konsepsiyası çərçivəsində biliklərin yayılması məqsədilə qarşılıqlı əməkdaşlıqda bir sıra işlərin görülməsi, o cümlədən İB-in mütəxəssisləri tərəfindən mütəxəssis hazırlığı və elmi fəaliyyətlə bağlı BANM-də hazırlanmış layihələrə ekspert rəylərinin verilməsi müqavilədə öz əksini tapıb.
Xatırladaq ki, ötən yay BANM-in 42 nəfər “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə II və III kurs tələbələri yay istehsalat təcrübəsi müddətində "Azərikimya" İB-in strukturlarında istehsalat təcrübəsi keçiblər. Onlardan 17 nəfəri isə, 2 ay müddətində ödənişli əsaslarla təcrübə keçərək maaşla təmin olunublar.

BHOS students to take internship at Azerikimya
The cooperation agreement between BHOS and manufacturing enterprise ‘Azerikimya’ was signed. The signing ceremony gathered BHOS management, professors and students as well as the chairman of ‘Azerikimya’ supervision board, member of the national parliament Mukhtar Babayev and the representatives of the mentioned enterprise.
BHOS rector Elmar Qasimov welcomed the guests and cordially thanked the chairman of ‘Azerikimya’ supervision board Mukhtar Babayev for supporting close cooperation between BHOS and ‘Azerikimya’ and for taking this step. Elmar Gasimov said that the signed agreement aimed at realization of cooperation in the field of education and training of specialists and dissemination of knowledge. Thus, the main goal of the agreement is establishment of cooperation in the field of education and training of specialists at BHOS on Bachelor level and dissemination of knowledge in frames of lifelong conceptions. Underlying BHOS success in the field of cooperation with local and foreign companies BHOS rector talked about the benefit of internship taken by students at the said companies and its usefulness for students’ professional growth. In this connection rector mentioned that BHOS students repeatedly took internship at ‘Azerikimya’.
Chairman of ‘Azerikimya’ supervision board Mukhtar Babayev said he was glad to be at the one of the advanced higher educational institution of the country. He was also convinced that the agreement would really be beneficial for students’ becoming highly qualified specialists in future. Mukhtar Babayev said that his enterprise would also render technical and organizational assistance to BHOS in terms of creating educational and research centers at BHOS campus directed to petroleum procession, oil and chemistry and process automation. In addition he particularly stressed the said cooperation would support the projects related to training engineers in accordance with the contemporary educational programmes at BHOS. Also this cooperation would involve the leading specialists of the enterprise in BHOS lecturing activities in frames of programmes on education and training of the specialists. It would enable organization of trips to the sites of the enterprise for BHOS students, involvement of BHOS students in the corresponding structures of the enterprise, as well as offering opportunities for students’ internship to be taken at construction sites during operation phase. Then the agreement was signed.
It should be pointed out that in frames of the cooperation the specialists of ‘Azerikimya’ will deliver lectures for BHOS students and specialists concerning development of oil and chemistry technologies. Organization of joint workshops and conferences dedicated to petroleum procession, oil and chemistry and development of managing technologies.
The agreement also envisages carrying out a number of works by the specialists of the enterprise in frames of lifelong conception to disseminate the knowledge, including giving expert assessment by the said specialists to the projects developed by BHOS in connection with specialists’ training and scientific activities.
Last summer 42 second and third year students studying in BHOS chemical engineering programme took intership at the structures of manufactiring enterprise ‘Azerikimya’. Of them 17 took their intership on the payment base.