Bakı Ali Neft Məktəbində Qan yaddaşımız Xocalı adlı anım tədbiri keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Xocalı faciəsinin 24-cü ildönümünə həsr olunmuş “Qan yaddaşımız Xocalı” adlı anım tədbiri keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Hərb Tarixi Muzeyinin rəisi, Azərbaycan Respublikası Müharibə Veteranları və Beynəlmiləlçi Hərbçilər İctimai Birliyinin sədri, Qarabağ və Əfqanıstan müharibələrinin iştirakçısı, “Qırmızı ulduz” ordenli, ehtiyatda olan polkovnik Əzizağa Qəni-zadə və muzeyin əməkdaşları, Ali Məktəbin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak etdilər. Təbdirdən öncə Ali Məktəbin Akt zalının önündə Xocalı soyqırımından bəhs edən rəsm əsərlərinin, kitab və müxtəlif təbliğat materiallarının sərgisi nümayiş olundu.
Tədbirdə Xocalı soyqırımında həlak olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov Xocalı soyqırımının mənfur erməni millətçiləri tərəfindən əsrlər boyu xalqımıza qarşı aparılan etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin ən qanlı səhifələrindən, ən qəddar və amansız terror hadisələrindən biri olduğunu dedi. O, bildirdi ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə ermənilər keçmiş sovet ordusuna məxsus alayın əsgər və zabitləri ilə birlikdə Xocalı şəhərini yerlə-yeksan etdilər, əliyalın, dinc əhalini, uşaqları, qadınları, qocaları ağlasığmaz vəhşiliklə öldürdülər və ya girov götürdülər. Rektor Elmar Qasımov Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra Azərbaycan dövlətinin Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətləri dünya dövlətlərinə, parlamentlərinə və beynəlxalq təşkilatlara çatdırılması üçün böyük işlər gördüyünü bildirdi. Elmar Qasımov Azərbaycanın haqq səsinin dünyaya çatdırılması, dünya ictimaiyyətinin bu soyqırımı haqqında məlumatlandırılması üçün gənclərin öz bilik, bacarıq və xarici dil imkanlarından istifadə edərək bu məsələdə vətənpərvərlik göstərməli olduqlarının vacib olduğunu dedi. Elmar Qasımov ABŞ-ın 21 ştatında Xocalı soyqırımı ilə bağlı qətnamələrin qəbul olunduğunu xatırladaraq, həmin ştatların rəhbər şəxslərinə təşəkkür məktubu yazmağın vacib olduğunu tələbələrin diqqətinə çatdırdı. O bildirdi ki, Azərbaycan dövləti güclüdür və həmişə öz mövqeyini dünyaya çatdırmağı bacarır. Elmar Qasımov dövlətimizin səyləri nəticəsində torpaqlarımızın geri qaytarılacağına əminliyini ifadə etdi.
Azərbaycan Hərb Tarixi Muzeyinin rəisi, Azərbaycan Respublikası Müharibə Veteranları və Beynəlmiləlçi Hərbçilər İctimai Birliyinin sədri, Qarabağ və Əfqanıstan müharibələrinin iştirakçısı, “Qırmızı ulduz” ordenli, ehtiyatda olan polkovnik Əzizağa Qəni-zadə “Xocalı – bəşəriyyətə qarşı çevrilmiş cinayət” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, Xocalı soyqırımının XX əsrdə insanlığa qarşı törədilmiş ən qanlı faciə olduğunu bildirdi. Əzizağa Qəni-zadə bu soyqırımın bəşər tarixində ən qəddar kütləvi terror kimi yadda qaldığını dedi. O, Xocalı soyqırımının Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı yürütdüyü etnik təmizləmə siyasətinin bir parçası olduğunu qeyd etdi. Əzizağa Qəni-zadə bu soyqırımı aktını həyata keçirənlərin beynəlxalq məhkəmə qarşısında cavab verməli olduqlarını bildirdi.
I qrup Qarabağ əlili, ehtiyatda olan polkovnik İntiqam Mirzəyev tələbələri daima vətənpərvər ruhda olmağı, BANM-də aldıqları ingilis dili bilikləri vasitəsilə Azərbaycanı xaricdə layiqincə təmsil etməyi, Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya çatdırmağı və şəhidlərin ölməz ruhunu həmişə yad etməyi tövsiyə etdi.
Sonda Xocalı faciəsinə həsr olunmuş “1992-ci ilin qarı” adlı qısametrajlı sənədli film nümayiş olundu.

Memorial event on Khojali - Bloody Memory held at BHOS
The event to commemorate the 24th anniversary of Khojali tragedy ‘Khojali – Bloody Memory’ was held at BHOS. The event gathered the head of Azerbaijan Military Museum, the chair of war veterans and the social union of international militants, the participant of wars in Karabakh and Afghanistan, colonel Azizaga Ganizade, employees of the museum, BHOS management, lecturers, staff members and students. Prior to the event pictures and books containing information about the mentioned tragedy were displayed next to the meeting hall. The attendees honored the victims of Khojali tragedy with a silence minute. BHOS rector Elmar Gasimov underlined that Khojali tragedy turned to be one of the bloodiest ones in the history conducted by Armenian nationalists who were always pursuing the policy of ethnic cleansing and genocides against our nation. He stated that during the night between February 25 and 26 in 1992, Armenians backed by the former Soviet soldiers and officers leveled Khojali town to the earth, brutally annihilating civilians including children, women and old people. Elmar Gasimov said that after coming to the power the National leader Haydar Aliyev made great efforts to inform the countries of the globe, parliaments and international organizations about the truth of the above mentioned tragedy. Addressing the students BHOS rector said that they using their opportunities, foreign language competence should do their best to draw attention of the international community to the tragedy that took place in Khojaly 24 years ago. Mentioning that twenty one states of the USA had adopted the resolution of Khojali genocide BHOS rector emphasized the significance of writing note of thanks addressing to the governors of the mentioned states. Saying that Azerbaijan is strong enough he stressed our country’s capability to defend its position on the international level. BHOS rector expressed his confidence that owing to the efforts of our government the occupied Azerbaijani territories would be annexed to Azerbaijan again.
Colonel Azizaga Ganizade made a speech on ‘Khojali genocide is the crime against humanity’. He said that it was the bloodiest genocide committed against people in XX century emphasizing that it would stay on the pages of history as the cruelest act of terror. He particularly stressed that Khojali genocide was the part of the ethnic cleansing policy pursued by Armenia. Colonel Azizaga Ganizade added that everyone who committed this crime should be accused by the International Criminal Tribunal.
The participant of Karabakh war, colonel Intiqam Mirzayev called on students to be patriots and with the use of their English language competence to worthily represent Azerbaijan abroad truly informing global community thus commemorating the victims of the genocide. The meeting was concluded by the demonstration of the documentary movie ‘Snow of 1992’.