Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft-Qaz Universitetində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Fəhmin Hüsüzadə və Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Zərifə Orucova 27 fevral-6 mart tarixlərində Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft-Qaz Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Tələbələrin I Beynəlxalq Forumunda iştirak edərək BANM-i və Azərbaycanı bu Forumda təmsil ediblər.
Forumun rəsmi açılış mərasimində iştirak edən tələbələr Universitetin rektoru Qeorqiyeviç Viktor Martınovla görüşərək ona Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımovun salamlarını çatdırıblar və BANM-in adından hədiyyələr təqdim ediblər.
Forum ərzində əsas diqqət yetirilən məsələlər sırasında  tələbələrin təqdimat qabiliyyətlərinin inkişafı, texniki biliklərə yiyələnmə, beynəlxalq tələbə münasibətləri, təcrübənin ötürülməsi və s. yer alıb. Komanda işinin yaxşılaşdırılması üçün müxtəlif yarışlar təşkil edilib. Forum ərzində Qubkin Universitetində təhsil alan müxtəlif millətlərdən olan tələbələrin iştirakı ilə milli mətbəx, mədəniyyət nümunələri, geyimlərin nümayiş olunduğu tədbirdə BANM-in tələbələri də Azərbaycanı layiqincə təmsil ediblər. Tələbələr sözügedən ali təhsil müəssisəsində təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə, həm AMOR, həm də digər yerli təşkilatlarda təmsil olunan gənclərlə də görüşərək fikir mübadiləsi aparıblar.
Tələbələr Forum iştirakçılarına daha dolğun məlumat verilməsi üçün onlara BANM barəsində ingilis və rus dilində bukletlər, Azərbaycan haqqında müxtəlif məlumat tipli materiallar paylayıblar. Tələbələr Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə Forumun iştirakçılarına müntəzəm olaraq məlumat veriblər və onların suallarını cavablandırıblar.

BHOS fourth year student studying in petroleum engineering programme Fahmin Husuzade and third year student from the same specialization Zarifa Orujeva represented BHOS and Azerbaijan at the First International Students’ Forum held on February 27 and March 6 in Moscow, Russian Federation. The Forum was organized by Russian State Petroleum University named after I.M. Gubkin.
During the official opening ceremony BHOS students delivered the greetings of BHOS rector Elmar Gasimov to the rector of the said Russian university Viktor Martinov. BHOS students also presented some gifts on behalf of BHOS to the management of Gubkin University.
Topics like students’ presentation making skills, acquisition of technical knowledge, international students’ relations, delivering the experience were among the ones which were focused on during the forum. Various competitions directed to improvement of team works were also held.
BHOS students greatly contributed in the running of the forum in terms of manifestation of national cuisine, cultural samples, national dresses which were shown by the students representing diverse nations at Gubkin University.
BHOS students met Azerbaijani students studying at the mentioned university as well as young people representing AMOR and other local organizations in order to hold view exchange.
To give detailed information about BHOS students distributed booklets printed in English and Russian languages containing information about BHOS as well as booklets about Azerbaijan.
In addition BHOS students informed forum attendees about Armenian-Azerbaijan the Upper Garabakh conflict and answered their questions.